قیمت دلار | قیمت ارز | بازار ارز

بازار ارز در جست‌وجوی آرامش | بازار ارز به کجا پیش خواهد رفت؟

بازار ارز در جست‌وجوی آرامش | بازار ارز به کجا پیش خواهد رفت؟
لینک کوتاه کپی شد

نرخ شاخص‌های بازار ارز تهران در روز گذشته تعدیل مثبتی را تجربه کردند. به عقیده کارشناسان این تعدیل نرخ در راستای اصلاح قیمت شاخص‌ها پس از روند کاهشی روز شنبه صورت گرفته است. با توجه به فاصله گرفتن ریسک‌های سیاسی از بازار احتمال ایجاد یک بازه ثبات در بازار ارز غیر‌رسمی وجود دارد. دلار آزاد روز گذشته حدود ۱۰۰ تومان گران شد.

به گزارش طلانیوز: پس از اعلام نتایج قطعی دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری و روی‌کار آمدن نامزد اصلاح‌طلب، برخی ریسک‌های مربوط به نامزد جبهه تندرو از بازار فاصله گرفت و نرخ شاخص‌های ارزی و طلایی کاهشی شد. این افت قیمت به گونه‌ای بود که نرخ اسکناس دلار آزاد از کانال ۶۱‌هزار تومانی تا سطوح قیمتی کانال ۵۸ و ۵۹ هزار تومانی کاهش یافت. در بازار روز گذشته بخش اندکی از این افت قیمت‌ها جبران شد. به نظر می‌رسد بازار در حال اصلاح روند کاهشی روز شنبه است. اصلاح نرخ به روندی کاهشی یا افزایشی با شدت کم می‌گویند که پس از یک رشد یا افت قیمت نسبتا چشمگیر صورت می‌گیرد. برخی از کارشناسان معتقدند که پس از این اصلاح امکان تداوم یافتن روند کاهشی وجود دارد. اما در مقابل برخی دیگر از این افراد معتقدند که با فاصله گرفتن ریسک‌های سیاسی از بازار و تا زمان شروع به کار رسمی دولت منتخب و مواجهه با چالش‌های سیاسی- اقتصادی جدید، احتمال شکل‌گیری یک دوره با ثبات در بازار وجود دارد.

در مدت مشابه سال گذشته پس از اتمام نوسانات قیمتی بازار ارز در فصل بهار، نرخ شاخص‌ها در ۳ ماه تابستان وارد یک بازه ثبات شد که در این راستا قیمت دلار آزاد برای بیش از ۳ ماه زیر سقف قیمت ۵۰ هزار تومانی معامله می‌شد. به نظر کارشناسان هرچند شرایط سیاسی کشور چندان قابل قیاس با سال گذشته نیست، اما افزایش سطح درآمد‌های نفتی و پشتوانه مناسب ارزی بانک مرکزی می‌تواند عاملی باشد که به ثبات نرخ‌ها در تابستان سال جاری کمک کند. همچنین گفتنی است که بزرگ‌ترین ریسک سیاسی پیش‌روی بازار را می‌توان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا محسوب کرد. چرا که درصورت روی‌کار آمدن مجدد دونالد ترامپ، احتمال اعمال محدودیت بر میزان فروش نفت و افزایش فشار‌های خارجی به اقتصاد کشور وجود دارد.

بررسی‌های به‌عمل آمده از گفت‌وگوی بازیگران ارزی در هسته مرکزی بازار ارز تهران نشان می‌دهد این افراد امیدوارند دولت جدید بتواند با استفاده از ابزار دیپلماسی مانع از ایجاد فشار جدید بر بازار کشور شود. دیروز یکشنبه ۱۷ تیر ماه روند تابلو‌های بازار غیر‌رسمی ارز سبز بود. اسکناس دلار آزاد که در بازار روز شنبه از رقم ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان تا رقم ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش یافته بود در بازار روز گذشته فعالیت خود را در محدوده نیمه دوم کانال ۵۹ هزار تومانی ادامه داد. در نهایت نیز با رشد ۱۰۰ تومانی نسبت به آخرین نرخ نقدی روز پیش در رقم ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومان به فعالیت روزانه خود پایان بخشید. این در حالی است که یورو و پوند رشد قیمت‌های شدید‌تری را تجربه کردند. هر یک از این اسکناس‌های خارجی در بازار روز گذشته به ترتیب با ۳۵۰ و ۴۰۰ تومان رشد در ارقام ۶۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای یورو و ۷۷ هزار و ۵۵۰ تومان برای پوند معامله شدند. سکه طلا نیز در روز گذشته با افت قیمت اندک ۳۵ هزار تومانی در رقم ۴۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

 

 

 

/منبع: دنیای اقتصاد

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه