قیمت دلار/

قیمت دلار امروز ۲ آذر ۱۴۰۲/ پشت پرده‌ دلار ۵۰ هزار تومانی‌

قیمت دلار امروز ۲ آذر ۱۴۰۲/ پشت پرده‌ دلار ۵۰ هزار تومانی‌
لینک کوتاه کپی شد

قیمت دلار امروز دوم آذرماه هم مانند چند روز گذشته در ابتدای‌ کانال ۵۰ هزار تومان قرار داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان مبادله شد.

به گزارش طلانیوز، علی‌رغم پیش بینی‌های اقتصادی قیمت دلار از دو هفته قبل کانال ۵۱ هزار تومان را از دست داد و وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد. اما به نظر می‌رسد بازارساز به این قیمت هم رضایت‌ نمی‌دهد و خواستار ورود دلار به کانال ۴۹ هزار تومان است.

کاهشی‌های بازار در تلاشند دلار را به این کانال وارد کنند اما افزایشی‌ها معتقدند قیمت واقعی دلار با قیمت مبادلاتی آن فرق می‌کند و قیمت واقعی دلار بالاتر از رقمی‌ است که در بازار معامله می‌شود. 

به همین دلیل آنها امیدواری چندانی برای کاهش قیمت دلار ندارند و معتقدند بازارساز قیمت دلار را مصنوعی پایین نگه داشته است و بازار در نهایت مسیر خود را می‌رود. همچنین این گروه معتقدند با اخبار و شوک‌هایی که در حال حاضر شاهد آن هستیم دلار دو تا سه هزار تومان پایین آمده و این اثر قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

فردین آقابزرگی، کارشناس اقتصادی تاکید می‌کند که مانورها و اخبار سیاسی در هفته‌های گذشته قیمت دلار را به صورت محدود کاهش داده است. سیاستی تکراری که شاید در بازار تاثیر آنی بگذارد اما معیار تعیین قیمت دلار نیست. 

 

این کارشناس اقتصادی‌ به قیمت دستوری دلار در بازار اشاره می‌کند و می‌گوید « فعلا بازار لوازم الکترونیک و خانگی، خودرو و کالاهای مصرفی در حال مبادله اجناسشان با دلار بالای ۶۵ هزار تومان هستند و به نظر می‌رسد هدف اصلی ارز نیز محدوده‌های مذکور است.»

البته دولت در تلاش است که مانع کاهش قیمت دلار شود اما با توجه به کسری بودجه و رشد نقدینگی کنترل قیمت دلار کار دشواری است. 

 

البته تجربه نشان داده که روسای‌ جمهور در دولت اول خود به هر نحوی‌ که شده قیمت دلار را پایین نگه می‌دارند و در دولت دوم آنها، فنر ارز ناگهان رها می‌شود و قیمت‌ها رشد می‌کند. البته کارشناسان اقتصادی معتقدند مشکل ارز در کشور‌ ما چنان شده که دوره شوک‌های ارزی‌ کوتاه شده و احتمالا دولت سیزدهم شانس کنترل طولانی مدت قیمت دلار را نخواهد داشت. 

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه