زیان بزرگ خودروسازن از قیمت‌گذاری اجباری/مبلغ زیان خودروسازان چقدر است؟

آماها حاکی از آن است که قیمت‌گذاری دستوری به میزان 5.5 میلیارد تومان، زیان مالی را به خودروسازان وارد کرده است.
زیان بزرگ خودروسازن از قیمت‌گذاری اجباری/مبلغ زیان خودروسازان چقدر است؟

به گزارش طلانیوز؛ خودروسازن زیان مالی جدیدی را تجربه کردند. آماها حاکی از آن است که قیمت‌گذاری دستوری به میزان 5.5 میلیارد تومان، زیان مالی را به خودروسازان وارد کرده است. 

صنعت خودروسازی کشور از مشکلات عدیده ای از جمله بهره وری پایین، ساختار معیوب، مدیریت نادرست و… رنج می‌برد اما علاوه بر اینها با قیمت گذاری دستوری نیز دست و پنجه نرم می‌کند؛ مسأله‌ای که به گفته متولیان یکی از عوامل اصلی در ایجاد زیان انباشته بین 120 تا 150 هزار میلیارد تومانی این صنعت بوده است.

دیگران چه می خوانند:

بر همین اساس، بررسی آخرین وضعیت صورت‌های مالی خودروسازان در نیمه نخست سال جاری نشان می‌دهد که در این بازه زمانی، بهای تولید خودرو در سه خودروساز بزرگ کشور (ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو) بالغ بر 120 هزار میلیارد تومان بوده در حالی که بهای فروش 114 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است.

در واقع خودروسازان صرفاً از ناحیه قیمت گذاری دستوری در 6 ماه اول امسال بالغ بر 5 هزار و 500 میلیارد تومان زیان دیده اند.

به صورت جزئی‌تر، یعنی خودروسازان اگرچه برای تولید هر خودرو مبلغی در حدود 252 میلیون تومان هزینه کرده‌اند اما به دلیل قیمت گذاری دستوری، هر خودرو را با 38 میلیون تومان زیر قیمت و به نرخ 214 میلیون تومان فروخته‌اند.

جزئیات هزینه تولید و فروش سه خودروساز

بررسی جزئیات مربوط به هزینه تولید و بهای فروش شرکت‌های خودروسازی به صورت مجزا نشان می‌دهد که بهای تولید در شرکت ایران خودرو طی نیمه نخست امسال 82 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است در حالی که بهای فروش 78 هزار میلیارد تومان ثبت شده است؛ یعنی این شرکت محصولات خود را حدود 4 هزار و 500 میلیارد تومان زیر قیمت تمام شده، فروخته است.

همچنین پیش بینی این شرکت از وضعیت هزینه و فروش در نیمه دوم سال جاری حکایت از زیان 6 هزار میلیاردی دارد، به شکلی که بهای تولید 102 هزار میلیارد تومان و بهای فروش 96 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

این شرکت سال گذشته نیز 115 هزار میلیارد تومان برای تولید خرج کرده اما بهای فروش 109 هزار میلیارد تومان ثبت شده است؛ یعنی سال گذشته تقریباً 6 هزار میلیارد تومان از ناحیه قیمت گذاری دستوری ضرر دیده است.

البته وضعیت شرکت سایپا بهتر از ایران خودرو است؛ این شرکت طی 6 ماه نخست امسال برای تولید محصولات خود هزینه‌ای بالغ بر 25 هزار و 700 میلیارد تومان خرج کرده و در مقابل حدود 26 هزار و 700 میلیارد تومان از ناحیه فروش به دست آورده است؛ یعنی تقریباً یک هزار میلیارد تومان سود داشته است.

همچنین پیش بینی این شرکت از وضعیت هزینه‌ها در نیمه دوم سال جاری نیز بیانگر این است که بهای هزینه به 33 هزار و 100 میلیارد تومان و بهای فروش به 34 هزار و 300 میلیارد تومان برسد.

این شرکت در سال گذشته نیز برای تولید، رقمی در حدود 47 هزار و 500 میلیارد تومان هزینه کرده اما بهای فروش نزدیک به 44 هزار و 100 میلیارد تومان است؛ یعنی سال گذشته حدود 3 هزار و 400 میلیارد تومان زیان دیده است.

بررسی وضعیت شرکت پارس خودرو نیز در نیمه نخست سال جاری حکایت از آن دارد که بهای تولید در این شرکت 12 هزار میلیارد تومان و بهای فروش نزدیک به 9 هزار و 900 میلیارد تومان بوده است.

پیش بینی این شرکت برای نیمه دوم سال جاری نیز بیانگر آن است که هزینه تولید به 12 هزار و 900 میلیارد تومان و بهای فروش به 11 هزار و 300 میلیارد تومان برسد؛ در واقع زیان این شرکت تا پایان سال ادامه خواهد داشت و به حدود یک هزار و 600 میلیارد تومان خواهد رسید.

وضعیت عملکرد این شرکت در سال گذشته نیز به این صورت بوده که برای تولید محصولات 10 هزار و 900 میلیارد تومان هزینه کرده اما در مقابل از محل فروش 10 هزار و 700 میلیارد تومان کسب کرده است.

منبع: مهر

زیان بزرگ خودروسازن از قیمت‌گذاری اجباری/مبلغ زیان خودروسازان چقدر است؟

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟