// کد مطلب: ۱۴۹۲۳۰

خودرو | بورس | خودور در بورس

طرح جایگزین برای قرعه کشی خودرو اعلام شد | فروش خودرو در بورس جایگزین قرعه‌کشی می‌شود

طرح جایگزین برای قرعه کشی خودرو اعلام شد | فروش خودرو در بورس جایگزین قرعه‌کشی می‌شود
لینک کوتاه کپی شد

طبق اعلام مسئولان سازمان بورس عرضه پژو۲۰۷ آغاز ورود سایر خودرو‌های عمومی و پرتیراژ در بورس کالاست و متقاضیان خودرو می‌توانند به‌جای امتحان کردن شانس خود در سیستم قرعه‌کشی، از بورس خودرو بخرند.

طبق وعده‌های دولت مبنی بر کنار گذاشتن قیمت‌گذاری دستوری و تأکیدات وزیر اقتصاد برای حذف سایه قیمت‌گذاری از صنعت خودرو، آمار‌ها نشان می‌دهد که روند عرضه و فروش خودرو در بورس کالا در حال افزایش است تا با حذف سیاست قیمت‌گذاری دستوری، سود حاصل از تولید به خودروساز و سهامدار برسد.

آمار‌های بورس کالا حاکی از آن است که از ابتدای عرضه نخستین خودرو در بورس تاکنون در مجموع 5 هزار و 236 دستگاه خودرو روی تابلوی معاملات رفته است و در نهایت 4 هزار و 80 دستگاه از این خودرو‌ها مورد معامله قرار گرفته است.

فروش این تعداد خودرو در بورس کالا که قیمت کالا‌ها در آن بر اساس نظام عرضه و تقاضا کشف می‌شود، یک رویداد مهم را به بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله فعالان صنعت خودرو و بازار سرمایه مخابره می‌کند که تصمیم دولت برای کنار گذاشتن قیمت‌گذاری دستوری به‌عنوان بازیگر اصلی در زیان‌دهی سود شرکت‌های تولیدی، کاملاً جدی و برنامه‌ریزی شده است.

خودرو در ادامه جریان واقعی‌سازی قیمت زنجیره فولاد، سیمان، شیشه و سایر محصولات با اتکا به سازوکار عرضه و تقاضا در بورس قرار گرفته است و حتی تایر خودرو نیز برای احیای این صنعت و سودآوری واحد‌های تولیدی در صف ورود گسترده به بورس کالا قرار دارد.

طی روز‌های گذشته نیز به‌دلیل فراگیری بیشتر محصول خودرو میان عموم مردم، استقبال قابل‌توجهی از عرضه پژو207 تولیدی ایران خودرو در بورس کالا صورت گرفت به‌طوری که در برابر عرضه 1000 دستگاه، تقاضایی معادل پنج هزار و 900 دستگاه به ثبت رسید که به‌گفته کارشناسان استمرار عرضه‌ها و اطمینان خریداران از برنامه عرضه منظم در بورس کالا قطعاً می‌تواند در مدت زمان کوتاهی به تعادل بازار خودرو کمک کند.

دیروز 207 با میانگین قیمتی 342 میلیون و 842 هزار تومان کشف شد که با احتساب مالیات و هزینه‌های جانبی قیمت تمام‌شده 207 در بورس به 391 میلیون تومان رسید؛ اما این محصول در بازار آزاد حدود 440 میلیون تومان قیمت دارد و اینجا مشخص می‌شود که چرا شفافیت و حذف رانت به‌سود مصرف‌کننده واقعی است. همه مردم باید بدانند که در سازوکار بازار سرمایه، خبری از شانس و قرعه‌کشی نیست؛ بلکه رقابت و شفافیت در این بازار حرف اول را می‌زند و معاملات 207 نیز 60 دقیقه میان خریداران به‌طول انجامید.

شیوه معاملات نیز به این شکل است که همه خریداران با علم و آگاهی کامل نسبت به سایر قیمت‌ها، اقدام به رقابت می‌کنند که همین رقابت به‌معنای برداشتن گامی بزرگ در جهت حذف رانت از بازار خودرو به‌شمار می‌رود.

به‌گفته مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار، عرضه پژو207 آغاز ورود سایر خودرو‌های عمومی و پرتیراژ در بورس کالاست و به این ترتیب متقاضیان خودرو نیز می‌توانند به‌جای امتحان کردن شانس خود در سیستم قرعه‌کشی در سازوکاری قانونمند و شفاف یعنی بازار سرمایه به خرید خودرو روی بیاورند.

در پایان اینکه همان طور که از تابلوی معاملات بازار سهام و گروه خودرویی‌ها برمی‌آید، سهامداران نیز به اهمیت موضوع ورود خودرو به بورس کالا و رسیدن سود حاصل از تولید به خودروسازان واقف شده‌اند و با ادامه این روند می‌توانند به رشد سودآوری این صنعت امیدوار باشند.

طرح جایگزین برای قرعه کشی خودرو اعلام شد | فروش خودرو در بورس جایگزین قرعه‌کشی می‌شود

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه