// کد مطلب: ۱۶۴۹۰۱

به دنیا ثابت کردیم ایران عزیزمان تحریم پذیر نیست

 به دنیا ثابت کردیم ایران عزیزمان تحریم پذیر نیست
لینک کوتاه کپی شد

مجید تکبیری رئیس ستاد برگزاری ششمین‌نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران(ایران اکسپو 2024) گفت: به دنیا ثابت کردیم که کشورمان تحریم پذیر نیست و بازار تجاری ایران برای کشورهای خارجی بسیار جذاب است.

به گزارش خبرنگار ما: مجید تکبیری، رییس ستاد برگزاری نمایشگاههای ایران اکسپو در نشست خبری روز چهارشنبه ۵اردیبهشت ۱۴۰۳ اظهار کرد: به روزهای آخر نمایشگاه نزدیک می شویم و تلاش تیم اجرایی ما بسیار بیشتر شده و روزهای سخت و فشرده کاری را سپری می کنیم.

 

رئیس ستاد برگزاری ششمین‌نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران(ایران اکسپو 2024) افزود: ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (IRAN EXPO 2024) ، به عنوان بزرگترین رویداد صادراتی کشور با پیش بینی بازدید بیش از 2000 تاجر و بازرگان خارجی که تا کنون از بیش از 80 کشورجهان ثبت نام کرده اند ، از تاریخ 8 لغایت 12 اردیبهشت ماه 1403 در مرکز نمایشگاه‌ های بین المللی تهران برگزار می شود و می توان گفت که رویدادهای مهمی نظیر ایران اکسپو، جدای از معرفی توانمندی‌های صادراتی کشورمان در حوزه های مختلف، زمینه‌های قابل توجهی را برای ایجاد ارتباط میان فعالان اقتصادی ایران و فعالان اقتصادی خارجی که به توانمندی‌های کشورمان نیازمند هستند، ایجاد می کند و عملا به مثابه یک حلقه واسطه جهت پیوند دادن تولید کنندگان و کارآفرینان ایرانی با آن دسته از کشورها، شرکت ها و افرادی عمل می کند که به توانمندی های کشورمان به شدت نیاز دارند.

 

وی با بیان اینکه برآورد ما افزایش دوبرابری میزان قراردادهای تجاری در ایران اکسپو2024 نسبت به دوره‌ی قبل است گفت: به دنیا ثابت کردیم که کشورمان تحریم پذیر نیست و بازار تجاری ایران برای کشورهای خارجی بسیار جذاب است.

 

تکبیری با بیان اینکه پیش بینی حدود 4هزار مذاکره B2B در ایام برگزاری نمایشگاه داریم گفت: برای این دوره با مجموعه تخصصی ، دانشکده تجارت دانشگاه تهران قرارداد بستیم و برای نمایشگاه 300 مترجم مسلط به هفت زبان زنده دنیا آموزش تخصصی دیده اند

 

وی در عین حال ضمن تشکر و قدردانی از هماهنگی و همکاری همه سازمان ها برای برگزاری این رویداد ارزشمند و استقبال ویژه از میهمانان این رویداد گفت: 17هتل پنج و چهار ستاره میزبان تجار و بازرگانان خواهند بودو برنامه ریزی های لازم در این زمینه انجام شده است .

 

امسال، استقبال شرکتهای داخلی و تجار خارجی به نحوی است که برآوردها حاکی از حضور بیش از 2000تاجر و بازرگان از بیش از 80 کشور دنیا است که این آمار تا به امروز است و در حال افزایش می باشد .

 

این استقبال ، بیانگر آن است که دوره ی قبل ، دوره ی موفقی بوده که استقبال به این حد رسیده است چون اگر این پروژه موفق نبود، میزان استقبال تا این میزان افزایش پیدا نمی‌کرد.

 

تکبیری افزود: همچنین در دوره ی قبل، برآورد ما آن بود که بیش از یک میلیارد قرارداد تجاری منعقد شود ولی چند ماه پس از برگزاری نمایشگاه، ارزیابی‌ها نشان داد که بیش از دو میلیارد دلار قرارداد تجاری بین شرکت‌های ایرانی و تجار خارجی بسته شده است و استقبالی که شرکت‌ها و تجار کشورهای مختلف از این نمایشگاه داشتند، قابل توجه بود.

 

وی گفت:  براساس نظرسنجی که با همکاری سازمان توسعه تجارت از میزان رضایت‌مندی شرکت‌کنندگان خارجی داشتیم، بیش از 85 درصد از تجار بین‌المللی برای حضور در دورِ بعدی نمایشگاه ابراز تمایل کرده و عنوان کرده بودند در نمایشگاه بعدی با برنامه بیشتری در نمایشگاه حاضر می‌شوند چون برای بسیاری از تجار خارجی که سال پیش در نمایشگاه شرکت کردند، کار با ایران جذاب است.

 

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو2024 اظهار کرد: قریب به 60 درصد تُجاری که سال گذشته در نمایشگاه حضور پیدا کردند، برای اولین بار بود که در ایران حاضر می‌شدند و دیدگاه‌ههای آنان نسبت به صنایع، گردشگری و پتانسیل‌های تجاری ایران بعد از شرکت در دورِ اول نمایشگاه،تغییر کرد و از همین رو در این دوره با تعداد بیشتری برای حضور اعلام آمادگی کردند.

 

تکبیری گفت: هیات تجاری از 5 قاره دنیا در نمایشگاه داریم که برخی کشورها با هیات‌های بلندپایه در نمایشگاه حاضر می‌شوند. برخی کشورها مثل چین، روسیه، پاکستان، هند، عراق و برخی کشورهای آفریقایی با هیات‌های تجاری بالای 60 نفر و حتی چین با بیش از 100 تاجر در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

 

همچنین هیات های تجاری از کشورهای شرق آسیا، کشورهای همسایه، آفریقایی، اروپایی و آمریکای لاتین در نمایشگاه، داریم. بعضی کشورها مثل کشورهای همسایه نیز در سطح وزیر و رئیس اتاق بازرگانی در نمایشگاه حضور خواهند داشت. در مجموع بیش از 2000 تاجر و بازرگان برای حضور در ایران اکسپو2024 تا این زمان تایید شده است و در حال پیگیریِ امور مربوط به حضور آنها هستیم.

 

ضیغمی، رییس سازمان توسعه تجارت نیز در این مراسم با اشاره به اینکه دومین اجلاس ایران و آفریقا امسال و ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی همزمان با هدف ایجاد هم افزایی برگزار می گردد، گفت: در این همایش از ۴۰ کشور مقامات و مسئولان حضور خواهند داشت. همچنین ۲۶۰۰ نفر از ۹۶ کشور برای حضور در نمایشگاه ثبت‌نام کرده اند.

 

رییس سازمان توسعه تجارت افزود: اتفاقات اخیر منجر به کاهش حضور کشورهای خارجی در ایران نشده است. تنها ۵ درصد درخواست ها از کشورهای دیگر ریزش داشت. در مقابل درخواست های جدیدی برای حضور در اجلاس و نمایشگاه ارائه کردند.

 

ضیغمی با تاکید بر اینکه دستاوردهای این نمایشگاه قراردادهای تجاری خواهد بود، افزود: اردیبهشت سال گذشته به واسطه ایران اکسپو اعلام کردیم دستاورد آن یک میلیارد دلار خواهد بود. اما از آنجایی که شرکت‌ها آمار دقیقی از صادرات ندارند نمی توان آماردقیقی اعلام کرد. با این حال بیش از یک میلیارد دلار صادرات اتفاق افتاده است.

 

وی با تاکید بر اینکه روز جمعه اجلاس ایران و آفریقا آغاز به کار خواهد کرد ، اظهار داشت: روز شنبه هم نمایشگاه ایران اکسپو افتتاح خواهد شد ولی بازدید عمومی از نمایشگاه روز یکشنبه آغاز می شود.

 

قنادزاده معاون کسب و کار سازمان توسعه تجارت نیز در این مراسم با اشاره به اینکه برای اجلاس ایران و آفریقا ۱۲ پنل تعریف شده است، گفت: در این پنل کشورها موضوعات بررسی و ظرفیت ها معرفی می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه ۳۵۰ شرکت ایرانی برای حضور در نشست‌ها اعلام آمادگی کرده اند، افزود: زمینه مذاکرات برای ۱۵۰ شرکت به صورت بی تو بی فراهم شود.

 

قنادزاده با اشاره  اینکه آفریقا کارخانه تولید مواد اولیه است، اظهار کرد: ما به دنبال این هستیم که شرکت‌های ایرانی بتوانند از ظرفیت های قاره آفریقا استفاده کنند.

 

قنادزاده با تاکید بر اینکه ایران در زمینه معدنی و کشاورزی می تواند همکاری خوبی داشته باشد، اظهار کرد: امسال برای نخستین‌بار واردات گوشت از آفریقا آغاز شد. همچنین در حوزه فرآورده‌های نفتی می توانیم همکاری کنیم زیرا در این زمینه ایران قابلیتهای خوبی دارد. در بخش خدمات فنی و مهندسی ایران می تواند به پروژه‌های آفریقا کمک کند. زیرا آفریقا بهشت پروژه‌هاست.

 

ششمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جهوری اسلامی ایران ۸ الی ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ با هدف افزایش مبادلات تجاری با حضور ۸۰۰ شرکت برتر صادراتی و ۳۰۰۰ تاجر و بازرگان خارجی از کشورهای مختلف دنیا و در ۶ گروه کالایی، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد.

 

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه