10 کالای ضروری که هر صافکاری باید داشته باشد

صافکاری خوردو یکی از قسمت های مجموعه تجهیزات تعمیرگاهی است. در صافکاری ها علاوه بر یک صافکار خوب، به مجموعه ای از ابزارها و دستگاه ها نیاز دارید تا بتوانید به بهترین شکل کارها را انجام دهید.
10 کالای ضروری که هر صافکاری باید داشته باشد

 صافکاری خوردو یکی از قسمت های مجموعه تجهیزات تعمیرگاهی است. در صافکاری ها علاوه بر یک صافکار خوب، به مجموعه ای از ابزارها و دستگاه ها نیاز دارید تا بتوانید به بهترین شکل کارها را انجام دهید.

چرا باید ابزار خوب و کاملی داشته باشید؟

بدون داشتن ابزار با کیفیت و کامل هیچ حرفه و شغلی به خوبی نمی تواند کار خود را ادامه دهد و در بخش های مختلف دچار ضعف خواهد شد. قبل از شروع کار نیاز به ابزارهای مختلفی دارید.

در این مقاله 10 کالای ضروری برای شروع کار در یک صافکاری را به اختصار برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

دیگران چه می خوانند:

1. مشتی و قالب تنه

دو ابزار کارآمد و بسیار واجب برای شروع کار، مشتی و قالب تنه است. قالب تنه برای ضربه زدن به قسمت آسیب دیده استفاده می شود.

قالب تنه در شکل های ته گرد و دو سر تخت پر مصرفترین نوع قالب تنه هستند. معمولا قالب های تنه به دو فرم چدنی و فولادی بی رنگ وجود دارد.

مشتی هم مانند قالب تنه دوشکل فولادی و چدنی دارد ولی در شکل و اندازه بسیار نسبت به قالب تنه تنوع دارد. در تولید مشتی، برای هر قسمت خودرو یک مدل به خصوص طراحی شده است تا صافکار بتواند برای کار خود حالت های مختلفی را استفاده کند.

2. دستگاه نقطه جوش زن 8 کاره

این دستگاه، دستگاه جدیدی است که در ایران تولید می شود و جزو یکی از پرکاربردترین ابزاها در صافکاری ها است که می تواند 8 کار مختلف مانند نقطه جوش زنی، جوش زیگزالی و موارد دیگرا را انجام دهد. کارکردن دستگاه نقطه جوش زن 8 کاره بسیار آسان است.

خریداران این محصول می توانند با دوره های آموزشی استفاده صحیح و کامل این دستگاه را بیاموزند.

3. میل پی دی آر (pdr)

میل پی دی آر ابزار جدیدی است که در صافکاری برای قسمت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار هم به صورت تکی فروش می رسد و هم در دسته های 30 تا 64 تایی است.

میل پی دی آر های موجود در بازار اغلب ایرانی و ترکیه ای هستند.

4. جک صافکاری

جک صافکاری در دو نوع 4 تن و 10 تن با سری های مختلف و یک پمپ که از طریق یک شیلنگ فشار قوی به جک هیدرولیک متصل می شود، برای صاف کردن قسمت های از خودرو که فرورفتگی زیادی دارد استفاده می شود.

برای صاف کردن قسمت هایی از خودرو که فرورفتگی زیادی دارد از جک صافکاری 4 تن و برای قسمت های شاسی خودرو از جک 10 تن می توان استفاده کرد.

5. پنل های نور

این پنل ها نوری که بر روی پایه های بلند با صفحه های تک رنگ و دورنگ و یا به شکل کوچکتر که از طریق یک قاپک به بدنه خودرو متصل می شوند به صافکاری خودرو کمک می کنند تا کاملا سطح مورد نظر برای صافکاری مورد بررسی قرار داده شود.

این پنل های نور به شما کمک می کند تا موج های مختلف خودرو را شناسایی کنید و به سادگی آنها را صاف کنید.

6. پولیف یا تیفور

پولیف یا تیفور ابزاری برای کار کشش است که در اصل نام آن پولیف است ولی بین صافکارهای خودرو به نام تیفور شناخته می شود. تیفور در اصل نام دستگاه دیگری است اما به اشتباه در صافکاری ها استفاده می شود.

دستگاه پولیف در تناژ مختلفی است که 1.6 و 3.2 آن برای صافکاری مورد استفاده قرار می گیرد. مارک ویتال این دستگاه بسیار شناخته شده است.