// کد مطلب: ۱۶۶۷۳۹

اقتصاد|بازار سرمایه

سقوط ادامه دار بورس !

سقوط ادامه دار بورس !
لینک کوتاه کپی شد

اتفاقی که در بازار سرمایه رخ داده این است که با توجه به اینکه نرخ بهره و نرخ اوراق بدهی افزایش چشمگیری داشته، نرخ ریسک به پاداش سرمایه‌گذاری تغییر کرده است.

به گزارش طلانیوز: روز گذشته نخسیتن روز منفی بورس در هفته جاری معاملاتی در حالی به ثبت رسید که سه شاخص اصلی بازار سقوط ناامیدکننده‌ای را تجربه کردند. در این بین شاخص اصلی بورس با افت ۰.۶۹ درصدی در سطح ۲ میلیون و ۶۱ هزار واحدی قرار گرفت. افت ۱۴ هزار و ۲۲۶ واحدی شاخص کل در حالی به وقوع پیوست که نماگر هموزن با سقوط ۰.۴۹ درصدی روبه‌رو شد و در سطح ۶۶۹ هزار و ۶۷۳ واحدی قرار گرفت. در این بین شاخص کل فرابورس نیز که معیار مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، حدود ۰.۷۹ درصد سرخ پوش شد و در سطح ۲ هزار و ۳۱ واحدی کار خود را به اتمام رساند.

پیش بینی بورس

ارزش معاملات خرد بازار سرمایه که شامل سهام و حق تقدم بازار می‌شود، روز گذشته مقدار ۳ هزار و ۲۱۹ میلیارد تومانی را ثبت کرد. به علاوه ۴۸۷ میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات بازار خارج شد. در این میان سه نماد «فولاد»، «فملی» و «شپنا» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل بورس تهران و نماد‌های «آریا»، «زاگرس» و «هرمز» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل فرابورس داشتند. همچنین «وبملت»، «وتجارت» و «وبصادر» سه نماد پرتراکنش روز گذشته بازار بودند. اتفاقی که در بازار سرمایه رخ داده این است که با توجه به اینکه نرخ بهره و نرخ اوراق بدهی افزایش چشمگیری داشته، نرخ ریسک به پاداش سرمایه‌گذاری تغییر کرده است. در شرایط فعلی بازار‌های مالی از کمبود نقدینگی و اعتبار رنج می‌برند. با توجه به اینکه کمتر از دو هفته تا انتخابات ریاست‌جمهوری زمان مانده، رئیس‌جمهور منتخب برای بهبود شرایط اقتصادی سیاستگذاری‌های گذشته را مورد بازنگری و واکاوی قرار دهد.

از طرفی در دو هفته گذشته با تاثیرگذاری که بانک مرکزی در بازار بین‌بانکی داشت، نرخ‌های اوراق بدهی تا حدودی با افت همراه شدند. به نظر می‌رسد در صورتی که بازدهی نرخ اوراق بدهی به پایین‌تر از ۳۰ درصد برسد، بازار‌های مالی می‌توانند به تعادل نسبی برسند. نکته دیگر چشم‌اندازی است که کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری برای وضعیت اقتصادی مطرح می‌کنند. با این وجود ردپای چندانی از رشد و توسعه بخش‌های تولیدی و افزایش توان سودآوری بنگاه‌های اقتصادی در برنامه کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری تا‌به‌حال دیده نشده است. تجربه کشور‌های دیگر به ما گوشزد می‌کند به میزانی که دولت به سیاست‌های بازار آزاد و پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری روی بیاورد، اقتصاد رشد مناسبی را تجربه خواهد کرد و ابعاد کیک اقتصادی افزایش پیدا می‌کند.

با این وجود در صورتی که بانک مرکزی در روز‌های آینده نقدینگی به بازار تزریق کند، نرخ اوراق بدهی می‌تواند تا حدود ۲۵ درصد نیز سقوط داشته باشد. از طرفی باید منتظر ماند و دید کاندیدا‌ها چه برنامه مشخصی برای بهبود وضعیت اقتصاد و بازار سرمایه خواهند داشت؛ بنابراین پیش‌بینی وضعیت بازار در روز‌های آینده کمی پیچیده و دشوار خواهد بود و امید می‌رود بازار با نزدیک شدن به فصل مجامع روز‌های خوشایندی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورد.

منبع: دنیای اقتصاد

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه