// کد مطلب: ۱۴۸۵۷۴

جاسوسی گوگل | جاسوسی گوگل از کاربران

جاسوسی گوگل از لوکیشن کاربران

جاسوسی گوگل از لوکیشن کاربران
لینک کوتاه کپی شد

ظاهراً آنطور که در خبرها آمده است، گوگل به دلیل ردیابی موقعیت مکانی کاربرانش که یک امر خلاف قانون و جاسوسی می‌‌باشد، باید غرامت سنگینی را بپردازد.

دادستانی ایالت متحده آمریکا گوگل را به دلیل جاسوسی و ردیابی لوکیشن‌های کاربرانش به پرداخت 391/5 میلیون دلار غرامت محکوم کرده است. اما ماجرا از چه قرار است و چرا شرکتی برزگ مانند گوگل عملی غیرقانونی انجام داده است؟

تحقیق و تسویه در این باره به رهبری دفاتر دادستانی ایالت های اورگان و نبراسکا انجام شده و حاکی از ادامه دردسرهای حقوقی فزاینده برای این شرکت از سوی دادستان های ایالتی است که به طور تهاجمی عملکرد ردیابی کاربران آن را طی ماه های اخیر هدف گرفته اند.

به گفته دفتر دادستانی ایالت آیوا:

گوگل علاوه بر پرداخت غرامت باید شفافیت بیشتری درباره ردیابی موقعیت مکانی داشته باشد و در یک صفحه مخصوص اطلاعاتی دقیق درباره داده های مذکور برای کاربران فراهم کند.

تام میلر دادستان ارشد ایالت آیوا در بیانیه ای نوشت: «هنگامیکه مصرف کنندگان نمی خواهند داده های موقعیت مکانی شان در دستگاه ها را به اشتراک بگذارند، باید بتوانند به شرکت اعتماد کنند که از این پس فعالیت های آنان را ردیابی نمی کند. این فرایند تسویه به طور شفاف نشان می دهد شرکت ها باید در خصوص ردیابی کاربران شفاف باشند و از قوانین حریم خصوصی فدرال و ایالتی پیروی کنند.»

جو کاستاندا سخنگوی گوگل در این باره می گوید:

ما طی سال های اخیر به طور مداوم سیستم هایمان را ارتقا دادیم و این تحقیق را که براساس سیاست های قدیمی بود نیز تسویه کردیم. این سیاست ها سال ها قبل تغییر کرده اند.

گوگل در یک پست وبلاگی اعلام کرد طی ماه های آینده آپدیت هایی فراهم می کند تا کنترل و شفافیت بیشتری درباره داده های موقعیت مکانی کاربران فراهم شود.

آپدیت های مذکور شامل تسهیل حذف داده های موقعیت مکانی است. کاربران جدید به قابلیت های حذف خودکار دسترسی خواهند داشت که به آنها اجازه می دهد به گوگل دستور دهند اطلاعات خاصی که تمایلی ندارند را پاک کند.

تحقیق دادستان های کل ایالت ها در سال 2018 میلادی و پس از انتشار گزارشی آغاز شد که طبق آن گوگل داده های موقعیت مکانی کاربران را در مواردی که رضایت نداشتند، جمع آوری کرده بود.

تحقیق نشان داد گوگل درباره شیوه عملکرد داده های موقعیت مکانی از سال 2014 میلادی کاربران را گمراه کرده است. چنین اقدامی نقض قانون حمایت از مصرف کننده ایالتی است.

ایالت آریزونا نیز در شکایت مشابهی را از گوگل ثبت کرده بود ودر اکتبر 2022 میلادی 85 میلیون غرامت برای تسویه آن دریافت کرد.

ایالت های تگزاس، ایندیانا، واشنگتن و کلمبیا در ژانویه سال جاری میلادی به دلیل عملکردهای فریبکارانه ردیابی موقعیت مکانی کاربران که حریم خصوصی آنها را نقض می کند، از گوگل شکایت کردند.

منبع: مهر

جاسوسی گوگل از لوکیشن کاربران

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه