// کد مطلب: ۱۴۸۸۵۹

فروش خانه | خانه قدیمی | فروش خانه قدیمی

رشد عجیب فروش خانه های قدیمی ساخت | رشد ۶۱ درصدی فروش خانه‌های بالای ۲۰ سال

رشد عجیب فروش خانه های قدیمی ساخت | رشد ۶۱ درصدی فروش خانه‌های بالای ۲۰ سال
لینک کوتاه کپی شد

حجم سرمایه‌گذاری در بازار مسکن کاهش یافته اما نشانه‌هایی از ورود تقاضای مصرفی به این بازار دیده می‌شود؛ رشد ۶۱ درصدی فروش خانه‌های بالای ۲۰ سال در یک سال اخیر و افزایش تمایل برای دریافت وام مسکن در دو ماه گذشته از جمله این نشانه‌هاست.

عواملی که به ایجاد انتظارات تورمی در بازار مسکن شهر تهران منجر شده به تدریج در حال رنگ باختن است. رسیدن رشد ماهیانه قیمت به کمترین میزان در دو ماه گذشته (1.1 درصد و 1.2 درصد)، کاهش تورم مصالح ساختمانی، افت سنگین ساخت و ساز و افت معاملات از نشانه‌های ورود بازار مسکن به فاز رکود محسوب می‌شود.

خریدهای سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی افت محسوسی داشته و در سوی مقابل به نظر می‌رسد شرایط برای ورود متقاضیان مصرفی فراهم شده است. افزایش تقاضا برای اوراق تسهیلات مسکن می‌تواند یکی از نشانه‌های تقویت توان متقاضیان واقعی باشد. در دو ماه ابتدای پاییز حجم تقاضا برای خرید تسه (اوراق تسهیلات مسکن) با رشد مواجه شده و قیمت آن پس از نوساناتی که داشت در حال حاضر در محدوده 105 هزار تومان است.

تقاضا برای دریافت وام خرید خانه در شرایطی افزایش یافته که طبق آخرین آمار معاملات به پایین‌ترین حد خود در سال جاری (بجز فروردین) رسیده است. مهرماه امسال 5400 معامله مسکن در تهران انجام شد که تقریبا یک سوم شرایط نرمال بازار است و افت 10 درصد را در مقایسه با شهریور نشان داد.

اگرچه آمار آبان ماه هنوز ارایه نشده اما واسطه‌های ملکی می‌گویند با توجه به شرایط موجود بازار در رکود به سر می‌برد. از طرف دیگر افزایش قیمت ارز که در کانال 35 هزار تومان قرار گرفته باعث امتناع فروشندگان و خریداران از معامله شده است.

یکی از عواملی که خریداران واقعی را برای ورود به بازار مسکن ترغیب می‌کند، رسیدن قیمت مسکن به کف است. قیمت خانه در تهران نسبت به اواسط سال 1395 حدود 10 برابر شده و از متری 4.4 میلیون تومان در مهرماه 1395 به 43.7 میلیون تومان در مهرماه 1401 رسیده و به همین دلیل فاصله بسیار زیادی با قدرت خرید متقاضیان دارد.

با این حال از سال گذشته بازار مسکن در یک افول تدریجی قرار گرفته و نرخ رشد آن از تورم عمومی عقب مانده است. در حال حاضر تورم نقطه به نقطه 48 درصد و رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به سال گذشته 38 درصد است. در واقع قیمت مسکن جاماندگی 10 درصد در مقایسه با دیگر کالاها دارد. ادامه شرایط فعلی می‌تواند به تدریج منجر به ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن شود. البته اغلب کارشناسان معتقدند رکود به این زودی‌ها دست از سر بازار مسکن برنمی‌دارد.

یکی از عوارض منفی در بازار مسکن رشد هزینه‌های ساخت و ساز است که باعث افزایش قیمت واحدهای نوساز شده است. این عامل می تواند در قیمت واحدهای با سن بنای کمتر از پنج سال تاثیر بگذارد. بر این اساس انتظار می‌رود رونق خرید و فروش از واحدهای قدیمی آغاز شود. در حال حاضر حجم فروش واحدهای بالای 20 سال نسبت به سال گذشته 61 درصد و در مقایسه با هشت سال قبل 245 درصد افزایش یافته است.

هر متر مسکن در تهران 43.7 میلیون تومان

روند کاهش نرخ رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن شهر تهران که از تیرماه امسال آغاز شده بود، بر اساس گزارش دو متولی ارایه آمار، ادامه پیدا کرد. طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر خانه در تهران در مهرماه به 43.7 میلیون تومان در هر متر مربع رسید که در مقایسه با ماه قبل 1.2 درصد و نسبت به ماه مسابه قبل 38.2 درصد رشد نشان می‌دهد. هم‌چنین مرکز آمار متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران را 46.4 میلیون و متوسط حسابی آن را 44.3 میلیون تومان اعلام کرد. تعداد معاملات نیز در مهرماه 1401 بر اساس گزارش بانک مرکزی 5.4 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به‌ترتیب 10.2 و یک درصد کاهش یافته است.

رشد عجیب فروش خانه های قدیمی ساخت | رشد ۶۱ درصدی فروش خانه‌های بالای ۲۰ سال

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه