سنگ خام فیروزه | ثبت معاملات سنگ خام فیروزه | سامانه جامع تجارت

الزام ثبت معاملات سنگ خام فیروزه در سامانه جامع تجارت

الزام ثبت معاملات سنگ خام فیروزه در سامانه جامع تجارت
لینک کوتاه کپی شد

مسئول نمایندگی صنعت، معدن و تجارت نیشابور گفت: در صورت ثبت نکردن گوهرسنگ در سامانه جامع تجارت ، به عنوان کالای قاچاق توقیف و به مراجع قضایی معرفی می‌شود.‌

به گزارش طلانیوز: جواد خالقی در گفت و گو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه صادرات سنگ خام فیروزه و گوهر سنگ‌ها ممنوع است، اذعان کرد: اما با وجود ممنوعیت ، افراد سودجو سنگ‌ها را به طور قاچاق به خارج کشور از هدایت می‌‌کنند.

خالقی ادامه داد: به تازگی با مصوبات ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز تمامی فعالین تجاری در حوزه گوهرسنگ‌ها موظف به ثبت نقل و انتقالات و خرید و فروش در سامانه جامع تجارت هستند.

مسئول نمایندگی صنعت، معدن و تجارت نیشابور تشریح کرد: در صورت ثبت نکردن گوهرسنگ در سامانه جامع تجارت، به عنوان کالای قاچاق توقیف و به مراجع قضایی معرفی می‌شود.‌ تا سبب رونق کسب و کار تولید و ناامنی بستر خام فروشی شود.

افزایش 3برابری استخراج سنگ خام فیروزه از معدن شهرستان فیروزه

 همراه با افزایش طرح‌های اکتشافی در کانی‌های نمک، مس، کرومیت، گچ و سلستین با افزایش مجوز استخراج، استخراج سنگ فیروزه از ۲۰ تن به ۶۰ تن در سال رسیده است.

 

روند اشتغالزایی مثبت در معدن فیروزه

مسئول نمایندگی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اشتغالزایی در حوزه معدنی با روند مثبت همراه است، افزود: با تمهیدات صنعت، معدن و تجارت شهرستان فیروزه نیمی از استخراج فیروزه به محصول نهایی و نیمه نهایی تبدیل می‌‌شود.

وی ادامه داد: تکمیل زنجیره تولید در بخش معا‌دن مس با تولید ورق مسی و مفتول می‌تواند زمینه توسعه شهرستان فیروزه در بخش صنعت سیم، کابل، قطعات برقی خودرو و الکتروموتورها باشد.

 

ظروف مسی مکمل صنعت فیروزه‌کوبی

خالقی تشریح کرد: تولید ظروف مسی در صنایع دستی و گردشگری مکمل صنعت فیروزه‌کوبی همچنین ارزش‌افزوده از محل باطله‌های معدنی سنگ فیروزه است.

مسئول نمایندگی صمت فیروزه اضافه کرد: در بخش معدن فیروزه واحدهای جدیدی راه‌اندازی شده است که با جداسازی نرمه‌های فیروزه از باطله‌ها زمینه اشتغال و سرمایه‌گذاری در روستای معدن را با حجم ۱۰ میلیارد تومان رقم زده است.

شهرستان فیروزه یکی از شهرستانهای استان خراسان رضوی است. نام پیشین این شهرستان، تحت جلگه (یکی از بخش های شهرستان نیشابور تا سال ۱۳۸۶) بود که در خرداد سال ۱۳۹۱ با مصوبه هیئت دولت به فیروزه تغییر یافت.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه