اقتصاد|ارز،طلا، سکه

اولین واکنش بازار ارز و سکه به صدور قطعنامه

اولین واکنش بازار ارز و سکه به صدور قطعنامه
لینک کوتاه کپی شد

با قطعنامه شورای حکام، قیمت دلار و طلا یک حرکت رفت و برگشتی زدند/ برخی مدعی بودند که بازارساز در روز چهارشنبه در دبی تزریق داشته/ مقایسه ارزش بازار نات‌کوین در صرافی داخلی با بورس ایران سوژه داغ بود/ تحلیل تکنیکال درمورد صندوق‌های طلا چه می‌گوید؟

به گزارش طلانیوز: در روز چهارشنبه بازار ارز و سکه چشم انتظار خروجی نشست شورای حکام بود. این خروجی از این لحاظ مهم بود که ایران گفته اگر قطعنامه صادر شود حتما واکنش نشان می‌دهد. جلسه نشست شورای حکام از روز دوشنبه شروع شد و به گفته فعالان بازار در روز چهارشنبه قرار بود که نسبت به صدور قطعنامه در این نشست تصمیم‌گیری شود.

در روز یکشنبه قیمت‌ ارز و سکه به خاطر تعطیل بودن روز دوشنبه و احتمال صدور قطعنامه در آن روز بالا آمد اما طی این دو روز تعطیلی دوباره به پایین برگشت. از آنجایی که این نشست برای بازار مهم است در معاملات چهارشنبه اخبار ضد و نقیضی در این باره به بازار مخابره می‌شد. در ظهر چهارشنبه یک شایعه به بازار رسید که قطعنامه صادر نشده در نهایت در ساعت 19 روز چهارشنبه لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال خبر از تصویب قطعنامه داد. البته آن چیزی که برای بازار مهم است همانطوری که اول گزارش گفته شد واکنش ایران نسبت به این قطعنامه‌ خواهد بود.

قیمت دلار هرات چهارشنبه‌ را زیر نرخ یکشنبه و در 59 هزار تومان شروع کرد و در نیمه دوم معاملات با کاهش قیمت درهم، نزولی شد و این کانال را از دست داد. قیمت دلار در معاملات روزانه در 58 هزار و 750 تومان بسته شد. این در حالی بود که قیمت دلار فردایی در پشت خط بعد از این خبر با افزایش به سمت مقاومت 59 هزار و 250 تومان حرکت کرد و تا ساعت 19 و 30 دقیقه نتوانست از آن رد شود و به پایین برگشت.

طلا و سکه-طلانیوز

قیمت درهم امارات در 16 هزار و 160 تومان آغاز به کار کرد و در نیمه اول تا 16 هزار و 200 تومان بالا رفت. در نیمه دوم قیمت درهم با کاهش در 16 هزار و 130 تومان به کار خودش پایان داد.

در بازار هم یک خبر بود که در آن نوشته بود با توجه به احتمال صدور قطعنامه، بانک مرکزی در روز چهارشنبه صبح با تزریق سنگین درهم در بازار دبی سعی کرده تا از اثرات منفی این قطعنامه بر نرخ ارز جلوگیری کند.

قیمت سکه در 40 میلیون و 600 هزار تومان بازگشایی کرد و در 40 میلیون و 600 هزار تومان بسته شد. ایست سکه در این سطح به خاطر متغیر دومش یعنی انس طلا بود. قیمت انس طلای جهانی با افزایش بیش از یک درصدی از مقاومت 2349 دلاری عبور کرد.

قیمت طلای آبشده هم مثل سکه رنج بود و در میانه کانال 14 میلیون نوسان داد. البته در پشت خط قیمت آبشده هم با آن خبر یک بالایی 100 هزار تومانی داد و برگشت.

سوژه داغ بازار همچنان پروژه‌های تلگرامی رمزارزی بودند که این روزها همه جا صحبتش است. در روز یکشنبه گفتیم که این پروژه‌ها را با بورس ایران مقایسه می‌کردند و در روز چهارشنبه می‌گفتند که ارزش معاملات بورس ایران کمتر از نات‌کوین در صرافی‌های داخلی بوده است.

یک تحلیل هم در بازار بود که در آن نوشته صندوق‌های طلا از ابتدای سال 1403 فقط یک روز خروج پول داشته است. اما طبق اطلاعات اکوایران از این صندوق‌ها در سال 1403 پنج بار شاهد خروج پول حقیقی از این بازار بودیم که نشان می‌دهد این گزارش سوگیری دارد.

همچنین تحلیل تکنیکالی از یک صندوق طلا در بازار بود که در آن گفته شده بود قیمت این صندوق به کف حمایتی رسیده و احتمال واکنش به این کف در بازار وجود دارد.

به عقیده معامله‌گران فنی اولین مقاومت دلار هرات 59 هزار و 250 تومان است و مقاومت مهمترش در 59 هزار و 500 تومان قرار دارد. همچنین مقاومت مهم طلای آبشده هم در حوالی 14 میلیون و 850 هزار تومان است.

نکته اول بازار در روز چهارشنبه در مورد یک صرافی معتبر رمزارزی داخلی بود. برخی از فعالان بازار مدعی بودند که یکی از صرافی‌های معتبر رمزارز در روز سه‌شنبه اجازه برداشت پول نمی‌داده.

نکته دوم بازار تغییر ساعت کاری بانک‌ها بود. به عقیده فعالان بازار تعطیلی بانک بعد از ساعت یک در جریان معاملات اثرگذار بوده است.

نکته سوم بازار این بود که برخی از معامله گران می‌گفتند که بازار دبی، افغانستان، سلیمانیه و ترکیه از 26 خرداد یعنی 10 روز دیگر به مناسبت عید قربان بیش از یک هفته تعطیل هستند.

منبع: اکوایران

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه