// کد مطلب: ۱۶۱۰۹۳

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲

پیش بینی بورس دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲
لینک کوتاه کپی شد

معاملات روز آغازین هفته که بین دو تعطیلی قرار داشت، اهالی بازار سهام را غافلگیر کرد. ردیابی نشانه‌های موجود در جریان دادوستد‌های روز شنبه، از عطش نماگرهای سهامی برای رشد در روز میانی هفته خبر می‎‌دهد.

در پایان معاملات اولین روز هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد 0.64 درصد، معادل 13 هزار و 734 واحد از ارتفاع این شاخص در سطح دو میلیون و 171 هزار و 823 واحدی قرار گرفت.

افزایش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با رشد 0.54 درصدی (معادل چهار هزار و 53 واحد)، تا پله 756 هزار واحدی پیش رفت. شاخص‌ کل فرابورس نیز با رشد 0.52 درصدی معادل 137 واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح 26 هزار و 393 واحدی قرار گرفت.

 

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز شنبه، پنج هزار و 956 میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز آغازین هفته را نیز 8.2 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه تداوم صعود را هموارتر می‌کند.

 

پیش بینی بورس دوشنبه 

رشد ارزش معاملات تا پله‌های انتهایی کانال پنج هزار میلیارد تومان و ورود پول حقیقی‌ها به میزان 417 میلیارد تومان به سهام، حق تقدم‌ها و صندوق‌های سهامی در روز آغازین هفته، در حالی که بین دو تعطیلی قرار گرفته بود، از جمله نکات مثبت بورس تهران در شروع چهارمین هفته آذرماه بود. 

خروج 395 میلیاردی پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت اما نکته قابل توجه و غیرمنتظره بازار سهام در روز معاملاتی گذشته بود. دارندگان اوراق می‌توانستند با نگهداری و عدم فروش اوراق، از افزایش احتمالی قیمت در روز دوشنبه برای این صندوق‌ها بهره‌مند شوند. اما ترجیح پول برای خروج از صندوق‌های درآمد ثابت نشان‌دهنده امیدواری بازار برای بازدهی مثبت سهام در روز دوشنبه است.

 

از این رو سنتیمنت مثبت موجود در بازار فضای زیادی برای شانس عملکرد سبزفام شاخص‌های سهامی تالار شیشه‌ای به وجود خواهد آورد. 

از سوی دیگر نگاهی به معاملات مشتقات به ویژه اختیارهای معامله نشان می‌دهد که در فاز پایانی بازار روز شنبه، اختیار خرید خودرویی‌ها، رنج مثبتی را تجربه کردند. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر محوریت احتمالی نمادهای خودرویی در معاملات بازار روز میانی هفته باشد.

دلیل اتفاقات مثبت بازار سهام طی معاملات شنبه را باید در خبری که آخر هفته گذشته از سوی سازمان بورس رسانه‌ای شد، جست. بر این اساس، جلسه‌ای در ساختمان وزارت اقتصاد با حضور احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت، تعریف شده است. این جلسه ممکن است حاوی اخبار مثبتی برای بازار سهام باشد. با توجه به سنتیمنت مثبت موجود در بازار سهام، انتظار رشد و افزایش ارتفاع نماگرهای سهامی به ویژه شاخص صنعت خودرو، در راستای پیش بینی بورس دوشنبه محتمل است. 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه