الماس قهوه ای

الماس قهوه ای چیست؟ | آیا الماس قهوه‌ای کمیاب است؟

الماس قهوه ای چیست؟ | آیا الماس قهوه‌ای کمیاب است؟
لینک کوتاه کپی شد

برای آشنایی کامل با الماس شکلاتی باید اول بدانید که الماس‌های قهوه‌ای چگونه شکل می‌گیرند. رنگ تیره و قهوه‌ای این الماس‌ها به دلیل وجود نیتروژن در طول فرایند شکل‌گیری این سنگ است.

به گزارش پایگاه خبری جهان طلا(گلدنیوز)،هر چه میزان نیتروژن بیشتر باشد، اشباع و خلوص رنگ قهوه‌ای الماس بیشتر خواهد شد و سنگ قهوه‌ای تیره‌تری پیدا خواهد کرد.

در واقع فشار زمین به مدت طولانی باعث ایجاد فاصله بین اتم‌های اکسیژن و نیتروژن درون کربن موجود در سنگ می‌شود و رنگ آن را تغییر می‌دهد. این پروسه چندین میلیون سال به طول می‌انجامد.

بیشترین الماس قهوه‌ای جهان در کشور استرلیا استخراج می‌شود. تخمین زده می‌شود الماس‌های قهوه‌ای استرالیا بیش از ۳ میلیارد سال سن دارند.

رنگ‌های شکلاتی، شامپاینی و کنیاکی از همه‌ی رنگ‌های قهوه‌ای الماس خوش‌رنگ‌تر هستند. از دیگر خانواده الماس‌های قهوه‌ای می‌توان به رنگ‌های عسلی، دارچینی و گل میخکی اشاره کرد.

الماس شامپاینی سایه‌ای از رنگ زرد و الماس کنیاکی سایه‌ای از رنگ‌های قرمز و نارنجی در خود دارند.

 

الماس قهوه ای

 

آیا الماس قهوه‌ای کمیاب است؟

خیر الماس‌های قهوه‌ای رایج‌ترین نوع الماس در جهان هستند که همیشه در دسترس قرار دارد. به همین خاطر است که قیمت این سنگ‌ها مناسب است.

الماس‌های شکلاتی و قهوه‌ای به وفور در معدن Argyle استرلیا یافت می‌شوند و بخش عمده‌ی آنها برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برش دادن و پولیش کردن الماس شکلاتی و قهوه‌ای به دلیل ساختار بلورهایش آسان نیست. به همین خاطر است که بخش عمده‌ی این سنگ‌ها در صنایع مختلف استفاده می‌شود و بخش بسیار کوچکی از آن به صنعت جواهرسازی می‌رسد.

اما اگر یک کارشناس خبره و ماهر الماس شکلاتی را برش دهد، این جواهر زیبا می‌تواند برای همیشه شکل و رنگ خود را حفظ کند.

 

/منبع: اقتصاد100

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه