// کد مطلب: ۱۵۷۲۳۶

بیمه ایران

مدیر کل امور منابع انسانی فرآیند انتصابات مدیران بیمه ایران را تشریح کرد

مدیر کل امور منابع انسانی فرآیند انتصابات مدیران بیمه ایران را تشریح کرد
لینک کوتاه کپی شد

حسین روحی مدیر کل امور منابع انسانی در راستای تاکیدات حسن شریفی رئیس هیات مدیره و مدیر عامل و برای اطلاع رسانی ، رفع ابهامات و پرسش های طرح شده همکاران در تالار گفتگو، ضوابط مندرج در شیوه نامه اجرایی انتخاب و انتصابات مدیران بیمه ایران و فرآیند آن را تشریح کرد.

روحی در این خصوص اظهار داشت : مدیریت منابع انسانی شرکت سهامی بیمه ایران در چارچوب بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی کشور و همچنین مصوبه شورای معاونین بیمه ایران و به منظور ارتقای بهره وری و کارآیی نیروی انسانی ، افزایش انگیزه کارکنان برای ارتقای شغلی و جانشین پروری و تربیت نیروهای متخصص، «شیوه نامه ای برای ارزیابی شایستگی ها و انتخاب، انتصاب و تغییر مدیران» تدوین نمود که این شیوه نامه پس از بحث ، بررسی و اصلاحات لازم در شورای معاونین تصویب و برای اجرا به این مدیریت ابلاغ  گردید .

وی شیوه نامه انتصابات بیمه ایران را بستر مناسبی برای شایسته سالاری در انتصاب و انتخاب افراد در پست های مدیریتی عنوان کرد و با اشاره به انتصاب کارکنان شرکت در دو سطح کارشناسی و مدیریتی ، گفت : بر اساس این شیوه نامه ، انتصاب کارکنان در پست های کارشناسی نیاز به ارزیابی ندارد و کسانی که شرائط احراز شغل را داشته باشند ، در صورت معرفی واحد متبوع پست کارشناسی به آنها اعطا می شود ، اما در پست های مدیریتی دو سطح مدیریتی داریم که در این شیوه نامه به آن اشاره شده که شامل مدیریت پایه و میانی است و ارزیابی شایستگی ها فقط برای احراز شرائط و انتصاب مدیران پایه و میانی شرکت صورت می گیرد .

همکارانی که طبقه شغلی آنها بالاتر از ۱۴ باشد ، مدیران میانی شرکت محسوب می شوند و این مدیران شامل معاونین مدیر عامل ، مدیران کل ستادی ، مدیران کل استانی ،معاون مدیر کل ، مدیر شعبه و مدیران پایه نیز شامل معاون مدیر شعبه ، رئیس شعبه ، معاون رئیس شعبه ، رئیس اداره ، معاون اداره ، کارشناس مسئول و مسئول دفتر است.

روحی شیوه نامه انتصابات را الگوی مناسبی برای انتخاب موفقیت آمیز و اثر بخش در انتصابات مدیران دانست و تصریح کرد : برای گزینش مدیران نیازمند بررسی مجموعه ای از شایستگی ها ، مهارت ها ، توانایی ها و ویژ گی های خاص از میان متقاضیان برای ارتقای کارایی و بهره وری هر چه بهتر نیروی انسانی و افزایش عملکرد شرکت می باشد از اینرو  شرایط احراز و تایید صلاحیت برای سطح مدیران میانی بر اساس  شرائط عمومی ابلاغی از سوی سازمان امور اداری و استخدامی ،   داشتن حداقل مدرک تحصیلات لیسانس همتراز و مرتبط با شرائط احراز شغل پیشنهادی ، داشتن حداقل ۴ سال سابقه خدمت دولتی یا غیر دولتی و داشتن ۲ سال سابقه تجربی در پست های مدیریتی پایه است و برای سطح مدیران پایه نیز داشتن حداقل مدرک تحصیلات لیسانس و ۲ سال سابقه دولتی و یا غیر دولتی کافی  است .

وی افزود : بر اسای شیوه نامه اجرایی انتصابات ،  ارزیابی شایستگی های تخصصی برای احراز شغل های پیشنهادی  برای مدیران میانی  شامل : دو بخش مصاحبه و ارزیابی ۳۶۰ درجه است   وحداکثر امتیاز در این دو بخش عبارتند از :  ۶۰ امتیاز از بخش مصاحبه و ۴۰ امتیاز از بخش ارزیابی۳۶۰ درجه و در مجموع ۱۰۰ امتیاز تعیین شده است.

حداکثر امتیاز برای ارزیابی شایستگی مدیران پایه  کسب ۱۰۰ امتیاز فقط در مصاحبه است و این متقاضیان نیازی به ارزیابی ۳۶۰ درجه ندارند.

مدیر کل امور منابع انسانی بیان داشت : دو کارگروه مجزا برای  ارزیابی مدیران میانی و پایه داریم که این کارگروه شامل  ۳ نفر  ارزیاب خارج از شرکت ، نماینده مدیر کل امور مالی ، نماینده معاون فنی ، نماینده مدیر عامل و مدیر کل امور منابع انسانی به عنوان عضو و دبیر است .

وظیفه اصلی این کارگروه ها ، انجام مصاحبه حضوری یا آنلاین جهت  ارزیابی شایستگی ها ، توانمندی‌ها، مهارت‌ها و تجارب خدمتی  افراد  معرفی  شده است و پس از ارزیابی توسط کارگروه ، امتیاز فرد متقاضی جهت اقدامات بعدی به مدیر واحد مربوطه اعلام می‌گردد.

مدیران میانی برای تصدی شغل های حوزه فنی علاوه بر کسب نمره قبولی از کارگروه تعیین شده ، نیاز به انجام مصاحبه و کسب حد نصاب نمره قبولی و ارائه  گواهی صلاحیت و شایستگی از  بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران  و همچنین ارائه گواهی شایستگی از مرکز آموزش مدیریت دولتی  نیز دارند.

وی در ادامه افزود : سامانه انتصابات برای دسترسی و اطلاع همکاران در پرتال بیمه ایران  در قسمت سامانه خدمات رفاهی طراحی و تعبیه گردیده  و اطلاعات افرادی که برای پست سازمانی معرفی می شوند توسط پیشنهاد دهنده ( مدیر کل مافوق یا به صورت خود اظهاری )  در این سامانه ثبت می شود و در صورت ثبت به صورت خود اظهاری باید توسط معاون مدیر عامل در  حوزه  مربوطه تایید گردد .

روحی خاطر نشان کرد :  در مرحله نخست پس از ثبت اطلاعات ،  فرد معرفی شده توسط مدیر پیشنهاد دهنده بر اساس شاخص های تعیین شده در سامانه مورد ارزیابی قرار گرفته  و نمره ای به فرد پیشنهاد شده از سوی مدیر معرفی کننده داده می شود .

در گام بعدی مدیر کل امور منابع انسانی  شرائط احراز فرد را  از قبیل مدرک و رشته تحصیلی ، سابقه و شرائط احراز  را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت داشتن شرائط احراز برای مصاحبه به کارگروه ارزیابی دعوت می شود و در گام بعدی افرادی که بالاترین نمره را کسب کرده باشند به عنوان فرد منتخب برای تصدی شغل مورد نظر پیشنهاد می شوند و پس از اخذ تاییدیه ها و گواهی های صلاحیت صلاحیت از گزینش، حراست و مراکز ذی صلاح، لیست پذیرفته شده ها به کمیته سرمایه انسانی برای تایید و تصویب ارسال می گردد و مرحله نهایی این لیست به تایید مدیر عامل شرکت می رسد .

پس از طی این مراحل ، حکم فرد تایید شده تا سطح رئیس اداره توسط مدیر کل استان ، بالاتر از آن متناسب با سطح سازمانی توسط اداره کل منابع انسانی ، معاون توسعه مدیریت و منابع و یا مدیر عامل صادر و اطلاعات مربط توسط کارشناسان اداره کل منابع انسانی در سامانه انتصابات ثبت می گردد.

روحی تاکید کرد : نکته مهمی که در فرآیند انتصابات  تعریف شده  این است که همه کسانی که در ارزیابی شرکت کرده اند ، می توانند از طریق کد رهگیری که برای آنها ارسال شده ، کارنامه خود را در سامانه مشاهده نمایند و این نتایج تا ۶ ماه اعتبار دارد و اگر کسی در آزمونی قبول نشده باشد پس از طی مدت شش ماه ، بنا به درخواست مافوق و در صورت غیر تصدی بودن شغل مورد نظر ،  می تواند مجددا مورد ارزیابی قرار گیرد و افرادی که برای شغل های همتراز معرفی شده باشند ،  نیازی به ارزیابی مجدد ندارند.

امیدواریم با اجرا و پیاده سازی سیستم انتصابات مدیران شرکت ، شاهد بهبود و  توسعه اثر بخشی و عملکرد مدیریتی در واحد های سازمانی و نهایتا افزایش بهره وری و عملیات بیمه گری شرکت باشیم.  روابط عمومی بیمه ایران

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه