اقدام بزرگ شناسایی ذخایر معدنی از مهر ماه سال گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بنابراین از مهرماه سال گذشته یک اقدام بزرگ در بخش معادن آغاز و ۴۵۰ کیلومترمربع اکتشافات معدنی از خراسان رضوی آغاز شد. در پی این برنامه ریزی ذخایر عظیمی کشف‌شده و به‌صورت رسمی تا حدود دو هفته آینده اعلام می‌شود.
اقدام بزرگ شناسایی ذخایر معدنی از مهر ماه سال گذشته

سید رضا فاطمی امین در همایش روز ملی صنعت و معدن که صبح امروز با حضور رئیس‌جمهور در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: در حوزه حمایتی نیز یکی از مشکلات ما این بود که از منابع خود به‌درستی مطلع نبودیم و ذخایر برای ما ناشناخته بود که با توسعه اکتشافات، ذخایر قابل توجهی کشف شد.
وی توضیح داد: در توزیع جغرافیایی، سرمایه‌گذاری و زنجیره ارزش صنایع، شیوه حکمرانی اشتباه بوده است، بنابراین باوجود صرف وقت و سرمایه، خروجی لازم را نگرفته‌ایم.

اولویت‌گذاری، تنظیم‌گری، حمایت و نظارت؛ 4 گام اصلی حکمرانی حوزه صمت
وزیر صمت عنوان کرد: چهار گام اصلی حکمرانی حوزه صنعت، معدن و تجارت، یعنی اولویت‌گذاری، تنظیم‌گری، حمایت و نظارت در دستور کار ویژه وزارت صمت است و اگر بتوانیم این چهار کار را به خوبی انجام دهیم، صنعتگران خود فضا را برای تحقق اهداف، مهیا می‌کنند.

دیگران چه می خوانند:

فاطمی امین اعلام کرد: براساس برنامه اولویت‌گذاری شده وزارت صمت، خوشبختانه خام فروشی مواد معدنی در کشور نداریم و در طول مدت استقرار دولت حدود 500 میلیون تن مواد معدنی در کشور تولیدشده که فقط کمتر از یک درصد آن، صادرشده است.

شناسایی 317 مورد از قوانین زائد
وی اضافه کرد: درروند تنظیم‌گری امور نیز 317 مورد از قوانین و مقررات زائد و دست و پاگیر شناسایی‌شده و به سمت تنقیح و حذف موارد اضافی حرکت کردیم.
فاطمی اظهار داشت: همچنین در روند تنظیم بازار سعی بر ایجاد ثبات بوده است، برای مثال در صنعت فولاد که ظرفیت بازار آن بیش از 500 هزار میلیارد تومان، یعنی حدود 20 میلیارد دلار است، تدابیری در پیش‌گرفته شد که کمترین نوسان قیمتی را داشته باشد.
وی ادامه داد: این ثبات به وجود آمده بدون کوچک‌ترین کار تعزیراتی و نظارتی خاص ایجاد شده است.

ضرورت راهبری از طریق نقشه راه
فاطمی امین ادامه داد: ما برای فائق آمدن به چالش‌های حکمرانی و محدودیت‌های زمانی برای دستیابی به جایگاه تعریف‌شده در سند چشم‌انداز 1404، نیاز به نقشه راه داریم و باید تمام مسائل را باهم حل کنیم، برای مثال نمی‌شود بدوم حل مشکل وارد فرآیند توسعه‌ای تولید شویم.

پیگیری جدی 10 رشته فعالیت در حوزه حکمرانی صمت
وی اعلام کرد: در بخش صنعت، معدن و تجارت چهار گام تعریف‌شده و در حوزه حکمرانی صنعت، معدن و تجارت در 10 رشته فعالیت به شکل جدی دنبال شده و در حال عملیاتی شدن است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان تأکید کرد: ما اگر بتوانیم همدلی موجود را تقویت کنیم، دستیابی به اهداف نقشه راه تعریف‌شده به‌طور کامل امکان‌پذیر است.

اقدام بزرگ شناسایی ذخایر معدنی از مهر ماه سال گذشته

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟