توجه به سرمایه انسانی از الزامات رشد پایدار

میدکو نمونه الگوی موفق در شاخص های رشد پایدار

 میدکو نمونه الگوی موفق در شاخص های رشد پایدار
لینک کوتاه کپی شد

بی تردید هر شرکت و مجموعه اقتصادی مرتبا به دنبال بهبود شرایط خود بوده و از سویی نیز هر برند و یا بنگاه اقتصادی باید به دنبال حفظ نتایج در درازمدت باشد تا بهترین شرایط ممکن را ایجاد نماید که در این زمینه لازم است با مفهوم رشد پایدار آشنا شد.

رشد پایدار اصول و شرایطی دارد و یکی از سوژه های داغ محل بحث و بررسی متخصصان در کل دنیا می‌باشد. اگرچه ممکن است نظرات و توصیه های مختلفی در رابطه با این مفهوم وجود داشته باشد با این حال بهترین اقدام ممکن این است که از نظرات متخصصان استفاده شود. 

در این گزارش قصد داریم به دو مورد از مولفه‌های رشد پایدار نگاهی بیاندازیم و در نهایت میزان توجه و اهتمام به آنها را در در شرکت مادرتخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه میدکو به عنوان یک نمونه موفق بررسی ‌کنیم.

1- توجه جدی به سرمایه گذاری بر روی استعدادها

در یک مفهوم کلی رشد پایدار به شرایطی اطلاق می شود که در کنار تامین نیاز حال حاضر، نگاهی به آینده هم داشته باشیم. در این رابطه سرمایه گذاری بر روی استعدادها باعث خواهد شد که نه تنها استخدام های مقرون به صرفه تری را داشته باشید، بلکه در آینده بتوانید تیمی متشکل از بهترین های حوزه خود را داشته باشید. تصور اشتباه در رابطه با این موضوع، یکسان قرار دادن آن با جوان گرایی است. درواقع ظرفیت رشد، ارتباطی به سن افراد ندارد. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که صرفا استخدام چنین افرادی کافی نبوده و باید سرمایه گذاری لازم برای رشد آنها را هم انجام داد. این موضوع در ابتدا ممکن است هزینه بر تلقی شود. با این حال نباید فراموش شود که این اقدام، سرمایه گذاری برای آینده شرکت خواهد بود و با بازنگری در هزینه های موجود، بدون شک می توان بودجه لازم برای آن را داشت. همچنین متخصصین امر توصیه می‌کنند که شدت تغییرات بیش از حد زیاد نباشد. درواقع این موضوع می تواند باعث شود که تا چند ماه، عملکرد شرکت افتی شدید را پیدا کند. به همین خاطر شرکت باید به تعادلی میان کارمندان باسابقه و افراد مستعد رشد، دست پیدا کند. 

بررسی وضعیت شاخص در نمونه الگو: شرکت میدکو، مراحل پیچیده و تخصصی را برای جذب نیروهای مستعد و کارآمد در دستور کار دارد. مدل‎‌های ارزیابی برای جذب و استخدام نیرو در میدکو شدیدا مبتنی بر کارآمدی و تخصص بوده و نگاه به مهارت‌های قابل رشد افراد از سنجه‌های اولویت دار میدکو در مساله انتخاب و جذب نیرو است. مهم تر از آن اما همانطور که در بالا نیز اشاره شد سرمایه گذاری جهت رشد نیرو‌های جذب شده است که در این مورد نیز میدکو به بهترین شکل تلاش دارد تا با برگزاری دوره‌های ارزیابی استاندارد و منظم نیاز های آموزشی و همچنین پتانسیل رشد کارکنارن را به خوبی تحلیل کند و سپس طی فرایندی برنامه ریزی شده و استاندارد کارکنان را در جهتِ دیدن آموزش و یا قرار گرفتن در فرآیند‌هایی برای بهره وری هرچه بیشتر و شکوفا شدن همه استعدادها و پتانسیل‌های مرتبط  سوق می‌دهد.

2-غافل نشدن از ترند های حوزه  تکنولوژی

با کمک تکنولوژی، امکان انجام کارها در مدت زمان کمتر و با سهولت به مراتب بالاتر، امکان پذیر باشد. در این زمینه یک شرکت موفق جهت رشد پایدار باید ترندها را بررسی کرده و به دنبال جدیدترین آنها باشد. این موضوع باعث خواهد شد تا توان بالاتری براساس نیاز روز داشته باشد. همچنین نکته حائز اهمیت این است که ترندها، بیانگر تغییرات احتمالی در آینده هستند و عدم توجه به آنها، باعث خواهد شد تا مجموعه مورد نظر آمادگی لازم برای بازار به شدت متغیر حال حاضر را نداشته باشد. همچنین این نکته نیز حایز اهمیت است  که ترندها تنها در زمینه تکنولوژی کاربردی نبوده و در حوزه های متعدد دیگری نظیر بازاریابی نیز تاثیر فوق العاده ای را دارد.

بررسی وضعیت شاخص در نمونه الگو: این شاخص نیز یکی از نقاط قوت و مورد اهتمام جدی شرکت میدکو بوده و هست. تا جایی که این هلدینگ دست به تاسیس شرکت دانش‌بنیان پژوهش و نوآوری فرتاک ایرانیان و همچنین شرکت مدیریت ساخت تجهیزات معادن و صنایع معدنی ایرانیان ایمیکو زده است. در بخشی از معرفی شرکت فرتاک آمده است: (فرتاک همواره تلاش دارد تا چشم‌انداز و مأموریت خود را با هدف رشد و توسعه نوآوری‌های فرآیندی و فناوری‌محور در حوزه صنایع معدنی، با تکیه بر دانش نخبگان و بهره‌مندی حداکثری از تخصص خبرگان صنعت در این حوزه پایه‌ریزی کند.) همچنین ایمیکو نیز خود را اینچنین معرفی می‌کند: (ایمیکو یک شرکت مدیریت ساخت در حوزه معدن و صنایع معدنی است که با هدف یکپارچه سازی و مدیریت دانش و انتقال تکنولوژی در چهار حوزه احداث کارخانجات، احداث سیستم ها، ساخت ماشین آلات و تجهیزات و ساخت قطعات پا به عرصه صنعت گذاشته است.

انتقال تکنولوژی در همه سطوح چهارگانه

در حوزه معدن و صنایع معدنی، جذب و رسوب آن در ایمیکو و سپس به کارگیری آن در انجام پروژه های آتی از دیگر اهداف اصلی تاسیس این شرکت است.) همانطور که ملاحظه شد هر دو این شرکت‌ها اختصاصا ایجاد شده اند تا میدکو همواره در حوزه ارتقاء تکنولوژی همگام با ترند‌های روز گام بردارد و از این نظر از رشد پایدار عقب نماند.

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه