تمیمه | تمیمه طلا | انواع مدل های تمیمه طلا

تمیمه طلا چیست؟ | بهترین مدل هایی از تمیمه طلا را بشناسید

تمیمه طلا چیست؟ | بهترین مدل هایی از تمیمه طلا را بشناسید
لینک کوتاه کپی شد

به عنوان یکی از دوست داشتنی ترین زیورآلات زنانه می توان به عنوان مدل تمیمه طلا اشاره کرد.

به گزارش طلانیوز: تمیمه ها به شکل ظریف و ساده یا مدل های پر زرق و برق تهیه میشوند. از تمیمه ها بیشتر در استایل های مجلسی استفاده میشود. ما در این مطلب از سایت یتو به بررسی انواع مدل تمیمه زنانه و دخترانه میپردازیم.

 

تمیمه یا دستبند انگشتری چیست؟

تمیمه, یا دستبند انگشتری, یکی از انواع زیورآلات است. تمیمه, ترکیبی است از دستبند و انگشتر, که معمولا زنجیرهایی تزییناتی بر روی دست, انگشتر را به دستبند وصل میکند. تعداد انگشترها میتواند یک یا چند عدد باشد و همچنین روی دست آن میتواند تک زنجیره و یا چند زنجیره و پرکار باشند. از انواع پرکار و سنگین این نوع زیورها, میتوان به نمونه هایی اشاره کرد که روی دستبند و یا زنجیرهای روی دست, از شمسه و فرمهای خورشیدی استفاده شده است. تنوع طرح تمیمه بسیار بالاست و گاه در آن از فلزات مختلف استفاده میکنند, و از آن سنگهای زینتی مختلف در رنگها و فرمهای گوناگون می آویزند.

امروزه نمونه های جدید و متنوع دستبند انگشتری, با طرحهای گوناگون و مواد مختلف, از جواهرات و فلزات گرانقیمت و طلا گرفته, تا مواد کم ارزش همچون پارچه, ساخته و تولید میشود و جزوی از زیورآلات جدید و مدرن امروزی گشته, و طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. اما جالب آنکه, این بخش از مد امروز نیز, همچون بسیاری از سبکهای جدید در صنعت مد, ریشه در هنر و باورهای گذشتگان داشته است.

باید بگوییم تمیمه یکی از عناصر فرهنگ عامه بوده, و استفاده از آن در مناطق مرزی و ساحل نشینان جنوب ایران, همچون بوشهر و بندر عباس, جزیی از پوشش سنتی بوده است. احتمال آن میرود که, این نوع زیورآلات از مناطق و کشورهای عربی همسایه, وارد فرهنگ جنوبیان ایران گشته است, و برخی ریشه آن را در هندوستان میدانند.

 

تمیمه طلا

اولین تصویر مربوط به یک مدل تمیمه طلا زنانه است. این تمیمه با دیزاین برگ مانند از انگشت تا مچ دست شما ادامه پیدا خواهد کرد.

 

تمیمه طلا

یک مدل تمیمه طلا زنانه به رنگ زرد با دیزاینی ساده و ظریف همراه با قرارگیری مروارید های سفید رنگ در قسمت های مختلف تمیمه دیده میشود.

 

تمیمه طلا

تمیمه دخترانه بسیار جذاب از جنس طلا با استفاده از قرارگیری شکوفه های بابونه در کنار هم به شکلی بسیار ظریف و دوست داشتنی. انتخابی عالی برای دختر خانم های جوان.

 

تمیمه طلا

اگر به زیورآلاتی با دیزاین های ظریف علاقه دارید این دو مدل انتخابی عالی برای شما خواهند بود. دو تمیمه ظریف با دیزاین مروارید و دایره های طلایی شکل.

 

تمیمه طلا

از این مدل تمیمه برای تکمیل استایل های مجلسی خود استفاده کنید. تمیمه زنانه تهیه شده از جنس طلا با دیزاین مثلث طلایی و زنجیر ظریف.

 

تمیمه طلا

تصویر مربوط به یک مدل تمیمه ظریف با دیزاین مروارید های سفید رنگ و برگ در کنار مروارید ها است. این تمیمه برای خانم های علاقه مند به زیورآلات مینیمال مناسب خواهد بود.

 

تمیمه طلا

یکی از به روز ترین مدل های تمیمه به رنگ طلایی با استفاده از دیزاین کارتیر قرار گرفته در قسمت وسط تمیمه. در کنار زنجیر ظریف به حالت دستبند.

 

تمیمه طلا

تمیمه طلایی رنگ به شکل زنجیر ساده  و ظریف با دیزاین حلقه طلایی رنگ در قسمت وسط تمیمه و زنجیر ظریف تر قسمت مچ دست.

 

تمیمه طلا

آخرین تصویر مربوط به یک تمیمه تهیه شده از جنس طلا سفید با دیزاین برگ مانند است. این تمیمه ساده و در عین حال زیبا برای استایل های مجلسی شما مناسب خواهد بود.

 

تاریخچه تمیمه

تمیمه در گذشته صرفا جنبه تزیینی نداشته, و بر تاثیرات ماورایی آن باور داشته اند. در برخی مناطق ایران, تمیمه های مختلف وجود دارد, و بنا بر تزیینات و شمسه روی دست, معانی و کاربردهای گوناگونی برای آن میدانند. در باورهای سنتی, از تمیمه به عنوان تعویذ, جهت جلوگیری از نظر و چشم زخم, استفاده میشده و گاه از آن برای درمان برخی از بیماری ها استفاده میکردند. در هنگام تولد نوزادان, تمیمه ای کوچک, گاه با آویز سنگ, بر کودک می آویختند تا از چشم بد و بیماری ها دور بماند. در برخی منابع, تمیمه را مهره‌هایی سیاه رنگ با خال‌های سفید یا بالعکس میدانند, که به صورت ریسمان به بند کشیده و به گردن می‌ آویزند. آنها عقیده بر تاثیر نیروی خارق العاده این شیء بر انسان, در رویارویی با مشکلات زندگی, داشته اند. آنها بر این باورند که تمیمه, بیماری‌ها و خطرات را دفع میکند. در کتابهای دینی درباره تاثیرات ماورایی تمایم و همچنین احکام اسلامی مربوط به استفاده از آن, بسیار صحبت شده است.

در مناطق مختلف دنیا, استفاده از تمیمه وجود داشته و دارد, هر چند با اسامی مختلفی خوانده شوند و کاربردهای متفاوتی بر آن تعریف شده باشد. به عنوان مثال در دوران برده داری در افریقا, دستبند انگشتری را, دستبند برده ها مینامیدند. دستبند بردگی یا slave bracelet, معمولا با چندین زنجیر روی دست, به انگشتر وصل میشود. در افریقا, تمیمه نمادی از بردگی بوده و به عنوان نشان بین مالک و برده استفاده میشده است.

هندی ها که بسیار به تزیینات و زیورآلات علاقه مند هستند, از این نوع زیورهای پرکار استفاده میکنند. تمیمه های کلکته ای از انواع معروف اینگونه تزیینات در هند میباشد. هندیان معمولا تزییناتی گیاهی را با رنگهای طبیعی همچون حنا, بر روی دستانشان طراحی میکنند و در تکمیل این زیبایی و تجمل, دستبند های انگشتری متنوعی استفاده میکرده و میکنند.

در هندوستان نوعی از این دستبندهای انگشتری را, گل دست (hand flower) مینامند. نام گل دست, و ترکیب واژه ی دست و گل, آدمی را به یاد باورهای هندی و جایگاه گل لوتوس در آن می اندازد. گویا استفاده از گل دست در فرهنگ هندی, ریشه در آیین بودایی داشته است. در آیین بودیسم, گل لوتوس یا نیلوفر آبی بسیار مقدس بوده است. با گذر زمان هندیان بر روی دستان خود تصویری از گل لوتوس را با حنا نقش میبستند و احتمالا همین آداب کم کم ارزش مادی و حجم پیدا کرده, و به عنوان بخشی از زیورآلات در بین هندیان مورد استفاده قرار گرفت. کملا kamala, واژه ای در زبان سانسکریت و معادل نیلوفر آبی در هند میباشد, و اشاره به این دست از تزیینات دارد.

از انواع خاص این گل دستها, Haath Phool است, که به عنوان یکی از انواع زیورآلات عروس در فرهنگ هند قلمداد میشود. این زیور متشکل از پنج حلقه انگشتر میباشد, که با 5 زنجیر تزییناتی به دستبند وصل میگردد و هر کدام از این پنج انگشتر نشان الهه های هندی است که از خانواده عروس محافظت میکند.

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه