// کد مطلب: ۱۶۶۳۴۸

اقتصادی|طلا

نحوه محاسبه نرخ طلا در روزهای تعطیل

نحوه محاسبه نرخ طلا در روزهای تعطیل
لینک کوتاه کپی شد

صبح و ساعات اولیه بازگشایی بازار زمان مناسبی برای خرید نیست چرا که نوسانات بازار ارز و طلا در این زمان زیاد است اما بعد از ظهر بازار ثبات بیشتری دارد.

به گزارش طلانیوز: بهترین زمان برای خرید و فروش طلا ساعاتی است که بازار از ثبات کافی برخوردار است.

طلا به عنوان یک دارایی امن شناخته می‌شود و خرید آن از روش‌های مطمئن سرمایه‌گذاری‌ محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری در بازار طلا تکنیک‌هایی دارد که اطلاع از آنها اهمیت دارد.

بولگاری-طلانیوز

یکی از این تکنیک‌ها مربوط به زمان مناسب برای خرید است. برای کسانی که قصد خرید و سرمایه‌گذاری در بازار طلا دارند، اطلاع از زمان مناسب برای خرید می‌تواند مهم باشد.

قیمت‌ها در بازار طلای ایران تحت تاثیر چند عامل تعیین می‌شود که یکی از عوامل بسیار مهم، نوسانات دلار است. درواقع، با افزایش قیمت دلار، قیمت طلا افزایش می‌یابد و با کاهش آن، قیمت طلا کاهش پیدا می‌کند. عامل اثرگذار دیگر، قیمت انس جهانی طلاست. هر چه انس جهانی گران‌تر شود قیمت طلا در بازار داخلی هم افزایش پیدا می‌کند.

بر همین اساس، در زمان خرید طلا آگاهی از قیمت روز دلار و همچنین انس جهانی طلا اهمیت دارد و برای خرید مناسب بهتر است در جریان روند صعودی یا نزولی بازار باشید.

بهترین ساعت و روز برای خرید طلا

عامل مهم دیگری که در زمان خرید طلا باید به آن توجه داشت، بهترین زمان (ساعت و روز) خرید و فروش طلاست. از آنجا که قیمت طلا در ساعات آغازین و پایانی روز با هم تفاوت دارد، توجه به ساعت مناسب برای معامله طلا اهمیت دارد.

به طور معمول بیشتر طلافروشی‌ها در ایران ساعت ۱۰ صبح فعالیت خود را آغاز می‌کنند و تا ساعت ۱۲ ظهر پاسخگوی مشتریانشان هستند. عصرها نیز از ساعت ۴ بعد از ظهر تا ۹ شب به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهند. البته این ساعت مخصوص پاساژهای طلافروشی است و ساعت فعالیت واحدهای صنفی فروش طلا در سطح شهر از این قاعده پیروی نمی‌کند.

طلافروشان عموما پیش از ساعت ۱۱ قیمت نهایی طلا را اعلام نمی‌کنند و قیمت‌ها معمولا ساعت ۱۲ به بعد واقعی می‌شود. بنابراین خرید طلا قبل از ساعت ۱۲ ظهر پیشنهاد نمی‌شود.

بهترین زمان برای خرید و فروش طلا ساعاتی است که بازار از ثبات کافی برخوردار است. صبح و ساعات اولیه بازگشایی بازار زمان مناسبی برای خرید نیست چرا که نوسانات بازار ارز و طلا در این زمان زیاد است اما بعد از ظهر بازار ثبات بیشتری دارد.بنابراین، اگر قصد خرید طلا دارید، بهتر است خرید خود را بین ساعات ۱ تا ۵ عصر به بعد انجام دهید که قیمت‌ها واقعی است.

در مورد قیمت طلا در شب، باید بدانید که قیمت‌ها در شب بر اساس انس جهانی طلا و قیمت دلار، لحظه‌ای تعیین می‌شود. بنابراین آگاه باشید اگر در زمان خرید طلا در شب، طلافروش بخواهد قیمت را بر اساس نرخ روز بعد محاسبه کند، این اقدام غیرقانونی است چرا که معاملات فردایی غیرقانونی است.

در مورد روز مناسب برای خرید طلا، بهتر است که در ایام کاری و غیرتعطیل خرید کنید. یعنی بهتر است روزهای جمعه و تعطیلات رسمی خرید نکنید. قیمت طلا در روزهای تعطیل تقریبی است و حدود قیمت‌ها بر اساس قیمت دلار و انس جهانی طلا تعیین می‌شود. بنابراین بهتر است زمانی که قصد خرید طلا دارید بازار باز باشد که قیمت‌ها واقعی باشد. ضمن آنکه مطابق با قانون نظام صنفی، طلافروشی‌ها موظف هستند روزهای تعطیل مانند جمعه و تعطیلات رسمی تعطیل باشند. این قانون در راستای تامین امنیت طلافروشی‌هاست علاوه بر آن قیمت‌ها در این روزها چندان واقعی نیست.

منبع: همشهری آنلاین

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه