قیمت دلار | قیمت دلار ارز | قیمت یورو

تداوم کنترل قیمتها در بازار | دلار به نیمه کانال ۴۹ بازگشت

تداوم کنترل قیمتها در بازار | دلار به نیمه کانال ۴۹ بازگشت
لینک کوتاه کپی شد

به عقیده عده‌ای از فعالان بازار تهران حضور طولانی مدت نرخ دلار در سطوح قیمتی حال حاضر نشانگر تمایل جدی بازار‌ساز جهت کنترل نوسانات ارزی است.

به گزارش طلانیوز: نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز روز گذشته افت داشت و به نیمه کانال ۴۹ هزار تومانی بازگشت. این در حالی است که نرخ ارز مذکور از نیمه‌های تیر ماه تاکنون در سطوح قیمتی کانال‌های ۴۸ و ۴۹هزار تومانی (عمدتا ۴۹) نوسان کرده است.

به عقیده عده‌ای از فعالان بازار تهران حضور طولانی مدت نرخ دلار در سطوح قیمتی حال حاضر نشانگر تمایل جدی بازار‌ساز جهت کنترل نوسانات ارزی است. چرا که به عقیده این افراد در بازه زمانی مطرح شده تلاش‌های متعددی جهت خروج دلار از کریدور ثبات مشاهده شد که تمامی این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند. فعالان بازار این ناتمام ماندن تلاش‌های افزایشی نرخ ارز را حاکی از حمایت چشمگیر بازار‌ساز می‌دانند. اما در سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند که علاوه بر خواست و تلاش بازارساز، برآیند اخبار سیاسی اقتصادی منتشر شده در چند ماه اخیر به گونه‌ای بوده که انباشت تقاضا در بازار صورت نپذیرد.

به عبارت دیگر این افراد مهم‌ترین عامل ثبات دلار تابستانه را بهبود مناسبات سیاسی با کشور‌های خارجی می‌دانند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در بازار روز گذشته با حدود ۲۷۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به ۴۹ هزار و ۵۸۰ تومان رسید. در این میان روز گذشته قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز با حدود ۱۱۰ هزار تومان کاهش به پله دوم کانال ۲۸ میلیون تومانی رسید.

 

جبران رشد قیمت دلاری

دیروز یکشنبه ۲۶ شهریور ماه روند نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران کاهشی بود. قیمت دلار در بازار نیمه تعطیل روز‌های پایانی هفته گذشته یک رشد قیمت قابل توجه را تجربه کرد و در پله‌های انتهایی کانال ۴۹ هزار تومانی به نوسان پرداخت. اما با شروع بازار در صبح روز گذشته این افت قیمت جبران شد و نرخ دلار به نیمه‌های کانال مذکور بازگشت.

هر برگ از این اسکناس آمریکایی نخستین فعالیت خود در صبح روز گذشته را با حدود ۱۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ پیشین در رقم ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان آغاز کرد. اما با عبور بازار از ساعات میانی خود شیب نمودار قیمت این ارز بیشتر شد و در نهایت با حدود ۲۷۰ تومان کاهش نسبت به نرخ هفته قبل در ۴۹هزار و ۵۸۰تومان از حرکت ایستاد.

همچنین نرخ ارز‌های شاخص دیگر مانند یورو و پوند در بازار روز گذشته در افت قیمت از نرخ دلار پیشی گرفتند.

هر برگ اسکناس یورو و پوند در بازار روز گذشته به ترتیب ۷۵۰ و ۹۶۰ تومان کاهش یافت و به ارقام ۵۲ هزار و ۹۰۰ تومان برای یورو و ۶۱ هزار و ۴۴۰تومان برای پوند رسید. با افت نرخ دلار در بازار روز گذشته قیمت سکه طلا نیز کاهشی شد. هر قطعه از این فلز گران‌بها در واپسین معاملات نقدی روز گذشته ۱۱۰ هزار تومان کاهش یافت و  به ۲۸ میلیون و ۱۴۰ هزارتومان رسید.

 

/منبع: دنیای اقتصاد

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه