خرید سکه | راهنمای خرید سکه | سکه‌ها پلمپ شده | انواع سکه

چرا برخی سکه‌ها پلمپ شده است و برخی دیگر این‌گونه نیستند ؟

چرا برخی سکه‌ها پلمپ شده است و برخی دیگر این‌گونه نیستند ؟
لینک کوتاه کپی شد

در هنگام خرید سکه، ممکن است شما هم با سکه پلمپ شده، مواجه شده باشید و این سؤال برایتان ایجاد شده باشد که پلمپ سکه چیست و چرا سکه‌ها را پلمپ می‌کنند؟

به گزارش طلانیوز: در هنگام خرید سکه، ممکن است شما هم با سکه پلمپ شده، مواجه شده باشید و این سؤال برایتان ایجاد شده باشد که پلمپ سکه چیست و چرا سکه‌ها را پلمپ می‌کنند؟

 

وکیوم یا پلمپ سکه چیست؟

قبل از بررسی کامل این مبحث و توضیح کامل راجع به آن، باید بگوییم که جای نگرانی وجود ندارد. وکیوم سکه تغییری در سکه‌ها ایجاد نمی‌کند. همچنین هیچ تأثیری بر ارزش و قیمت آن ندارد. پس می‌توان گفت، نیازی نیست که شما در هنگام خرید، با این تفکر که سکه پلمپ شده بهتر است، به دنبال آن باشید. پلمپ سکه تنها یک قرارداد بین صرافی‌ها و فروشندگان سکه به‌حساب می‌آید که البته همه در این راستا فعالیت نمی‌کنند.

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که چرا برخی سکه‌ها پلمپ شده است و برخی دیگر این‌گونه نیستند. باید بگوییم که این موضوع به ۲۰ سال پیش بازمی‌گردد. در ابتدا صرافان معتبر هنگام فروش سکه‌های خود، به همراه سکه کارت ویزیت خود را به خریدار می‌دادند. دلیل این کار این بود که از این طریق، اعتبار خود را بالاتر ببرند که این کارت ویزیت به‌عنوان فاکتور سکه به‌حساب می‌آمد.

پس از گذشت زمان، تصمیم صرافی‌ها بر این شد که کارت ویزیت خود را به سکه‌ای که عرضه می‌کنند، پرس کنند. اسم این کار را وکیوم سکه گذاشتند.

همچنین برای به فروش‌رفتن سکه‌های جدید، اعلام کردند که سکه‌های بدون وکیوم، فاقد اعتبار هستند. به بیانی دیگر، مهم‌ترین علت وکیوم کردن سکه‌ها به‌نوعی تبلیغ برند فروشنده یا آن واحد صنفی محسوب می‌شود؛ زیرا توانستند از آن به‌عنوان کارت تبلیغاتی استفاده کنند.

همچنین بسته‌بندی سکه یا همان پلمپ سکه، باید تنها جنبه تبلیغاتی داشته باشد و این موضوع نشان‌دهنده ارزش و اعتبار آن نیست. البته گفته می‌شود که این اقدام می‌تواند باعث ایجاد فساد در خریدوفروش سکه شود.

گفته می‌شود معامله در بازار سکه فوت‌وفن خاصی دارد که یکی از این ترفند‌ها، وکیوم سکه است. در قیمت‌گذاری سکه وکیوم شده و غیر وکیوم نباید تفاوتی قائل شد که متأسفانه شرایطی بر خلاف این موضوع در بازار حاکم است. اگر هنوز انواع سکه در بازار ایران را نمی‌شناسید

 

پلمپ سکه چه تأثیر بر قیمت آن دارد؟

در خریدوفروش سکه هیچ تفاوت قیمتی بین سکه پلمپ شده و سکه باز نیست. موضوع اصلی عیار سکه است و وکیوم سکه سبب گران‌تر یا ارزان‌تر شدن آن نمی‌شود.

اما همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم، در بازار قیمت‌گذاری سکه‌ها متفاوت انجام می‌شود. قیمت سکه وکیوم شده در بازار ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان یا حتی بیشتر، کمتر از سکه غیر وکیوم شده است. در این راستا فروشندگان سکه، خود را نسبت به خرید سکه‌های باز بی‌میل نشان می‌دهند و با این کار تاحدامکان از قیمت خرید آن کم می‌کنند.

 

سکه وکیوم بخریم یا باز شده؟

هیچ تفاوتی بین سکه باز و بسته‌بندی‌شده از نظر اتحادیه طلا و جواهر وجود ندارد. صرفاً زمانی که سکه وکیوم دار می‌شود، هولوگرام متناسب با پروانه کسب آن واحد، بر روی آن درج می‌شود. به بیانی دیگر وکیوم سکه به دلیل افزایش امنیت و همچنین مشخص‌شدن شناسنامه آن سکه است. اما این موضوع به این معنا نیست که سکه باز معتبر نیست؛ بلکه اگر سکه باز را هم از واحد‌های معتبر تهیه نمایید، به میزان سکه پلمپ شده معتبر خواهد بود.

همچنین گفته می‌شود اگر سکه باز باشد، می‌توان آن را از سکه تقلبی تشخیص داد. پس بیشتر توصیه می‌شود سکه باز تهیه نمایند البته از واحد‌های دارای مجوز. از سوی دیگر برای واحد‌های صنفی این اجبار وجود دارد که برای فروش سکه پلمپ شده، باید دارای مجوز باشند. پس وکیوم سکه با هولوگرام آن، تضمینی بر واقعی بودن آن است.

 

اگر پلمپ سکه باز شود چه می‌شود؟

برخی فروشندگان مدعی بر این هستند که اگر پلمپ سکه باز شود، مسئولیتی در قبال آن ندارند و به‌گونه‌ای آن سکه را قبول ندارند. اما این رفتار اشتباهی برداشت می‌شود و اگر پلمپ سکه باز شود نباید فرقی گذاشته شود. پس جای نگرانی نیست.

 

/منبع:اقتصاد 100

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه