// کد مطلب: ۱۶۲۰۹۸

صنعت بیمه

صنعت بیمه در جهان در حال تحول و رقابتی شدن است

صنعت بیمه در جهان در حال تحول و رقابتی شدن است
لینک کوتاه کپی شد

علی استادهاشمی رئیس کل بیمه مرکزی در دومین کنفرانس ملی تحول دیجیتال، بانک و بیمه با رویکرد هوش مصنوعی گفت: گسترش استارت آپ ها برای فروش بیمه، ورود نابیمه گران نظیر گوگل و آمازون به عرصه بیمه گری برای فروش راحت تر بیمه نامه ها، استفاده از کلان داده ها و هوش مصنوعی، نشان می دهد صنعت بیمه در جهان در حال تحول و رقابتی شدن است.

علی استادهاشمی با بیان اینکه تحول دیجیتال یکی از حکمران های رفاه اجتماعی و اقتصادی در دنیای امروز است؛گفت: صنعت بیمه در ایران و جهان به دور از فرصت ها و تهدیدهای این پدیده فناوری های نوظهور نبوده و متأثر از صنعت دیجیتال در ایران در حال پوست اندازی است.

وی افزود: این تحول در کنار تغییر انتظار مشتریان و مدل های کسب و کار دیجیتالی، روند متعارف کسب و کار صنعت بیمه را دچار چالش کرده و شرکت هایی که نتوانند استراتژی های کسب و کار خود همگام با فناوری های جدید رشد دهند قطعا از دایره رقابت خارج خواهند شد .

استادهاشمی ادامه داد: روندهای تاثیرگذار در جهان از جمله گسترش استارت آپ ها برای فروش بیمه، ورود نابیمه گران نظیر گوگل و آمازون به عرصه بیمه گری برای فروش راحت تر بیمه نامه ها، ظهور فناوری های موبایلی، استفاده از کلان داده ها، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و غیره، بخش وسیعی از وظایف شرکت های بیمه را به عهده گرفتند و نشان می دهد صنعت بیمه در جهان در حال تحول و رقابتی شدن است.

وی با بیان اینکه اگر صنعت بیمه را به شکل سنتی ادامه بدهیم باید با آن خداحافظی کنیم، تصریح کرد: اکنون کانال های توزیع دیجیتال بصورت گسترده تری مورد پذیرش قرار گرفتند و سایت ها و آپ های آنلاین به روش عمده توزیع بیمه تبدیل شدند.رئیس کل بیمه مرکزی گفت: یکی از مهم ترین جاهایی که فناوری های آن در کل صنعت بیمه دنیا امروز جایگاه خود را پیدا کرده؛ بحث فروش و به معنای توزیع تسهیل تر و عادلانه تر برای مفهوم رقابت در بین بیمه ها است.

وی دومین زمینه برای کمک به بحث دیجیتالی شدن بیمه را بحث داده کاوی در صنعت عنوان کرد و افزود: نهاد ناظر بیمه هند جهت کمک به تعهد دیجیتال در صنعت بیمه این کشور اخیراً هفت طرح را ایجاد کرده که یکی از آن ها ایجاد پلتفرم ها برای همه نمایندگان شبکه فروش برای دیجیتالی کردن این شبکه است که باعث صرفه جویی و کاهش هزینه ها در کشورها خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به اینکه بیمه گران دیجیتال جدید، فراتر ازعرضه محصولات شبیه به یکدیگر و محدود رفته اند و در حال تجربه تجمیع اکوسیستمی و بهره مندی وسیع تر از داده کاوی هستند، بیان کرد: ما نیز در کشور به دنبال دیجیتال سازی زنجیره ارزش در صنعت بیمه هستیم .

وی افزود: با نگاهی به صنعت بیمه کشور در ۲۰ سال گذشته شاهد آن هستیم که ما نیز از قبل پذیرای فناوری اطلاعات در بیمه بوده ایم و امروز نیز با شدت گرفتن ورود فناوری های اطلاعات به صنایع مختلف مخصوصا صنعت مالی، صنعت بیمه کشور نیز در این مسیر گام های بزرگی برداشته است.

استادهاشمی از الکترونیکی شدن فرآیندهای درونی در بیمه مرکزی و شرکت های بیمه خبرداد و افزود: از جمله نقاط عطفی که نشان می دهد صنعت بیمه به فناوری های دیجیتال ورود کرده ابر سامانه سنهاب در بیمه مرکزی است. آغاز و گسترش فعالیت های استارپ های مقایسه گر قیمت یا کارگزارن برخط در چند سال گذشته در صنعت بیمه شکل گرفته و اکنون در حال اصلاح اشکالات آن هستیم، و تاکنون مجوز یک شرکت در صنعت بیمه کشور بصورت تمام دیجیتال گرفته شده است.

وی با بیان اینکه شرکت های فعال در صنعت بیمه کشور از ۲۴ شرکت به بیش از ۴۰ شرکت افزایش پیدا کرده، اذعان داشت: تعداد نماینده ها نیز از ۲۵ هزار به بیش از ۱۰۰ هزا نماینده رسیده اما علی رغم این پیشرفت های کمی در صنعت بیمه، ساختار و نیروی نظارتی ما در بیمه مرکزی هیچ گونه تغییری نداشته و به مدد توسعه بهره گیری فناوری اطلاعات در بیمه مرکزی و در صنعت بیمه محقق شده است.

رئیس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: در این راستا پروژه بزرگ کروکی برخط که اکنون در حال رفع نواقص آن هستیم اگر بطور کامل به اجرا برسد تحول بزرگی را درخدمات بیمه اتومبیل عرضه خواهد کرد که درصدد هستیم تا دو الی سه هفته آینده از آن رونمایی شود.وی به ورود هوش مصنوعی به چند شرکت بیمه ای اشاره کرد و گفت: بعد از حدود یکسال فراز و نشیب های زیاد آیین نامه اینشروس اکت صنعت بیمه را به تصویب رساندیم که قطعا نقطه تحول و عطفی در ورود به صنعت بیمه کشور خواهد بود که کسب مجوز محیط آزمون گری نیز می تواند در کنار این آیین نامه کمک بزرگی برای ورود به عرصه فناوری های جدید کند.

استادهاشمی یکی ازدیگر جاهایی که در صنعت بیمه دنیا و ایران می تواند در بحث فناوری های جدید حضور داشته باشد بحث بیمه سایبری عنوان کرد و گفت: تحول دیجیتال نه تنها از بُعد مدل های کسب و کار برای صنعت بیمه تهدید و فرصت است بلکه تحول دیجیتال در سایر حوزه ها می تواند تهدیدها و فرصت هایی داشته باشد.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه