// کد مطلب: ۱۵۵۵۴۶

بیمه ملت

آمارها درباره عملکرد بیمه ملت چه می‌گویند؟

آمارها درباره عملکرد بیمه ملت چه می‌گویند؟
لینک کوتاه کپی شد

بررسی صورت‌های مالی حسابرسی شده یک ساله و حسابرسی نشده ۳ ماهه شرکت بیمه ملت حکایت از تداوم رکوردداری این شرکت در توانگری مالی در بین شرکت‌های بیمه و همچنین ثبت سود خالص ۴۴۲ درصدی در سه ماهه ابتدایی امسال دارد.

بیمه ملت در سال ۱۳۸۲ با سرمایه ۲۰ میلیارد تومان تاسیس شد و در سال ۱۴۰۰ از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها سرمایه خود را به ۳ هزار و ۶۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رساند. شرکت بیمه ملت با سهم ۱.۸ درصد از بازار بیمه کشور سال ۱۴۰۱ را به پایان رساند. این شرکت به دلیل ایجاد شفافیت سازمانی و مالی در بازار اول بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. ترکیب سهامداران شرکت در پایان سال ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

بیمه ملت ۴۵۱ نفر جمعیت دارد که حدود ۹۰ درصد آنها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. همچنین، حدود ۳۲ درصد از نیروی انسانی مجموعه بیش از ده سال در بیمه ملت خدمت کرده‌اند. بیمه ملت با ۱۵ شعبه، ۴۰۷۹ نمایندگی عمومی و ۱۶۷۵ نمایندگی اختصاصی بیمه عمر توانسته یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های فروش بیمه را در کشور ایجاد کند. شرکت همچنین در پایان ۱۴۰۱ تعداد ۱۲۲۲ نماینده حقیقی فعال، ۱۰،۵۳۱ بازاریاب، ۲۰۷ مرکز خسارات مالی اتومبیل و ۵۷ مرکز خسارت جانی داشته است.

توانگری مالی بیمه چگونه بوده است؟

توانگری مالی به شرکت‌های بیمه‌ای اجازه می‌دهد تا در مواجهه با خسارت‌های بیمه‌ای‌ و نیاز به پرداخت مطالبات بیمه‌گذاران، توانایی پرداخت داشته باشند. بر اساس اعلام بیمه مرکزی طی سال‌های گذشته بیمه ملت به خوبی توانسته توانگری مالی خود را در سطح یک حفظ کند و رکورددار توانگری مالی در میان ۲۵ شرکت فعال در صنعت بیمه شود.

همچنین این شرکت در سه سال گذشته موفق شده عنوان توانگرترین شرکت بیمه‌ای صنعت را از آن خود کند. توانگری مالی شرکت بیمه نشان‌دهنده‌ پایداری و قابل اعتماد بودن شرکت در بازار بیمه است.

یشترین رشد سهم در سبد بیمه ملت در سال گذشته چه بود؟

برای کاهش ریسک و افزایش بازده شرکت‌های بیمه‌ای همه ساله اقدام به تغییر ترکیب پرتفوی خود می‌کنند. بیشترین رشد سهم در سبد بیمه ملت در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ را بیمه بدنه اتومبیل با ۷۵ درصد رشد به خود اختصاص داده است. سهم بیمه شخص ثالث نیز طی یکسال مالی گذشته ۴۰ درصد در سبد بیمه ملت بیشتر شده است. پس از آن رشته آتش‌سوزی و انرژی و عمر (زندگی) و حوادث به ترتیب با ۲۰ و ۱۶ درصد افزایش در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌‌اند.

مدیریت بیمه ملت همچنین در پرتفوی سال ۱۴۰۱ از سهم رشته هواپیما و کشتی ۵۴ درصد کاسته است. سهم بیمه درمان نیز با هشیاری مدیریت نسبت به ریسک‌های این رشته نسبت به پرتفوی ۱۴۰۰ حدود ۲۷ درصد کمتر شده و تنها ۱۵ درصد پرتفوی شرکت را به خود اختصاص داده است.

بیمه ملت در راستای توسعه بازار، رفع نیازهای روز جامعه و ارائه محصولات نوآورانه اقدام به طراحی محصولاتی همچون بیمه سایبری، بیمه مسئولیت دوچرخه‌سواران، طرح جامع مراکز آموزشی و مهد کودک‌ها، مسئولیت حرفه‌ای وکلا، مسئولیت حرفه‌ای مدیران ایمنی و بیمه بدنه مبتنی بر استفاده UBI کرده است.

بیمه ملت؛ برنده جایزه ملی مدیریت مالی ایران

بیمه ملت به دلیل شفافیت مالی در فرآیندهای بیمه‌گری، برای نخستین بار در سال ۱۴۰۱ برنده جایزه ملی مدیریت مالی ایران شد. این جایزه از سال ۱۳۸۹ به منظور رتبه‌بندی و ارتقای مدیریت مالی و اقتصادی در شرکت‌ها و سازمان‌های کشور اهدا می‌شود. همچنین، شرکت در اقدامی پیشروانه در سال ۱۴۰۱ حقوق و مزایای کلیه اعضای هیئت مدیره را منتشر کرد.

بیمه ملت در رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی در سال ۱۴۰۱ نیز در جایگاه هفتم شرکت‌های برتر بیمه کشور قرار گرفت و در رتبه‌بندی کلی شرکت‌های برتر کشور، رتبه ۱۳۷ را از آن خود کرد. این بیست و پنجمین رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران بر اساس ۳۲ شاخص اصلی از جمله میزان فروش، ارزش افزوده، تعداد کارکنان، اشتغال، دارایی‌ها، بهره‌وری، صادرات و غیره بود که بیمه‌ ملت در آن خوش درخشید.

همچنین، بیمه ملت به عنوان اولین عضو از صنعت بیمه کشور، به سامانه اعتبارسنجی شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران نیز پیوسته است. تفاهم‌نامه‌ای که بیمه ملت را قادر می‌سازد تا اطلاعات مودیان بدهکار خود در موضوع بازیافت را جهت انعکاس در سامانه اعتبارسنجی، به شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران ارائه نماید. این شرکت همچنین در سال ۱۴۰۱ موفق شد «مجوز صدرو و انتشار اوراق بیمه اتکایی کشور» را از وزارت امور اقتصادی و دارایی کسب کند.

عملکرد سالانه بیمه ملت / رشد درآمدهای بیمه‎ای

بیمه ملت با سرمایه ۳ هزار و ۶۵ میلیارد و ۷۲۱ میلیون تومانی در سال ۱۴۰۱ موفق شده درآمد حق بیمه خالص خود را ۳۴ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش دهد و به مبلغ ۲ هزار و ۱۴۳ میلیارد و ۳۳۳ میلیون تومان برساند. رشد ۱۰ درصدی درآمد سرمایه‌گذاری از محل منابع بیمه‌ای نیز موجب شده درآمدهای بیمه‌ای رشدی ۲۸ درصدی ثبت کند و به ۲ هزار و ۵۸۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برسد.

شرکت پس از کسر هزینه‌ها به سود عملیاتی ۱۰۳ میلیارد و ۱۲۳ میلیون تومانی رسیده که ۸۸ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ بیشتر است. رشد ۱۸۴۴ درصدی سودهای غیرعملیاتی شرکت در سال ۱۴۰۱ به رشد ۳۳۷ درصدی سود خالص شرکت منجر شده و آن را به ۲۱۲ میلیارد و ۱۸۶ میلیون تومان رسانده است. بیمه ملت در سال ۱۴۰۱ موفق شده ۶۹ ریال سود به ازای هر سهم بسازد که ۳۳۱ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر است.

عملکرد سه ماهه حسابرسی نشده در سال جاری چه چیزی را نشان می‎دهد؟

عملکرد شرکت در فصل بهار امسال با پیش‌بینی مدیریت از فروش حق بیمه این شرکت مطابقت دارد. در آمد حق بیمه ناخالص بیمه ملت در سه ماهه ابتدایی ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ معادل ۴۷ درصد رشد کرده است. این رشد و ثابت ماندن حق بیمه اتکایی واگذاری شرکت موجب رشد ۶۶ درصدی حق بیمه خالص در سال ۱۴۰۱ و رسیدن آن به رقم ۷۲۰ میلیارد و ۵۷۱ میلیون تومان شده است. رشد ۹ درصدی درآمد سرمایه‌گذاری و رشد ۳۷۴ درصدی سایر درآمدهای بیمه‌ای موجب رشد ۶۹ درصدی درآمدهای بیمه‌ای ملت در بهار ۱۴۰۲ نسبت به بهار ۱۴۰۱ شده است.

از طرف دیگر خسارت‌های پرداختی خالص در سه ماهه ابتدایی سال ۳۱ درصد کاهش یافته است. هزینه‌های بیمه‌ای نیز ۲۰۲ درصد کاهش یافته و منجر به رشد سود ناخالص و سود عملیاتی به ترتیب ۲۶۴ و ۴۶۸ درصدی شده است. عملکرد شرکت بیمه ملت در بهار امسال ارمغان رشد ۴۰۰ درصدی سود خالص در هر سهم را به سهامداران شرکت می‌دهد. فرکانس بیمه

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه