خیزش قیمت دلار | قیمت یورو | قیمت دلار و قیمت یورو امروز 11 مهر 1401

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه، 11 مهر 1401 در بازار ارز چند شد؟
خیزش قیمت دلار | قیمت یورو | قیمت دلار و قیمت یورو امروز 11 مهر 1401

به گزارش طلانیوز؛ قیمت دلار از اهمیت بالایی در بازار کشور برخوردار است. قیمت دلار و یورو امروز با نوسان کمی نسبت به روز گذشته همراه شده است. قیمت دلار، یورو و دیگر ارزهای مطرخ بازار روزانه مورد بررسی قرار می گیرد که معمولاً نوسانات زیادی دارند. قیمت دلار امروز در صراقی ملی به قیمت 28 هراز 826 تومان رسیده است. همچنین قیمت یورو نیز امروز 28 هزار 843 تومان معامله می‌شود.

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت ارزهای دیگر اعلام شد. قیمت دلار در صرافی ملی به 28 هزار و 826 تومان و قیمت یورو به 28 هزار و 843 تومان رسید.
قیمت دلار و قیمت یورو در صرافی ملی
امروز قیمت دلار برای فروش 28 هزار و 826 و قیمت دلار برای خرید 28 هزار و 539 قیمت گذاری شده است. همچنین قیمت یورو برای فروش 28 هزار و 843 تومان و قیمت یورو برای خرید 28 هزار و 556 تومان تعیین شده است.

دیگران چه می خوانند:

قیمت دلار، یورو و ارزهای دیگر امروز دوشنبه 11مهر ماه

«یورو» یکای پول کشورهای منطقه یورو است که به 100 سنت تقسیم می‌شود. به‌کارگیری یورو از ابتدای ژانویه سال 2002 رسماً در کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، پرتغال، یونان، ایتالیا، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند و فنلاند آغاز شد و اکنون در 19 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا به‌طور رسمی در جریان است. ایران در برخی از مبادلات تجاری خود با کشورهای اروپایی و آسیایی از ارز یورو استفاده می‌کند.

چرا قیمت دلار ثابت نیست و دلیل نوسان آن چیست؟
در شرایط عادی و در کشورهای غیرنفتی میزان درآمدهای ارزی صادراتی باید با میزان مخارج ارزی مورد نیاز برای واردات برابر باشد و نرخ ارز در عددی تنظیم می شود که این دو متغیر با یکدیگر به تعادل برسند و در صورتی که دولت بخواهد به صورت دستوری عددی غیر از نرخ تعادلی را حاکم کند، سازوکارهای اصلاحی بازار، نرخ ارز را به قیمت تعادلی برمی‌گردانند. 

اما در کشورهای دارای منابع نفتی نظیر ایران، دولت می‌تواند با استفاده از منابع ارزی حاصل از فروش نفت، با افزایش عرضه ارز در بازار، قیمت دلار را پایین نگه دارد. اما این اقدام در بلندمدت قابل تداوم نیست و زمانی که به دلیل کاهش قیمت یا افت صادرات نفت، درآمدهای ارزی کشور محدود می شود، ادامه نرخ ارز قبلی ممکن نبوده و قیمت دلار افزایش شدیدی دارد. 

در واقع آنچه که در بلندمدت نرخ ارز را مشخص می کند، میزان تورم است و هر سال قیمت دلار باید به اندازه آن افزایش پیدا کند و اگر دولت با سازوکار گفته شده جلوی آن را گرفته باشد، این افزایش به یکباره رخ می دهد. 

اما در کوتاه مدت ممکن است نرخ ارز نوسانات مقطعی داشته باشد که این مورد عمدتا ناشی از انتظاراتی است که در میان فعالان و آحاد اقتصادی شکل می گیرد و برای مثال انتظارات منفی نسبت به آینده می تواند باعث افزایش نرخ ارز بشود، اما مواردی نظیر امید به بهبود وضعیت اقتصادی و احیای برجام منجر به کاهش قیمت دلار می شود.  

 

قیمت دلار و قیمت یورو
ارزش گذاری دلار بر چه مبنایی است؟ | نرخ ارز چگونه تعیین می شود؟
برای این که بدانیم نرخ ارز در بازار تهران چگونه تعیین می‌شود، باید توجه کنیم که هر روز قیمت تبدیل ریال ایران به درهم امارات در دبی محاسبه می‌شود و سپس با قیمتی معادل آن در بازار فردایی تهران معامله می‌شود که این قیمت مبنای معاملات نقدی تهران را مشخص می‌کند.

در واقع از آنجا که قیمت دلاری که در تابلوی صرافی‌ها مشاهده می‌کنیم به شدت تحت تاثیر خروجی بازار آتی بوده، این بازار از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنابراین در درجه اول بازار دوبی تعیین‌کننده قیمت بازار فردایی است؛ یعنی صبح که صرافی‌ها می‌گویند نرخ ارز درنیامده، دقیقا همان زمانی است که تعیین قیمت در بازار دوبی هنوز تکمیل نشده است. البته باید توجه کنیم که در زمان‌های خاص، بازار هرات و سلیمانیه هم نقش مهمی در سیگنال‌دهی دارد.

در برخی از مواقع بازار نقدی تهران جلوتر از بازار‌های گفته شده حرکت می‌کند مثلا در فاصله زمانی اسفند سال96 تا فروردین97 بازار نقدی تهران جلوتر از تبدیل درهم به ریال حرکت می‌کرد؛ این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در داخل یک حمله سفته‌بازانه روی اسکناس دلار وجود دارد.

 در این شرایط هم بازار فردایی از آنجا که به عنوان راهبر بازار اسکناس دلار دیده می‌شود، این حسن را دارد که با این تاثیر حملات سفته‌بازانه در بازار نقدی ارز را تا حدودی کنترل کند.

آیا دلار در سال 1401 ارزان می شود؟
اگر توافق هسته‌ای در سال جاری به طور کامل احیا شود، می‌توان انتظار داشت که با افزایش درآمدهای نفتی و ورود ارز به کشور و شکل گیری انتظارات مثبت در میان آحاد اقتصادی، قیمت دلار کاهش یافته و حتی به محدوده 20 هزار تومان نیز برسد. در واقع دولت با استفاده از افزایش منابع ارزی در اختیار خود می تواند با مداخله گسترده در بازار ارز و عرضه دلارهای نفتی، نرخ ارز را ثابت نگه دارد. 

در صورتی که مذاکرات به بن بست کامل برسد و پرونده آن بسته شود، انتظارات عموم مردم منجر به افزایش قیمت برای دلار خواهد شد. 

منبع: رکنا/اقتصاد آنلاین

خیزش قیمت دلار | قیمت یورو | قیمت دلار و قیمت یورو امروز 11 مهر 1401

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟