// کد مطلب: ۱۶۷۱۶۴

اقتصاد|طلا و سکه

وضعیت بازار ارز و سکه تا دور دوم انتخابات۱۵ تیر۱۴۰۳

وضعیت بازار ارز و سکه تا دور دوم انتخابات15 تیر1403
لینک کوتاه کپی شد

بازار ارز و سکه در روز شنبه یک حرکت رفت و برگشتی زد و همچنان درگیر مرزهای مقاومتی است. قیمت طلا و ارز قبل از اعلام نتایج انتخابات یک پایینی داد و بعد از اعلام به سطوح قبلی برگشت.

به گزارش طلانیوز: گروهی از معامله‌گران معتقدند سفت شدن قیمت در نیمه دوم به خاطر حمایت قالیباف از جلیلی بوده است. در مجموع تحلیلگران تصور می‌کنند تا روز دور دوم انتخابات بازار ارز و سکه حرکت رفت و برگشتی داشته باشد.

فضای بازار هم اینطوریست که فعالان بازار به دو قطب تبدیل شدند، قطب اول روی پیروزی جلیلی بسته‌اند و در کانالشان تحلیل بازار بعد از پیروزی جلیلی می‌دهند. طبق تحلیل آن‌ها این سفتی بازار بعد از حمایت قالیباف و برخی اعضای شورای اطلاع‌رسانی دولت از آقای جلیلی رخ داده است. معامله گران بازار ارز تصور می کنند با توجه به مواضع سیاست خارجی جلیلی امکان دارد بازار در صورت پیروزی‌اش یک بالایی بدهد گرچه ادامه روند بسته به مواضعش دارد. از نگاه این دسته ترکیب جلیلی و ترامپ این سیگنال را به بازار داده که در ابتدای کار فضای مذاکره مساعد نیست البته این‌ها تصور بازار در حال حاضر هست و امکان دارد با چند موضع‌گیری عوض شود.

طلا و سکه

شورای اطلاع‌رسانی دولت گفته پیشرفت اقتدارآفرین ایران سربلند در این ۳ سال و جلوگیری از بازگشت به عقب و دوران سیاه گذشته میثاق جبهه متحد فعالان انقلاب است. توییت عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی هم در بازار مورد توجه بود. مضمون توییت همتی این بود که افت 9 درصدی مشارکت مردم نسبت به سیزدهمین دوره انتخبات ریاست جمهوری، چیزی جز نتیجه جمع‌بندی مردم نسبت به عملکرد سه ساله ایشان در اقتصاد و جامعه نیست.

در مقابل قطب دوم روی آقای پزشکیان قمار کرده و معتقد است که او پیروز میدان می‌شود و بازار به صورت کوتاه‌مدت آرام خواهد شد.

البته در بازار شاهد یک پدیده بودیم که معامله‌گران می‌گفتند پایین بازار سفت است. در روز شنبه قیمت نقدی سکه از قیمت حواله بالاتر بود که تحلیل بازار نسبت به این پدیده، بالا آمدن دوباره بازار بود که این اتفاق افتاد. همچنین طبق تحلیل تکنیکال بازار در نقاط بالایی اشباع خرید داشت و با یک پایینی این اشباع را تخلیه کرد و دوباره افزایش پیدا کرد.

جدا از بحث انتخابات و تحلیل تکنیکال یکسری خبر هم در بازار دست به دست می‌شد که بعد از تحریم‌های آمریکا، چند روز پیش وزارت خزانه‌داری آمریکا تعدادی صرافی‌ها و شرکت‌ها را تحریم کرده و گفته می‌شود این تحریم روی روند نقل و انتقالات اثرگذار بوده است.

قیمت دلار هرات شنبه را در 60 هزار و 900 تومان شروع کرد و در نیمه اول با کاهش تا 60 هزار و 800 تومان پایین آمد. در ادامه و در نیمه دوم بازار برگشت و قیمت دلار هرات با افزایش در 61 هزار تومان بسته شد.

قیمت درهم امارات با گپ منفی 60 تومانی نسبت به آخرین نرخ پنجشنبه در 16 هزار و 670 تومان آغاز به کار کرد و تا 16 هزار و 630 تومان پایین آمد. در نیمه دوم قیمت درهم امارات هم افزایشی شد و در 16 هزار و 700 تومان به کار خودش پایان داد.

قیمت سکه هم در ابتدا برمدار کاهش بود اما در ادامه با افزایش به 42 میلیون و 500 هزار تومان رسید. قیمت طلای آبشده در ابتدا کانال 15 میلیون را از دست داد اما در ادامه دوباره به این کانال برگشت و در حوالی 15 میلیون و 150 هزار تومان به کار خودش پایان داد.

به عقیده تحلیلگران فنی بازار تا دور دوم انتخابات با نوسان رفت و برگشتی که قماربازان ایجاد کردند معامله‌گران را چپ و راست خواهد کرد تا تکلیف رئیس جمهور بعدی مشخص شود. مرز مقاومتی مهم دلار هرات در 61 هزار و 350 تومان قرار دارد که اگر بالای آن تثبیت بدهد قیمت به سمت کانال بعدی حرکت خواهد کرد. مرز حمایت بازار هم در حوالی 60 هزار و 800 تومان قرار دارد که در روز شنبه مانع کاهش بیشتر بازار شد. از منظر فنی در چارت طلای آبشده هم یک گپ در حوالی 14 میلیون و 800 هزار تا 14 میلیون و 900 هزار تومان ایجاد شده که گروهی از معامله‌گران معتقدند تا آن پر نشود قیمت جایی نمی‌رود.

نکته بازار شنبه فروش یوان در بازار تهران بود. قیمت یوان در بازار 8500 تومان عنوان می‌شد که با قیمت دلار نقدی همخوانی ندارد. طبق این نرخ یوان یا دلار تهران از آن عقب است یا قیمت یوان بالا اعلام می‌شود.

منبع : اکوایران

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه