// کد مطلب: ۱۶۷۲۹۱

کمیسیون اقتصادی مجلس

رونمایی از پوستر شانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی

رونمایی از پوستر شانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی
لینک کوتاه کپی شد

در آستانه برگزاری شانزدهمین رویداد صنعت مالی ایران، پوستر جدید این نمایشگاه با حضور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رونمایی شد.

در آستانه برگزاری شانزدهمین رویداد صنعت مالی ایران، پوستر جدید این نمایشگاه با حضور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس رونمایی شد.

به گزارش ستاد خبری با نزدیک شدن موعد برگزاری شانزدهمین رویداد صنعت مالی ایران(بورس، بانک و بیمه) طی مراسمی با حضور شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و تنی چند از اعضای شورای سیاستگذاری و کمیته علمی، از پوستر جدید این رویداد مهم رونمایی و بر لزوم ارایه برخی مطالبات فعالان سرمایه گذاری و ضرورت توسعه گفتمان توسعه مهندسی مالی در نمایشگاه امسال تاکید شد.

در این نشست، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به قدمت نمایشگاه صنعت مالی ایران عنوان کرد: این رویداد با سابقه ای به قدمت بیش از یک دهه و نیم در دوره ای که به عنوان وزیر اقتصاد در دولت نهم مسئولیت داشتم بنیانگذاری شد و علی صالح آبادی به عنوان نخستین رئیس سازمان بورس پس از تصویب قانون جدید بازار سرمایه در استمرار آن برای حضور نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه اهتمام ویژه ای داشت. البته به دلیل اهمیت صنعت مالی و لزوم نهاد بانک و بیمه در کنار بورس مقرر شد که از همان ابتدا هر سه ارکان صنعت مالی کشور در کنار یکدیگر این رویداد را برگزار کنند.

سید شمس الدین حسینی بر ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در نقطه مقابل سرمایه‌گذاری در سهام(portfolio investment) تاکید کرد و گفت: در این رویداد علاوه بر پرداختن به موضوع بسیار مهم صنعت مالی کشور می بایست به مسئله حکمرانی و جنبه‌های نهادی خدمات فناورآورنه مالی یا به اصطلاح فین تک‌ها و اینشورتک‌ها به طور ویژه پرداخت و برای آن راه حل و راهکارهای حل مسئله ارایه داد.

به گفته وی در حوزه فناوری‌های مالی هم اکنون موضوع کریپتوکارنسی آنچنان اهمیت پیدا کرده که حتی به غلط از آن به عنوان رمز ارز نیز ترجمه می شود، در حالی که ابعاد تشخیص و حکمرانی و و تحولات نهادی و حقوقی پول مجازی و پول دیجیتال در کشور هنوز اندیشیده نشده است.

به گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، یکی از کارکردهای رویداد شانزدهم صنعت مالی برای ذی نفعان آن، می تواند ارائه و معرفی آخرین تحولات پول‌های مجازی و برگزاری نشست‌ها پنل‌های تخصصی و موثر پیرامون ریال دیجیتال با حضور مدیران بانک مرکزی باشد.

نماینده مجلس دوازدهم با اشاره به تامین مالی به عنوان ماموریت اصلی صنعت مالی کشور عنوان کرد: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی کشور مسئله امروز اقتصاد ایران است؛ و این در حالی است که به آن میزان که به سیاست‌های پولی و مالی در این زمینه پرداخته شده اما به الزامات تامین مالی از جمله توسعه مهندسی مالی پرداخته نشده است.

به همین خاطر با وجود وعده‌های مختلف در دولت‌ها، اما در کنترل نقدینگی همچنان موفق نیستیم.

وزیر اسبق اقتصاد افزود: گاهی دولت‌ها با خوشحالی از کاهش نقدینگی در کانال ۲۰ تا ۲۵ درصدی استقبال می کنند اما عدم توسعه مهندسی مالی باعث شده تا امید چندانی برای تثبیت این روند وجود نداشته باشد و دوباره روند رشد نقدینگی شتاب بگیرد.

شمس‌الدین حسینی اضافه کرد: دلیل این وضعیت، فقدان روش‌های تامین مالی غیرتورمی در کشور است که باعث شده به دلیل برداشت پول بی ضابطه بانک‌ها، روند کنترل نقدینگی پایدار در اقتصاد وجود نداشته باشد.

به گفته وی فلسفه ایجاد شورای ملی تامین مالی ایجاد توازن و ارایه تعاریف و ادبیات جدیدی در زمینه تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی است که بر اساس مقررات این شورا بطور مثال اگر صلاحیت مالی و فنی سرمایه گذار یا مجری پروژه ای پس از تشریفات اولیه تایید و اخذ شد، به محض اجرای پروژه نیازی به دریافت مجوزهای جدید نخواهد داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با پیشنهاد برگزاری نشست تخصصی تامین مالی طرح‌های عمرانی و زیرساخت‌های دولتی در حاشیه برگزاری رویداد شانزدهم صنعت مالی ایران، عنوان کرد: هم اکنون قوانین و مقررات مناسبی در شورای ملی تامین مالی از جمله استحصال دارایی در حین اجرای پروژه در دریا و خشکی و یا مباحث زیست محیطی و ساماندهی و بهره برداری از جنگل‌ها دیده شده که اگر فعالان بازار سرمایه و بانک و بیمه این ظرفیت‌ها را بشناسند می تواند در نحوه تصمیم سازی‌های کشور مفید و موثر واقع شود.

وی افزود: در قانون تامین مالی تولید رقابت پذیر پیش بینی شده بود که برای مصرف کننده انرژی مشوق‌هایی در قالب گواهی صرفه جوئی در نظر گرفته شود که دستگاه متولی مثل وزارت نیرو در قبال این صرفه جوئی پاداش مالی را به مصرف کننده تخصیص می داد اما به دلیل خلاء زمانی و عدم منابع در اختیار عملاً این قانون فعال نشد.

مدیر برگزاری نمایشگاه صنعت مالی در ارتباط با لزوم برگزاری مستمر نمایشگاه و حضور ارکان صنعت مالی بصورت متداوم در نمایشگاه‌ها جهت بازگشت اعتماد و ایجاد رونق در بازار توضیح داد و اضافه نمود این دوره از نمایشگاه تاکید ویژه ای بر ظهور و بروز تکنولوژی‌‌های نوین داشته و در همین ارتباط برای اولین بار مسابقه بین المللی فینتک کاپ همزمان با شانزدهمین دوره نمایشگاه برگزار خواهد شد.

آقای سپاسدار اضافه نمود: با توجه به اینکه این رویداد دوره بلوغ خود را طی نموده و در پیک رونق می‌باشد شانزدهمین دوره نمایشگاه صنعت مالی میبایست دچار ارتقا برند می‌گردید در همین راستا در اولین قدم ووبرای اولین بار در ایران تشکیل کمیته علمی با هدف ایده پردازی و تدوین و ارتقا محتوای علمی‌ نمایشگاه در دستور کار قرار گرفت در مرحله بعد هویت بصری نمایشگاه تغییرات ویژه‌ای داشت و در نهایت اسم‌ نمایشگاه با توجه به جامعیت صنعت مالی از حرف F به تنهایی برای معرفی جامع خود استفاده نمود و برند نمایشگاه به FX تغییر یافت.

وی تاکید نمود نمایشگاه‌ها موفق در جهان بعنوان ابزاری بسیار موثر جهت برون رفت از بحران و ایجاد رونق و امید تلقی می‌گردند و از این لحاظ حفاظت و حمایت از این ثروت ملی در راستای تامین منافع عمومی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

به گزارش مهندس نجف پور در مسابقه بین المللی فینتک کاپ برای اولین بار جذب سرمایه با مشارکت و نظر مردم و بازدیدکنندگان عزیز انجام خواهد. در این مسابقه توجه ویژه به اثربخش بودن تعاملات فیمابین ۳ بازیگر اصلی یعنی استارتاپ‌ها، سرمایه‌گذاران و مردم بعنوان مخاطبین اصلی ایده‌هایی داریم که بصورت هدفمند، به رشد و توسعه اکوسیستم استارتاپی در حوزه فینتک منجر شود و هر ۳ بازیگر در مسابقه نقش آفرینی می کنند و برنده خواهند بود.

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه