// کد مطلب: ۱۴۸۸۰۴

بازار خودرو | خودرو

وضعیت قرمز در بازار خودرو | مقایسه قیمت بازار و کارخانه

وضعیت قرمز در بازار خودرو | مقایسه قیمت بازار و کارخانه
لینک کوتاه کپی شد

سمند EF۷ دوگانه‌سوز توسط ایرانخودرو ۱۶۹ و در بازار ۴۶۸ میلیون فروخته می‌شود. مدلی که باید آن را رکورددار اختلاف قیمت در کارخانه و بازار بدانیم

پژو 207 اوایل هفته جاری در غالب طرح فروش ویژه مادران با قیمت 215 میلیون تومان عرضه شد، اما در بازار آزاد دقیقا دو برابر نرخ کارخانه معامله می‌شود؛ 430 میلیون تومان. به این ترتیب اختلاف قیمت 207 در کارخانه و بازار دقیقا 100 درصد است و بررسی‌ها نشان می‌دهد هشت خودرو داخلی دیگر در بازار آزاد بیش از دو برابر قیمت کارخانه خرید و فروش می‌شوند. مدل‌هایی که لزوما گران‌ترین خودرو‌های داخلی نیستند، اما طبق آمار جزو محبوب‌ترین خودرو‌ها در طرح‌های پیش‌فروش خودروسازان هستند.

اختلاف قیمت سمند EF7 دوگانه‌سوز در کارخانه و بازار الان تقریبا 300 میلیون تومان است. در آخرین فهرست قیمت محصولات ایرانخودرو که اوایل آبان امسال منتشر شد، قیمت سمند EF7 دوگانه‌سوز در کارخانه 169 میلیون تومان بود، اما همین محصول در بازار آزاد روز چهارشنبه 25 آبان 468 میلیون تومان دست به دست شد. تفاوت 299 میلیون تومانی قیمت سمند EF7 دوگانه‌سوز در کارخانه و بازار به معنی اختلاف 175 درصدی آن است و این عدد بین تمام خودرو‌های داخلی یک رکورد محسوب می‌شود.

قیمت پژو پارس دوگانه‌سوز در کارخانه و بازار تفاوت 150 درصدی دارد و در این فهرست جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. در بازار آزاد قیمت پژو پارس دوگانه‌سوز الان به 440 میلیون تومان رسید، اما ارزش آن در کارخانه 176 میلیون تومان است. تفاوت 264 میلیونی قیمت پژو پارس دوگانه‌سوز در کارخانه و بازار باعث شده بعد از سمند EF7 دوگانه‌سوز بیشترین اختلاف قیمت را در کارخانه و بازار بین تمام مدل‌های داخلی داشته باشد. به‌جز نسخه‌های دوگانه‌سوز، پژو پارس با موتور TU 5 و پژو پارس سال با موتور XUP 7 نیز بین رکوردداران اختلاف قیمت کارخانه و بازار دیده می‌شوند. پژو پارس با موتور TU 5 از این حیث در جایگاه سوم قرار می‌گیرد. چون اختلاف قیمت آن در کارخانه و بازار به 135 درصد رسیده است. ایرانخودرو قیمت پژو پارس TU 5 را 165 میلیون تومان اعلام کرده و فروشنده‌ها در بازار آن را با قیمت 416 میلیون تومان به خریداران پیشنهاد می‌دهند.

پژو پارس با موتور XU 7 P یکی از محبوب‌ترین مدل‌های ایرانخودرو در طرح‌های قرعه‌کشی است. درحالی که در آخرین طرح فروش فوق‌العاده عادی ایرانخودرو حدود 5.6 میلیون تومان ثبت‌نام کردند، 4.4 میلیون نفر سراغ پژو پارس با موتور XU 7 P رفتند. مدلی که ایرانخودرو آن را 165 میلیون تومان می‌فروشد و در بازار آزاد قیمت آن به 336 میلیون تومان رسیده است و تفاوت 103 درصدی دارد.

سمند EF7 بنزینی دو سال بعد از عرضه نسخه‌های دوگانه‌سوز وارد بازار شد. سال 88 ایرانخودرو اقدام به فروش سمند EF7 دوگانه‌سوز کرد و سال 90 سرو‌کله نسخه‌های بنزینی آن پیدا شد. الان سمند EF7 بنزینی در بازار آزاد معادل 366 میلیون تومان فروخته می‌شود و قیمت آن در کارخانه از سوی ایرانخودرو 158 میلیون تومان اعلام شده است. به این ترتیب سمند EF7 بنزینی بعد از 206 تیپ 2 و 405 ارزان‌ترین محصول کارخانه‌ای ایرانخودرو به‌حساب می‌آید، اما در بازار با اختلاف قیمت 130 درصدی معامله می‌شود. از این حیث در فهرست رکوردداران تفاوت قیمت خودرو‌های داخلی در کارخانه و بازار جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است.

پژو 206 تیپ 2 کنار نسخه‌های تیپ 3 پانوراما تنها مدل‌های باقی مانده این خانواده در خط تولید به‌حساب می‌آیند. اخیرا ایرانخودرو تولید پژو 206 تیپ 5 را متوقف کرد و اوایل دهه 90 همین اتفاق برای سایر تیپ‌ها رخ داد. از طرفی پژو 206 تیپ 2 کنار 405 ارزان‌ترین محصول فعلی ایرانخودرو و قیمت کارخانه آن 150 میلیون تومان است، اما سایت‌های تخصصی اعلام نرخ خودرو، روز چهارشنبه 25 آبان قیمت پژو 206 تیپ 2 را در بازار آزاد 328 میلیون تومان اعلام کردند. به‌این ترتیب تفاوت 178 میلیون تومانی قیمت پژو 206 تیپ 2 در این دو بازار معادل اختلاف 120 درصدی است.

دنا پلاس ساده در خانواده شلوغ دنا بیشترین اختلاف قیمت را در کارخانه و بازار تجربه می‌کند؛ تقریبا 110 درصد. بعد از آن دنا تیپ یک در رتبه دوم قرار می‌گیرد و سایر مدل‌ها با حاشیه سود کمتر از 100 درصد در بازار و کارخانه دست به دست می‌شوند. قیمت دنا پلاس ساده در آخرین فهرست اعلام شده از سوی ایرانخودرو 228 میلیون تومان بود و این محصول را در بازار آزاد معادل 485 میلیون تومان معامله می‌کنند. یعنی نزدیک 260 میلیون تومان بیشتر از قیمت کارخانه.

سمند LX سال 83 توسط ایرانخودرو رونمایی شد و تفاوت آن با مدل‌های قدیمی سمند برخی تجهیزات بیشتر و چراغ‌های متفاوت بود. بعد تقریبا دو دهه، در کارخانه سمند LX معادل 160 میلیون تومان فروخته می‌شود و در بازار آزاد نزدیک 330 میلیون تومان. به این ترتیب اختلاف قیمت سمند LX در کارخانه و بازار به 170 میلیون تومان رسیده و حاشیه سود 105 درصدی دارد.

پژو 207 دستی اوایل هفته جاری در غالب طرح فروش برای مادران قرار گرفت. ایرانخودرو قیمت کارخانه پژو 207 دستی فرمان برقی را 215 میلیون تومان درنظر گرفته، اما همین مدل در بازار آزاد الان تقریبا با اختلاف قیمت دوبرابری یعنی 100 درصدی فروخته می‌شود؛ یعنی 430 میلیون تومان.

/منبع: انتخاب

وضعیت قرمز در بازار خودرو | مقایسه قیمت بازار و کارخانه

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه