// کد مطلب: ۱۶۱۳۳۷

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس شنبه ۲ دی ماه | بورس سبز پوش می شود ؟

پیش بینی بورس شنبه 2 دی ماه | بورس سبز پوش می شود ؟
لینک کوتاه کپی شد

آخرین روز معاملاتی پاییز امسال با نمایش کم‌جان و رمق نماگرهای سهامی به پایان رسید. زمزمه‌های مثبتی که از جلسه وزارت اقتصاد با هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری به گوش می‌رسید، نمودی در بازار سهام پیدا نکرد. این موضوع نشان داد اهالی بازار سرمایه منتظر شفافیت بیشتر و انتشار جزئیات در رابطه با بحث تجدید ارزیابی شرکت‌ها هستند.

 در پایان معاملات آخرین روز هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت 0.07 درصد، معادل هزار و 638 واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح دو میلیون و 210 هزار و 217 واحدی قرار گرفت.

افزایش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با افت 0.2 درصدی (معادل  872 واحد)، تا پله 761 هزار واحدی کاهش یافت. شاخص‌ کل فرابورس نیز با کاهش اندک 59 واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح 26 هزار و 639 واحدی باقی ماند.

 

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز چهارشنبه، پنج هزار و 204 میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات آخرین روز هفته را هم 8.2 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

 

پیش بینی بورس شنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۲ / سهام کوچک، برنده رقابت با شاخص‌سازها می‌شوند؟

کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چراکه ورود سهامداران تازه‌نفس، راه تداوم صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از خروج سرمایه آنها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز چهارشنبه بورس، خبر از خروج 363 میلیارد و 200 میلیون تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.  

 

پیش بینی بورس شنبه

این روزها دماسنج هیجان در معاملات بازار سهام، اعداد بالایی را نشان می‌دهد. افت ارزش معاملات در کنار افزایش سطح عرضه‌ها، نشان می‌دهد افرادی که در ابتدای هفته در سمت خرید ایستاده بودند، در روز پایانی هفته، تصمیم به نقد کردن سهام خود گرفتند. 

از این رو، پول زیادی در بیرون از بازار پارک شده است که به محض بروز اخباری مثبت در ارتباط با شرکت‌های بورسی، موج خرید دیگری را در بازار ایجاد خواهد کرد. به طور کلی روند بازار سهام در دو ماه اخیر صعودی بود، اما سایه رکود همچنان اجازه شتاب گرفتن به رشد بازار را نمی‌دهد. از این رو خریداران ریسک‌پذیر که معمولا از صبوری کمتری برخوردار هستند، ممکن است با عدم پذیرش روند بازار متحمل ضرر شوند.

دست باز بانک مرکزی در بازارسازی نرخ ارز و تصمیم به تثبیت آن روی نرخ 50 هزار تومانی، دست‌کم تا اسفند سال جاری که موعد انتخابات مجلس خواهد بود، ادامه خواهد داشت. از این رو نمی‌توان انتظار رشد بازار به واسطه آغاز تحرکات اسکناس آمریکایی را داشت. 

با این حال اما انتشار اخبار مثبتی از سمت تصمیمات مثلث وزارت اقتصاد، سازمان بورس و شرکت‌های بورسی، در ارتباط با فرآیند افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی می‌تواند موج تقاضای دیگری در بازار به‌وجود آورد. 

پیش از آن اما انتظار می‌رود روند تعادلی بازار ادامه یابد و برخی از سهام تحت تاثیر از چرخش نقدینگی، عملکرد بنیادی شرکت‌ها و همچنین وضعیت تکنیکالی آن‌ها، جریان مثبتی از معاملات را تجربه کنند.   

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه