١٣٩٩/٠٢/٠٨ ٧:٥٨ ق ظ
کد خبر : ٤٩٢٨
اختصاصی/ داشتن طلا دریک بازار وحشی منطقی است
اختصاصی/ دریک بازار وحشی داشتن طلا منطقی است

طلانیوز: بازارها در تمام کلاس دارایی ها ، دوره ای را تجربه می کنند که تمام فرضیات قدیمی محو می شوند  و در روزگاری که جهان با همه‌گیری جدید روبرو شده،این خطر ابعاد جدیدی به خود گرفته است.

 

 

به گزارش سیکینگ آلفا، اندرو هچت ، تحلیلگر و مبادله گر باسابقه در بازارهای کالایی در مطلبی نوشت:" سقوط بازار سهام در سال ۱۹۸۷، حباب فناوری در میانه قرن( دات کام) و بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، همگی در مقابل فضای فعلی وضعیتی کمرنگ و خفیف دارند..... ویروس کرونا مرز نمی شناسد و انسان را در هر کشوری که باشد، تهدید می کند.

 

یکی از عواقب بحران سلامت، تاثیر بر اقتصاد است. فعالیت های اجتماعی از راه دور اقتصاد آمریکا و اروپا را در اغما فرو برده است. دولت ها تلاش می کنند سرعت گسترش ویروس را کند کنند و در همین حال، دانشمندان به دنبال یافتن یک روش درمانی یا واکسن آن هستند.

 

هزینه ها سنگین بر تمامی ارزها همچنان در مسیر افزایش هستند و به ارزش آنها فشار وارد می کنند، به ویژه هزینه اجرای محرک های مالی..... دلار آمریکا به عنوان واحد ارزی ذخیره پول جهان در قیاس با سایر ارزها در حال رشد ارزش بود اما اعمال قوانین بی سابقه محرک مالی و پولی این روند رشد را متاثر کرده است

 

در ابتدای شیوع کرونا در جهان، بازار طلا از قبل در بازار افزایشی قرار داشت. دولت ها می توانند به خواست خود عرضه ارز را افزایش دهند ( پول چاپ کنند)اما عرضه طلا تنها با استخراج بیشتر این فلز از قلب زمین امکان‌پذیر است( که آن نیز محدودیت های خود را دارد ). بانک های مرکزی نقش طلا را در سیستم مالی جهانی تأیید می کنند زیرا این فلز گرانبها را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از ذخایر ارزی خود در اختیار دارند.

 

هفته‌ای پرآشوب در بازارهای کالایی

در حالی که طلا یک دارایی مالی است، یک کالا نیز محسوب می شود. کالاها تمایل دارند سطح بالاتری از نوسانات را نسبت به سایر سطوح دارایی، تجربه کنند. با گذشت زمان، دامنه قیمت در مواد خام به طور قابل توجهی بالاتر از سهام، اوراق قرضه و ارز می رود. بهای نفت هفته گذشته به پایین ترین نرخ در تاریخ مدرن سقوط کرد و محصولات انرژی نیز به قیمت زیر صفر رسیدند،یعنی از سال 1980 و آغاز بازار نایمکس.

 6915901-15877448364791849

ما شاهد دامنه گسترده ای از قیمت در بسیاری از کالاها هستیم که اکثرآنها به دلیل وجود مارپیچ افتراقی ناشی از دلایل مختلف به ویژه شیوع کرونا، به پایین ترین حد سالهای گذشته تاکنون، سقوط کرده اند. نفت خام، بنزین، مس و حتی گوشت گاو و خوک از جمله بازارهای سقوطی هفته های اخیر هستند.

 

طی هفته های اخیر، عملکرد تمامی کلاس دارایی تحت تاثیر مطلق کرونا بوده است. این روند احتمالا تا مدتها ادامه خواهد داشت. طلا از ژوئن 2019 در روند صعودی قرار داشت و به رقمی بالاتر از سطح مقاومت آنزمان ،1377.50 دلار در هر اونس رسیده بود. بازار افزایشی در طلا از اوایل دهه 2000 شروع شد و این حرکت در ژوئن گذشته بیشتر بود. در پایان معاملات آتی طلا تحویلی در ژوئن ، قیمت طلا در نزدیکی هر اونس 1730 دلار معامله شد ، اما مسیر بالاتر یک خط مستقیم نبوده است.

 

 

عدم قطعیت اقتصاد جهانی همچنان ادامه دارد

 

بازارها در چشم بهم زدنی حرکت می کنند. همزمان ،ویروس همچنان مانند یک آتش سوزی گسترش می یابدو افراد آلوده می شوند. متأسفانه ،پیشرفت علمی در یافتن روشهای درمانی مؤثر به کندی پیش می رود. جدول زمانی بین بازارها ، ویروس و علم علت اصلی تداوم محیط عدم قطعیت در بازارها است. بازارها در جریان بحران فعلی با دو موضوع روبرو هستند.1

 

1-  نوسانات بازار در طی یک مارپیچ افتراقی اقدام قیمت پر نوسانی را ایجاد کرده است. عامل منحصر به فرد این است که پیشرفت علمی که عامل از بین بردن نوسانات است با سرعتی بسیار کندتر از گسترش ویروس ایجاد شده برای ایجاد واریانس قیمت حرکت می کند. هفته گذشته قیمت معاملات آتی نفت خام تحویلی در ژوئن در بازه ای از مبادلات  6.50 دلار تا 24/92 دلار در هر بشکه معامله شد. گروه تجاری طلا از 1666.20 دلار تا 1764.20 دلار بود. عدم قطعیت دامنه های وسیعی را ایجاد می کند که احتمالاً طی هفته های آینده و شاید ماهها ادامه خواهد یافت.2- نیاز به محرک با گذشت زمان بصورت چشمگیری رشد می کند

 

بانک مرکزی فدرال و بانک مرکزی اروپا قول داده اند که آماده هر کاری برای تثبیت اقتصاد در این دوره دشوار تاریخی هستند. تاکنون تریلیون ها دلار محرک بانک های مرکزی را شاهد بوده ایم. در همین زمان ، برنامه های مالی برای جبران تأثیر افزایش بیکاری و تعطیلی مشاغل ، بر افزایش قیمت ناشی از ویروس افزوده است. نکته پایانی این است که موج جزر و مد پول نقد برای بازارهای ارزی کاهشی است.

 

. هرچه ویروس باعث ایجاد حالت اغماء بیشتری در اقتصاد ها شود ، محرک بیشتری لازم خواهد بود. حتی اگر برخی از بخش های اقتصادی شروع به کار کنند ، این محرک برای دیگران ادامه خواهد یافت. در عين حال ، توقف ناگهاني در فعاليت هاي كسب و كار و تغييرات رفتارهاي ناشي از همه گيري ، نياز به سطح محرك زيادي را در آينده مورد نیاز خواهد کرد. محرک ها و چاپ بیشتر ارزهای فیات( بدون پشتوانه ) به کاهش ارزش دلار ، یورو ، ین و کل ارزهای جهانی ادامه خواهد داد. با کاهش ارزش ارز ، یکی از ابزارهای مبادله ای که نمی تواند ضعیف شود و نفع خواهد برد طلا است. طلا پادشاه ارز نیست؛ فرمانروای مطلق بر همه پول ها است.

 

طلا در حال ساخت استحکامات برای صعود بیشتر است

 

بازار افزایشی  طلا در محیط فعلی علم موشکی نیست؛ منطق است...... روند رقم های بالارتر را نشان می دهد و محرک ها سوخت موشکی است که به سرعت بیشتر در الگوی قیمت فعلی ختم خواهد شد. طلا طی ماههای گذشته در تقریباً همه ارزهای دنیا به اوج تمام وقت رسیده است. آخرین رکورد آن در فرانک سوئیس بود که در این ماه در کمرتین سطح ارزش خود نسبت به طلا قرار گرفت. تنها واحد ارزی که در برابر طلا پایین نرفته است ، دلار آمریکا است ، اما احتمالاً این رویداد زودتر از موعد رخ خواهد داد.

 6915901-15877448364791849

نمودار سه ماهه معاملات آتی طلای COMEX به دلار نشان می دهد که هر دو شاخص شتاب قیمتی و مقاومت نسبی در قلمروهای روباز همچنان رو به افزایش هستند. اگر قیمت فلز زرد در کوارتر دوم سال - Q2 بالای 1577.10 دلار در هر اونس بسته شود ، هفتمین سه ماهه متوالی از رشد خواهد بود. از سال 2008 تا 2011 ، طلا برای دوازده کوارتر متوالی صعود کرد.

 

این رالی از 2001 تا 2011 طلا را از حداقل 255 دلار به بالاترین 1920.70 دلار ، بیش از 7.5 برابر افزایش داد. یک حرکت مشابه از نرخ پایین 1046.20 دلار ، فلز زرد را به بیش از 7800 دلار در هر اونس می برد. من به عنوان یک معامله گر کالا ، آموخته ام که وقتی در مورد پتانسیل یک بازار صحبت می کینم هیچ وقت از وازه هرگز استفاده نکینم.... قبل از هقته گذشته اکثر فعالان بازار هرگز اعتقاد نداشتند که نفت خام می تواند زیر صفر دلار در هر بشکه سقوط کند د. نفت به منفی  40 دلار در هر بشکه رسید. پیش از شیوع ویروس کرونا، تحلیلگران Citigroup پیش بینی می کردند که طلا در سال 2021 به سطح هر اونس 2000 دلار برسد.

 

بانک آو  آمریکا به دنبال 3000 دلار است. محرک ها نه تنها شانس اینکه صعود زودتر از سال آینده باشد را بیشتر کرده اند ،  بلکه سطح افزایش قیمت را نیز بسیار بالاتر از اهداف سیتی گروپ و حتی اهداف BOA قرار داده اند. من معتقدم که رالی فعلی حداقل به 3000 دلار در هر اونس می رسد و از پتانسیل رشد به رقم های بالارت نیز نباید گشذت ، شاید دو برابر شدن نسبت به این سطح قبل از رسیدن به پیک.

 

طلا تمایل به افزایش قیمت بالاتر در یک خط مستقیم ندارد ، از سال 2018 هنگامی که قیمت در سطح 1161.40 دلار کف قیمت خود را پیدا کرد ، عقب نشینی های زیادی وجود داشت که همگی فرصت خرید هایی طلایی بوده اند. آخرین اصلاحات قیمت طلای مبادلات آتی را  در ماه مارس به 1450.90 دلار رساند. در 21 آپریل ، قیمت قبل از بازگشت به بالای 1730 دلار در پایان هفته گذشته ، به سطح 1666.20 دلار عقب نشست. الگوی قیمت در طلا همچنان صعودی است و انتظار می رود قیمت های بسیار بالاتر از آنجایی که اکثر تحلیلگران در حال حاضر معتقد هستند صعود کنند.

 

در پایان اینکه ،اندرو هچت برای بلند مدت طرفدرا خرید طلای فیزیک است و در کوتاه مدت پیشنهاد می کند در بازار اتی قرار داد های کوتاه مدت باشیم و از فرصت های سودگیری ایجاد شده استفاده کنیم..

 

برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :