// کد مطلب: ۱۵۷۷۵۸

واردات خودرو | واردات خودرو کارکرده | واردات خودرو کارکرده چینی

احتمال آغاز عرضه خودروهای وارداتی از اواخر مهرماه

احتمال آغاز عرضه خودروهای وارداتی از اواخر مهرماه
لینک کوتاه کپی شد

شنیده ها از احتمال آغاز عرضه خودروهای وارداتی از اواخر مهرماه حکایت می کند، اما این خبر در عین مسرت بخش بودن با ترسی پنهان همراه شده است.

به گزارش طلانیوز: عرضه خودروهای وارداتی برخلاف سرعت ورود و حجم وسیع و گسترده تبلیغات پیرامون به کندی پیش رفت. حتا در مقاطعی سکوت و بلاتکلیفی مطلق، واردکنندگان را سرگردان و بازار را معطل و نگران کرده بود. وسعت و حجم سکون، سکوت و بی تحرکی از یک سو و پیچ و خم های صدور مجوزهای مرتبط از سوی دیگر باعث شده بود واردکنندگان، به‌خصوص از نوع غیر چینی، در شرف اتخاذ تصمیم های سخت بودند. تصمیماتی که می توانست مسیر واردات را به بن بست بکشاند. البته بخشی از این مسائل و مشکلات همچنان به مثابه سنگی بزرگ همچنان به پای واردات بسته مانده و سرعت حرکت را از آنان گرفته است.

با این حال، براساس شنیده ها به نظر می رسد برای خودروهای موجود و مانده در گمرکات کشور گشایش ایجاد شده و شرایط عرضه در حال آماده شدن است. آن گونه که شنیده می شود، اگر باز هم اتفاق خاصی پیش نیاید، تا اواخر مهرماه شاهد عرضه برخی مدل های وارداتی در سامانه یکپارچه خواهیم بود. هر چند تعداد، زمان تحویل و قیمت این محصولات مشخص نیست، اما همین موضوع یکی از بخش های ترسناک این عرضه به شمار می آید، چراکه برای قیمت گذاری هزینه های مالی مورد پذیرش نهاد قیمت گذار قرار نگرفته است. ملاک قیمت کارخانه محصولات است. این مسئله باز هم بسیاری از واردکنندگان را به فکر فرو برده است. این دادوستد از هر زاویه ای که به آن نگاه شود، فقط به نفع دولت است، اما در هر صورت واردکنندگان به دلیل درگیر بودن سرمایه های خود، در حال حاضر، چاره ای جز کنار آمدن با شرایط اعلام شده را ندارند. بنابراین اگر در این دادوستد نظر آنان تأمین نشود به احتمال فراوان قید ادامه فعالیت را زده و سرمایه های خود را از این صنعت خارج خواهند کرد. اگر این مسئله پیش آید از یک سو، جریان عرضه قطع می شود و از سوی دیگر، به علت محدودیت عرضه، بازار دوباره به شکل و شمایل سال های اخیر درمی آید، یعنی همان معضل بنیان برافکن عدم تعادل عرضه و تقاضا گریبان‌گیر بازار شده است و قیمت ها بدون محابا و ترس و واهمه هر چه قدر که بتوانند بالا و بالاتر می روند.

در این فضا اگر ارز به اندازه کافی تزریق شود و مسیر ورود هموار و مسطح شود، دیگر فایده ای نخواهد داشت.

بنابراین اگر چه آغاز عرضه خودر‌وهای وارداتی را باید به فال نیک گرفت و غنیمت شمرد، اما این غنیمت هنگامی تبدیل به نعمت می شود که با عرضه های پی در پی و مداوم همراه شوند، اما اگر قصد از این عرضه ها جلوگیری از زیان بیش‌تر باشد و پشت بندی نداشته باشد، تکلیف چه خواهد بود؟ آیا دولت و حکمرانی اقتصادی توان پاسخ‌گویی را دارند یا قصد دارند با روش های دیگر، جایگزینی برای واردات پیدا کنند؟

 

/منبع: اسب بخار

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه