// کد مطلب: ۱۵۸۹۶۱

صندوق ملی مسکن

استفاده از سککوک برای هدایت اعتبار به بخش مسکن

لینک کوتاه کپی شد

مدیرعامل صندوق ملی مسکن گفت: سککوک ابزاری برای مدیریت روش‌های جدید تأمین مالی است و این ابزار برای بخش تولید کشور به ویژه تولید مسکن مفید و مؤثر است و تنوع در محصول و افزایش کیفیت و بهره‌وری را امکان‌پذیر می‌سازد.

محمدرضا مهدیار اسماعیلی، مدیرعامل صندوق ملی مسکن با بیان اینکه سککوک در راستای تعالی و تقویت نظام بانکی نقش مهم و اساسی برعهده دارد، اظهار داشت: مدیریت تسهیلات امری مهم و ضروری است که اگر بتوان به درستی آنها را مدیریت کرد همه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. اگر سامانه‌های بانکی مانند سککوک تقویت شوند قطعاً اتفاقات بهتری برای نظام بانکی کشور رقم خواهد خورد.

وی افزود: به عنوان مثال در بخش تولید مسکن و اشتغالی که این بخش می‌تواند ایجاد کند، می‌توان از ظرفیت سککوک بهره برد زیرا این سامانه در هدایت اعتبارات و تسهیلات و زنجیره تأمین مالی این بخش را به خوبی تسهیل می‌کند.

مدیرعامل صندوق ملی مسکن بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در بخش تولید مسکن وجود دارد این است که برنامه‌ریزی دقیقی در هدایت اعتبارات وجود ندارد و زنجیره تأمین مالی در این زمینه با ضعف‌هایی روبه‌روست که امید می‌رود سامانه سککوک خلأهای موجود در این بخش را برطرف کند.

اسماعیلی گفت: سککوک ابزاری برای مدیریت روش‌های جدید تأمین مالی است ولی یک ضعفی در این زمینه وجود دارد که امیدواریم سریع برطرف شود و آن ضعف این است که همه بانک‌ها از این سامانه استفاده نمی‌کنند یا ارتباط بین بانکی به صورت فراگیر ایجاد نشده است و از سوی دیگر آن دسته از بانک‌هایی هم که از سککوک استفاده می‌کنند این استفاده حداکثری نیست و به صورت محدود و حداقلی از آن بهره می‌برند و لذا همین مسئله می‌تواند به بخش تولیدی کشور به ویژه تولید مسکن آسیب برساند.

وی در پایان تأکید کرد: امروز نیازمند بانک‌های تخصصی در کشور هستیم زیرا اگر بانک‌ها به صورت تخصصی فعالیت کنند هم تولید رشد می‌یابد و هم اشتغال جوانان تقویت می‌شود و از سوی دیگر رشد اقتصادی را به همراه دارد و به نظر من این ظرفیت در سککوک وجود دارد که به تحقق بانکداری تخصصی کمک کند. به طور کلی سککوک آمده که تنوع در محصول ایجاد کند تا کیفیت و بهره‌وری را بالا ببرد.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه