ارز|اقتصاد جهان

یورو و دلار ارزهای پیشرو در معاملات اتحادیه اروپا

یورو و دلار ارزهای پیشرو در معاملات اتحادیه اروپا
لینک کوتاه کپی شد

یورو و دلار آمریکا، بیشترین ارزهای مورد استفاده در تجارت خارج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ بودند.

به گزارش طلانیوز: بر اساس داده‌های دفتر آمار اتحادیه اروپا، یورواستات، یورو و دلار آمریکا عمدتا در تجارت خارج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ استفاده شدند.

این داده‌ها مشخص کردند که یورو ۴۶ درصد و دلار آمریکا ۴۲ درصد از کل تجارت کالا بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۳ را تشکیل دادند.

یورو پیشتاز صادرات در همین دوره نیز بود که ۵۲ درصد از معاملات را به خود اختصاص داد و دلار آمریکا ۳۲ درصد را تشکیل داد.

۱۹ کشور از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا عمدتا از یورو برای صادرات استفاده کردند؛ اسلوونی با ۹۰ درصد در رتبه اول، کرواسی با ۸۲ درصد در جایگاه دوم و لتونی با ۷۸ درصد در رتبه‌ سوم قرار گرفتند.

یوان-یورو-طلانیوز

دلار آمریکا عمدتا در ۶ کشور برای صادرات با کشورهای غیر اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار گرفت که در میان آنها دولت قبرس یونانی با ۷۶ درصد در صدر قرار گرفت، پس از آن ایرلند با ۶۵ درصد و یونان با ۵۴ درصد قرار گرفتند.

در مورد واردات از کشورهای غیر اتحادیه اروپا، دلار آمریکا بیشتر از یورو استفاده شد؛ دلار ۶۰ درصد از معاملات را تشکیل داد، در حالی که یورو ۴۱ درصد از معاملات را از آن خود کرد.

حدود ۱۶ کشور بیشترین استفاده از دلار آمریکا را در واردات خود داشتند که فنلاند رقم ۶۷ درصد را ثبت کرد. یونان، لهستان و لیتوانی نیز سهم عمده استفاده از دلار آمریکا را در صادرات با ۶۴ درصد داشتند.

بیزنس گزارش کرد همچنین حدود ۱۱ کشور، در واردات خود از یورو بیش از دلار آمریکا استفاده کردند که شامل اسلوونی با ۷۷ درصد، پس از آن کرواسی با ۷۰ درصد و اسلواکی با ۶۰ درصد است.

منبع:ایسنا

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه