طلا | کارخانه ساخت طلا

کارخانه دانش بنیان طلا در شهرک طلای سمنان

کارخانه دانش بنیان طلا در شهرک طلای سمنان
لینک کوتاه کپی شد

شریعت پناهی عنوان کرد:‌ به زودی 4واحد کارخانه ساخت طلا در اولین شهرک تخصصی طلا در سمنان شروع به کار می کند.

به گزارش طلانیوز: محمد رضا شریعت پناهی ، نائب رئیس اتحادیه طلا، جواهر، نقره و زیور آلات سمنان بیان داشت: قرار است 4 واحد کارخانه ساخت طلا با رویکردی دانش بنیان، زیر نظر دانشگاه سمنان در اولین شهرک تخصصی طلای کشور آغاز به کار کنند.

وی افزود:‌ شهرک تخصصی طلا در هیچ کدام از استانهای کشور وجود ندارد و سمنان راه اندازی اولین شهرک طلا را از سال 82 در دست اقدام داشته و در سال 92 زمینی به مساحت 6 هکتار به این امر اختصاص یافت و تقسیم بندی آن توسط شرکت شهرک ها انجام گرفت و در حال حاضر 4 کارخانه ساخت طلا در این شهرک راه اندازی شده است که به زودی بهره برداری خواهد شد.

در سمنان 105 واحد طلا فروشی، 2 واحد جواهر فروشی، یک واحد طلای آب شده و سکه فروشی ، 8 واحد تعمیرات  وجود دارد که متاسفانه در حال حاضر هیچ سازنده طلایی در این شهر وجود ندارد.

وی ادامه داد:‌ رشته طلا سازی در دانشگاه هنر سمنان ، فنی حرفه ای فعال شده است و آموزشگاه خصوصی هم به منظور آموزش ساخت طلا در سمنان  ایجاد شده و تا کنون حدود 300 کارگر آموزش دیده و تربیت شده اند تا در  کارخانه های ساخت طلا به کارگیری شوند.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر سمنان  با اشاره به اینکه متاسفانه تا کنون به جنبه هنری طلاسازی اصلا توجه ای نشده است تصریح کرد: اتحادیه سمنان  با دانشگاه هنر رایزنی هایی انجام داده تا ریشه طلا سازی در دانشگاه هنر ایجاد شود و با انجام این مهم در دانشگاه تایید می شود که ساخت طلا هنر است.

شریعت پناهی اذعان  داشت:‌ رایزنی هایی با شرکت شهرک های صنعتی، بنیاد همیاری استان سمنان و دانشگاه سمنان و استانداری انجام و مقرر شده بررسی بیشتر شود و تصمیماتی در مورد دانشگاه گرفته شود.

 

قانون جامع حمایت از صنف و صنعت طلا نوشته شد

وی در ادامه از نوشته شدن قانون جامع حمایت از صنف و صنعت طلا خبر داد و بیان داشت: این قانون با نظر همکاران در کمپین و مشاوران نوشته شده و مقرر است  معاونین سابق وزیر صنعت این قانون را در مجلس مطرح و مصوب کنند ولی با توجه به اینکه در کشور ما صنف طلا صنعتی نیست و 90درصد به شکل دستی ساخته می شود و تنها 10 درصد ماشینی است مشکلاتی برای حمایت از صنعت طلا وجود دارد.

شریعت پناهی بیان داشت علاوه بر نوشتن قانون حمایت و پیگیری و برای کاهش مالیات های این صنف پیگیری هایی برای قرار گرفتن صنف طلا و جواهر زیر نظر صنایع دستی انجام شده است.

 

پیگیری قرار گرفتن صنف طلا و جواهر زیر نظر صنایع ستی

شریعت پناهی در ادامه با تاکید بر اینکه حرفه ساخت طلا و جواهر چون هنر دست است بیان داشت: با خارج شدن صنف طلا از زیر نظر وزارت صمت، وزارت صنایع دستی می تواند از صنف طلا و جواهر و تولیدکنندگان آن، حمایت بیشتری به عمل آورد.

وی گفت: پیوستن صنف طلا و جواهر به وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مزایایی از جمله معافیت مالیاتی را دارد و با توجه به اینکه وزارت میراث فرهنگی نقش حمایتی دارد و از صنایع دستی حمایت می کند این هنر صنعت حفظ می شود.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر سمنان با بیان اینکه زیر نظر وزارت صنعت بودن صنف طلا به لحاظ اینکه صنف محسوب می شود همیشه سنگ اندازی هایی وجود دارد گفت:‌ در صنایع دستی مشکلی برای صادرات محصولات وجود ندارد در حالی که صنعت طلا در وزارت صمت برای صادرات محدودیت ها و ممنوعیت هایی وجود دارد.

ایشان ادامه داد: بعد از ماجرای مالیات بر ارزش افزوده که ضربه سختی به  صنعت طلا زد، هم اکنون نیز  وزارت صمت دست دوم فروشی ها را رسته اعلام کرده و در حال حاضر 60درصد مغازه های طلا فروشی دست دوم فروشی طلا را انجام می دهند و طلای دست دوم که باید ذوب  و در چرخه تولید قرار گیرد تا تولید طلارونق یابد در کارگاه ها تبدیل به  طلاهای کم اجرت و عیار پایین می شوند که این ضربه ای به هنر صنعت طلا است.

شریعت پناهی تصریح کرد:‌ در صورت پیگیری این موضوع و قرار گرفتن صنف طلا زیر نظر سازمان صنایع دستی از تولید تا فروش طلا مالیاتی تعلق نخواهد گرفت.

 

سرمایه صنف طلا از ثبت در سامانه جامع تجارت باید مستثنی شود

وی در ادامه با اشاره به اجرای سامانه جامع تجارت بیان داشت:‌ طلا سرمایه ای است که یک بار مالیات آن پرداخت شده است و باید در اعلام به سامانه جامع تجارت مستثنی قرار گیرد لذا  با پیگیری های انجام شده با مشاوران، متخصصین امر و حقوق دانان مقرر شده است که قوانین در این مورد احصا و بررسی شود.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر سمنان خاطر نشان کرد:‌در مورد اجرای سامانه جامع تجارت تک تک اعضا اعتراض دارند ولی به صورت فردی نمی توان نتیجه ای گرفت و نیاز است به مانند تشکیل کمپین مالیات بر ارزش افزوده، همه همکاران به صورت هماهنگ و یک صدا پیگیر این موضوع باشند تا طلا به عنوان سرمایه صنعت طلا استثنا قرار گیرد.

شریعت پناهی در ادامه  برای اصلاح هر گونه قوانین که به نفع صنف طلا و جواهر اعلام آمادگی کرد و بیان داشت:‌ اصلاح قوانین نیازمند یک صدایی و اتحاد تمام اعضای صنف است تا همانگونه که با پیگیری و حمایت 850 عضو صنف از کمپین مالیات بر ارزش افزوده حدود 7.5 درصد از قیمت طلا کم شد ، در مورد این موضوع نیز با هزینه کرد و همکاری اعضا به نتایج مطلوب رسید.

 

ارائه پیشنهاد ایجاد بانک طلا در کشور و پرداخت سود طلایی

وی در ادامه بیان داشت:‌در راستای حمایت از صنف طلا پیشنهادی مبنی بر ایجاد بانک طلا در کشور به منظور دریافت سرمایه های طلایی مردم و پرداخت سود طلایی به آنها از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و بیان داشت:‌ تشویق مردم به خرید طلا به عنوان سرمایه با توجه به اهمیت طلا به عنوان سرمایه کشور امری ضروری است.

 

افزایش 50 واحد طلافروشی در سمنان

وی با بیان اینکه ‌در  زمان ارزش افزوده 15 واحد طلا فروشی در سمنان تعطیل شدند ولی اکنون با حضور برخی جوانان  در صنف طلا حدود 50 واحد اضافه شده است گفت: علت افزایش واحدهای صنفی در صنف طلا و جواهر  بیکاری و جذابیت صنف طلا است ولی متاسفانه افرادی که وارد صنف شده اند سرمایه چندانی ندارند.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر سمنان اظهار داشت:‌ 5 درصد از واحد های صنف طلا و جواهر سمنان متعلق به بانوان است و ورود بانوان به رسته فروشندگی طلا نقش موثری در افزایش فروش دارد چرا که بانوان می توانند راحت تر خرید کنند و سلیقه خود را اعمال کنند.

وی با بیان اینکه  اغلب واحد های طلافروشی سمنان در بازار بزرگ سمنان و خیابان امام قرار دارند و تعدادی از واحد های طلافروشی نیز در برج ققنوس فعالیت می کنند اذعان داشت: کسبه شهر سمنان محروم هستند چون دسترسی به تهران سهل است و اغلب خرید مردم از تهران انجام می شود و  با توجه به نزدیکی سمنان به تهران سلیقه خرید بیشتر مردم سمنان مانند تهران است و البته  سبک و سلیقه روستاییان هنوز تمایل به خرید النگو است.

 

یکی بودن ریشه زبان سمنان با زبان فرانسه

شریعت پناهی تصریح کرد:‌ مردم سمنان از نظر ثروت در ایران حرف اول را می زند و بانک های زیادی در این شهر وجود دارد ولی از نظر هزینه کردن مانند مردم اصفهان هستند و مردمانی قانع با پس اندازهای زیاد هستند و اغلب سمنانی ها فارسی زبان بوده و ریشه زبان سمنان  و برخی لغات آن با فرانسه یکی است.

وی در بیان جذابیت های سمنان گفت:‌ در فاصله 20 کیلومتری از سمنان شهر ییلاقی شهمیرزاد به عنوان بهشت کویر قرار گرفته و مسجد جامع سمنان با قدمت  هزار ساله دارای  37 متر مناره است که هزار سال پیش با خشت و گل ساخته شده و همچنان پا برجاست و  بازار بزرگ سمنان که  300 متر طول دارد و 400 تا 500 واحد مغازه در آن است برای توریست ها جذابیت دارد.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر سمنان در بیان سابقه صنف طلا در سمنان اظهار داشت:‌ اتحادیه طلا سمنان در سال  56 تاسیس شد و آقایان طاهری، طلاگر، خرمیان از موسسین  اولیه  این اتحادیه بوده اند و انتخابات دور بعدی اتحادیه در دی ماه 1402برگزار می شود.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه