// کد مطلب: ۱۶۷۳۹۵

بانک توسعه صادرات ایران

رشد ۴۰۰ درصدی سود حاصل از معاملات ارزی در سه ماهه اول سال جاری

رشد ۴۰۰ درصدی سود حاصل از معاملات ارزی در سه ماهه اول سال جاری
لینک کوتاه کپی شد

معاون بین‌الملل بانک توسعه صادرات ایران با اعلام رشد ۴۰۰ درصدی این بانک در بخش سود ناشی از فروش ارز در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: علاوه بر تأثیر افزایش نرخ ارز در تحقق این رشد، بخشی از این دستاورد مرهون اقدامات زیرساختی مدیریت بانک در حوزه ارزی طی سال ۱۴۰۲ و رشد عملکردی حاصل از آن بوده است.

به گزارش خبرنگار ما از  روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، حمیدرضا معبودی ضمن تشریح عملکرد ارزی سه ماهه اول سال جاری این بانک، افزود: تا پایان خرداد ۱۴۰۳ در بخش فروش ارز به مشتریان، ۱۶۷ درصد رشد را تجربه کرده‌ایم که سود حاصل از این فروش قابل توجه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: درحوزه پذیرش تعهد ارزی مشتریان در سه ماهه اول سال جاری، بالغ بر ۱۶۰میلیون یورو مصوبه داشته‌ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۸۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

معاون بین‌الملل بانک توسعه صادرات ایران حجم گواهی‌های ثبت آماری شده مورد تأیید بانک مرکزی را در سه ماهه‌ی اول ۱۴۰۲ بالغ بر از ۱۱۷ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: این رقم در مدت مشابه در سال جاری به ۳۳۰ میلیون یورو رسیده که بیانگر رشد ۱۸۰ درصدی در این بخش است.

معبودی با بیان اینکه در بخش تخصیص ارز نیمایی رشد ۱۱۰ درصدی را تحربه کرده‌ایم، یادآور شد: در حوزه تخصیص ارز به کالا‌های اساسی در بانک توسعه صادرات ایران، حدود ۱۸۰ درصد رشد داشته‌ایم.

وی گفت: افزایش تسهیلات ارزی پرداختی از ۲٫۵ میلیون یورو در سه ماه اول سال قبل به ۱۱ میلیون یورو در سه ماهه اول سال جاری، رشد ۳۴۰ درصدی را رقم‌زده که این رشد مبین تأثیر سیاست‌های ارزی جدید در بانک است.

معاون بین‌الملل بانک توسعه صادرات ایران بیان داشت: افزایش سرعت عمل و حجم کار در بخش ارزی، چابکی ویژه‌ای به بانک تزریق کرده است و ارتباط بیشتر شعب با همکاران معاونت بین‌الملل، منجر به توسعه خدمات این معاونت در پیگیری مستمر بخشنامه‌ها، مصوبه‌ها و تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته بین بانک و شرکت‌های صادراتی شده است.

معبودی مهمترین برنامه آتی معاونت بین‌الملل بانک توسعه صادرات ایران را مدیریت وجوه مشتریان عنوان کرد و گفت: برنامه مدیریت وجوه صادرکنندگان از طریق حساب‌های بین‌المللی را از آغاز سال ۱۴۰۳ شروع کرده‌ایم؛ خوشبختانه تجربه موفقیت‌آمیزی بوده و انتظار می‌رود در نه ماهه باقی مانده رشد خوبی را در این بخش داشته‌باشیم.

وی در ادامه با تأکید بر این موضوع که با جذب منابع مشتریان، امکان تخصیص ارز به واردات بیشتر می‌شود، گفت: هرچند تا امروز درخواست هیچ مشتری برای ارز بی پاسخ نمانده است. اما دریافت کارمزد علاوه بر سودآوری برای بانک می‌تواند دایره ارائه خدمات ارزی بانک را نیز توسعه دهد.

معبودی در ادامه به موضوع راه‌اندازی نرم‌افزار‌های جدید ارزی در بانک اشاره کرد و بیان داشت: راه‌اندازی نرم‌افزار‌های ارزی از برنامه‌های مهم در سال ۱۴۰۳ است؛ این نرم‌افزار‌ها علاوه بر کاهش ریسک، دقت و سرعت ارائه خدمات را در بخش ارزی ارتقاء خواهند‌داد.

معاون بین‌الملل بانک توسعه صادرات ایران، برنامه کاهش نرخ کارمزد‌ها را با هدف افزایش حجم کار و ارتقا عملکرد بانک، از دیگر برنامه بانک در سال جاری دانست و گفت: علاوه بر این به عنوان یک بانک دولتی، بنا داریم با تمرکز بر واردات کالای اساسی، دین خود را به کشور اداکنیم و در این راستا با ارائه بسته خدماتی خود از همه مشتریانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، حمایت خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش چشم‌گیر فعالیت‌های ارزی در بانک و اضافه شدن چندین خدمت به خدمات معاونت بین‌الملل و همچنین کاهش همکاران این واحد طی سال‌های گذشته، جذب نیروی انسانی جدید از ضروریات دستیابی به اهداف بانک است.

معبودی انتقال بخش خزانه‌داری بانک، به معاونت بین‌الملل و راه‌اندازی نرم‌افزار تخصصی این بخش را زمینه‌ساز تجمیع فعالیت‌های ارزی بانک در یک واحد دانست و گفت: این سیاست می‌تواند با تمرکز بر عملیات ارزی، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی بانک را در واحد ارزی ارتقا دهد؛ در واقع با این اقدام هوشمندانه، واحد بین‌الملل به عنوان یک واحد منسجم و تخصصی در حوزه ارز، پاسخگوی شعب و مدیران ارشد بانک خواهد بود.

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه