// کد مطلب: ۱۴۷۵۲۷

یارانه | پرداخت یارانه | یارانه جدید | اخبار یارانه | یارانه جبرانی | یارانه کمک معیشتی

ارزش واقعی یارانه فاش شد | یارانه هر نفر در کل چقدر می‌ارزد؟

ارزش واقعی یارانه فاش شد | یارانه هر نفر در کل چقدر می‌ارزد؟
لینک کوتاه کپی شد

ارزش واقعی یارانه را در این مطلب بخوانید.

به گزارش طلانیوز؛ بر اساس اخرین اخبار درباره یارانه ، مهر ماه امسال نیز پرداخت یارانه به صورت نقدی بود و یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. اخبار یارانه‌ها مختلف را در طلانیوز دنبال کنید.

تورم به‌عنوان درد مزمن اقتصاد ایران به همراه کاهش حدود 60 درصدی قدرت خرید مردم با استناد به گفته‌های فعالان کارگری، اثر یارانه‌ نقدی را که روزی برگ برنده ایده‌پرداز اصلی آن بود، در اقتصاد کم‌درآمدها هر روز کمرنگ‌تر می‌کند. به عبارتی، رقم اسمی یارانه‌ همان است که هر ماه رسانه‌ها خبر از پرداخت آن به حساب یارانه‌بگیران می‌دهند اما ارزش واقعی آن متاثر از تورم سالانه که اقتصاد را فلج کرده، کاهش یافته است. این موضوع با مروری بر خط فقر مطلق برای خانوار چهار نفره در سال جاری یعنی 12 میلیون تومان، نگرانی بیشتری را از بابت آنچه بر اقشار ضعیف جامعه می‌گذرد، ایجاد می‌کند.

آذرماه 1389 بود که در دولت احمدی‌نژاد پرداخت یارانه به حساب مردم کلید خورد. در آن مقطع زمانی تصمیم بر آن شد تا به حساب هر شخص 45 هزار تومان به‌عنوان کمک نقدی واریز شود. نرخ تورم اعلامی سال 89، 12.4 درصد بود. 12 سال از این تصمیم پر سروصدا می‌گذرد. هم‌اکنون خانوارها بنا به تعداد اعضا و دهکی که در آن قرار دارند، بین 300 تا 400 هزار تومان دریافت می‌کنند. البته اشاره‌ای هم باید به آبان 98 داشته باشیم که با اصلاح قیمت بنزین، بیش از 60 میلیون نفر گزینش شدند و یارانه معیشتی با رقم بین 55 تا 205 هزار تومان برای خانوارهای یک‌نفره تا پنج نفره و بالاتر واریز شد. اما بعد از مدتی این ماجرا منتفی و در سیاست‌های حمایتی تجدیدنظر شد.

171300تومان؛ ارزش واقعی یارانه!
اما الان، ارزش واقعی یارانه نقدی چقدر است؟ اگر یارانه نقدی را رقم 300 هزار تومان در نظر بگیریم، با توجه به نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار یعنی همان 42.9 درصد به‌عنوان نرخ تورم سالانه مهرماه، ارزش واقعی یارانه هم‌اکنون به 171هزار و 300 تومان رسیده است! این یعنی افزایش نرخ تورم اثر یارانه نقدی را در خانوار کم‌درآمد به شدت کاهش داده است.
اگر بر اساس پیش‌بینی‌ها، نرخ تورم را برای سال آینده 50 درصد در نظر بگیریم، این رقم در سال آینده هم به 85 هزار و 650 تومان کاهش می‌یابد.

دانستن این موضوع که برخی منابع خط فقر مطلق را برای خانوار 4نفره تهرانی در سال جاری، به میزان 12میلیون تومان برآورد کرده‌اند، بر عمق این بحران می‌افزاید. البته، برخی فعالان کارگری این رقم را 18 تا 20 میلیون تومان اعلام می‌کنند که با در نظر گرفتن اینکه دستمزد کارگران از 6 میلیون تومان فراتر نمی‌رود، بر نگرانی‌ها از بابت اینکه این طبقه نتواند از پس تامین حداقلی‌ترین نیازهای خود برآید، دامن زده است. با اینحال، به نظر می‌رسد دولت فعلا قصد ندارد خط فقر را به طور رسمی اعلام کند و همین امر این شائبه را ایجاد کرده که این نهاد با پشت گوش انداختن این وظیفه اساسی می‌خواهد از پاسخگو نبودن درآمد در برابر هزینه زندگی اقشار فقیر شانه خالی کند.


حذف کالابرگ و هشدار درباره موج جدید گرانی
نگرانی بعدی به تعویق افتادن اجرای طرح کالابرگ برمی‌گردد. در حالی‌که قرار بود این طرح از شهریور به اجرا درآید به مهرماه موکول شد و پس از آن دولتمردان خبر از منتفی شدن آن با اسم رمز نبود زیرساخت دادند. اما به‌تازگی جعفر قادری- عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس- به تجارت‌نیوز گفته است که دولت برای اجرای این طرح پول ندارد! این در حالیست که قرار بود در ضمن اجرای این طرح، قیمت‌ها به شهریورماه سال 1400 برگردند. حالا، با وجود تورم افسارگسیخته و یارانه‌ای که دردی از مردم دوا نمی‌کند، هشدارها درباره‌ی ایجاد موج جدید گرانی در نیمه دوم سال بالا گرفته است.

جاماندگان یارانه بخوانند | خبری جدید پرداخت یارانه به جاماندگان

منبع: تجارت نیوز

ارزش واقعی یارانه فاش شد | یارانه هر نفر در کل چقدر می‌ارزد؟

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه