// کد مطلب: ۱۶۳۴۳۸

بانک توسعه صادرات

هر چه به صادرات محصول دانش بنیان کمک کنیم، خالص ارزآوری برای کشور بیشتر خواهد بود

هر چه به صادرات محصول دانش بنیان کمک کنیم، خالص ارزآوری برای کشور بیشتر خواهد بود
لینک کوتاه کپی شد

دهقانی در آیین امضای توافقنامه معاونت علمی با صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صادرات تاکید کرد: متوسط ارزبری محصولات دانش بنیان ۳۰ درصد است و بدین ترتیب هر چه در صادرات دانش بنیان ها سرمایه‌گذاری کنیم، خالص ارزآوری بیشتری برای کشور خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، آیین امضای توافقنامه معاونت علمی با صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صادرات در راستای تسهیل دسترسی شرکت‌های دانش‌بنیان به ابزارهای تأمین مالی و اعتباری صادراتی کوتاه‌مدت با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در محل این معاونت برگزار شد.

روح‌الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری طی سخنانی در مراسم، امضای این توافق‌نامه را امری مغتنم دید به ویژه اینکه در این نشست بحث هایی کاربردی و عملیاتی طرح شد که نشان از جدیت طرفین و حضورشان در میدان عمل داشت.

وی ادامه داد: اگر مروری بر تاریخچه علم و فناوری و کارکرد این فضا بر ساختار جوامع داشته باشیم، در می یابیم که در این زمینه سه دوره تاریخی قابل تفکیک است؛ نخست، پارادایمی است که در آن «علم به مثابه امری زینتی» در نظر گرفته می‌شد، در آن دوران، از علم در دربار پادشاهان تنها به عنوان امری زینتی تقدیر می شد و به نوعی یکی از تفریحات سالم بشر به شمار می رفت.

به گفته دهقانی در دوران انقلاب صنعتی اما علم از پارادایم پیشین خود(امری زینتی)، گذر و به عنوان موضوعی که می تواند خلق ثروت کند، مطرح شد و در نتیجه توجه و کاربست آن، عملا اقتصادها توسعه پیدا کرد؛ کشورهای آسیای جنوب شرقی، آمریکا و اروپا اغلب با چنین رویکردی توانستند با سرعت و به شکلی شتابان، اقتصادشان را توسعه ببخشند.

پارادایم سومی که معاون علمی رئیس جمهور به آن اشاره کرد و معتقد بود که امروز و اکنون ما را می سازد، پارادایم «علم به مثابه قدرت» است.

وی خاطرنشان کرد: از ۱۰ سال پیش، علم و فناوری نه فقط به عنوان عاملی ثروت آفرین که به عنوان مقوله ای اقتدارآفرین مطرح شده و اتفاقا به همین دلیل است که کشورهای حوزه خلیج فارس با چنین شتابی ورود به حوزه های علمی را در دستور کار خود قرار داده اند. ما نیز به دنبال تاکیدات مقام معظم رهبری بر حوزه علم و فناوری، توجه به این حوزه را سرلوحه خود قرار داده و ظرفیت این فضا را در قدرت و اقتدار آفرینی فهم کرده ایم.

دهقانی اظهار داشت: اینکه صندوق توسعه ملی، شعار و برنامه پیش روی خود در سال ۱۴۰۳ را تمرکز بر حوزه هوش مصنوعی قرار داده، امری مغتنم است و نشان می‌دهد که صندوق به عنوان نهادی ملی در حوزه های سرمایه گذارانه چقدر بر نقش تعیین کنده و شکننده فناوری هوش مصنوعی واقف است و این امری دلگرم کننده است.

وی ادامه داد: سال گذشته ۸۵۰ میلیون دلار صادرات داشتیم و پیش بینی شده که امسال این عدد به ۲٫۲ میلیارد دلار برسد و رشدی سه برابر داشته باشیم که خود موضوعی خوشحال کننده است اما واقعیت این است که این میزان در مقایسه با GDP کشور عددی نیست.

به گفته دهقانی، مساله خوشحال کننده دیگر این است که بر اساس مطالعات صورت گرفته، متوسط ارزبری محصولات دانش بنیان ۳۰ درصد است؛ یعنی، اگر دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان صادرات داشته باشیم، ارزبری آن حدود ۷۰۰، ۸۰۰ میلیون دلار می شود و معنایش این است که هر چه در صادرات دانش بنیان‌ها هزینه کنیم؛ از این جهت که ارزش افزوده ناشی از فناوری را صادر می کنیم، دستاورد بهتر و بیشتری را رقم زده‌ایم؛ بنابراین، هر چه که به صادرات محصول دانش بنیان کمک کنیم، خالص ارزآوری برای کشور بیشتر خواهد بود.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه