// کد مطلب: ۱۵۶۸۵۵

رپرتاژ آگهی

ورق آهنی سیاه چیست؟ انواع ورق آهنی کدام است؟

ورق آهنی سیاه چیست؟ انواع ورق آهنی کدام است؟
لینک کوتاه کپی شد

ورق آهنی سیاه ( به انگلیسی Carbon Steel Plate ) یا همان ورق سیاه یکی از رایج ترین و پراستفاده ترین ورق های فولادی است. ورق آهنی به شیوه نورد گرم و در دمای بسیار بالا تولید می شوند. ظاهری تیره رنگ داشته و از استحکام، انعطاف پذیری و مشخصات فنی گسترده ای برخوردارند. امروزه ورق سیاه در ساختمان سازی، خودروسازی، ساخت تجهیزات و انواع صنایع کوچک و بزرگ استفاده می شود. لذا انتخاب و خرید درست و مطمئن، نقش مهمی در کیفیت انجام کار و همچنین مدیریت هزینه دارد.

ورق آهنی سیاه چیست؟

ورق آهنی سیاه ( به انگلیسی Carbon Steel Plate ) یا همان ورق سیاه یکی از رایج ترین و پراستفاده ترین ورق های فولادی است. ورق آهنی به شیوه نورد گرم و در دمای بسیار بالا تولید می شوند. ظاهری تیره رنگ داشته و از استحکام، انعطاف پذیری و مشخصات فنی گسترده ای برخوردارند. امروزه ورق سیاه در ساختمان سازی، خودروسازی، ساخت تجهیزات و انواع صنایع کوچک و بزرگ استفاده می شود. لذا انتخاب و خرید درست و مطمئن، نقش مهمی در کیفیت انجام کار و همچنین مدیریت هزینه دارد.

انواع استاندارد ورق آهنی و کاربردهای آن ها

با توجه به زمینه کاربرد وسیع ورق آهنی سیاه، این مقاطع فولادی با استانداردهای مختلفی تولید می شوند. استاندارد St37 و St52 از استاندارهای شناخته شده و رایج است. ورق آلیاژی st44 , a283 , a516 gr 70 , st52 , a283 , ck45 , 17mn4 , s355j2g3 , s235jr , s275jr , St52 normalize نیز از دیگر موارد کاربردی می باشد.

 • ورق St37 از نمونه های پرکاربرد در زمینه ساختمان سازی است. چرا که جوشکاری و انعطاف پذیری این نوع پلیت ها بسیار مناسب است.
 • ورق St52 از ترکیبات دارای سیلیسیوم و منگنز بیشتری برخوردار است. در نتیجه استحکام و مقاومت خمشی و پیچشی بالاتری دارد. از این رو در ساخت مخازن، ماشین آلات سنگین، ریل و … کاربرد بیشتری دارد.
 • ورق A283 کربن کمتری نسبت به ورق های سیاه دیگر دارد. عمده کاربردهای این ورق، ساخت مخزن، تانکر و صنایع پتروشیمی، نفت و گاز می باشد.
 • ورق A516 نیز در ساخت مخازن تحت فشار و همچنین اتصالات و تجهیزات تحت فشار پرکاربرد است. این نوع ورق ها معمولاً در دو گرید 60 و 70 تولید می شوند. عمده کاربردهای این ورق، ساخت مخزن، تانکر در صنایع پتروشیمی می باشد.
 • ورق آهنی سیاه A36 از مقاومت بالاتری نسبت به املاح و مواد شیمیایی برخوردار است. در نتیجه برای استفاده در شرایط محیطی نامناسب، انتخاب بهتری است. سازه های مجاور دریا، اسکله، صنایع دریایی و شناورسازی از جمله این شرایط می باشد.
 • ورق سیاه CK45 از آلیاژ خاصی تولید می شود که مقاومت کششی بیشتری ایجاد می کند. ساخت انواع قطعات خودرو، مته ها، چاقو و غلتک های صنعتی از جمله این موارد است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع ورق آلیاژی می توانید >> اینجا کلیک کنید << و برای دریافت قیمت ورق آلیاژی با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

ورق آهنی سیاه

تفاوت ورق St37 و St52

از جمله ورق آهنی مرسوم ورق St37 و St52 می باشد، ورق st37 و st52 در کنار شباهت های مختلف نظیر وزن مخصوص، دمای ذوب و شیوه تولید دارای تفاوت هایی هستند. میزان استحکام، سختی، انعطاف پذیری و قیمت ورق st52 و st37 از جمله مهمترین تمایزات آن ها است. در زیر به مهم ترین تفاوت ورق فولاد St37 و St52 اشاره شده است:

 • نگاهی به جدول مشخصات فولاد st37 نشان می دهد که این نوع ورق، کربن کمتری نسبت به ورق st52 دارد. کربن بالاتر سبب افزایش سختی و استحکام ورق st52 گردیده است.
 • مقاومت و استحکام کششی و خمشی یکی دیگر از مهمترین تفاوت فولاد st37 و st52 است. مقاومت و استحکام ورق st52 بیشتر است.
 • اصلی ترین حوزه کاربرد ورق st37، حوزه ساختمان سازی بوده و ورق st52 در صنایع کاربرد دارد.
 • انعطاف پذیری و شکل پذیری ورق st52 کمتر از ورق st37 است. به عبارت دیگر ورق st52 شکننده‌تر و ترد تر می باشد.
 • ورق st37 به دلیل کربن کمتر نسبت به ورق st52، قابلیت جوش پذیری بهتر و بیشتری دارد.
 • از لحاظ وزنی، وزن ورق ST37 از وزن ورق ST52 مقداری بیشتر است (البته توجه داشته باشید این اختلاف بسیار ناچیز است)
 • از لحاظ ظاهر ورق، ورق st52 هیچ تفاوتی با ورق st37 ندارد.
 • قیمت ورق st52 نسبت به قیمت st37 محدوده بالاتری دارد. چراکه ترکیبات ساخت و همچنین مشخصات فنی نظیر استحکام بالاتری دارد.

 

ویژگی ورق آهنی سیاه

از جمله ویژگی ها و مشخصات فنی ورق آهنی سیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استحکام خوب در کشش و خمش
 • قابلیت جوشکاری بسیار مناسب
 • دوام و تحمل وزن قابل قبول
 • انعطاف پذیری مناسب
 • تنوع بالا در سایز و اندازه
 • دامنه کاربرد بسیار گسترده

 

از مهمترین فاکتورهای مؤثر بر قیمت ورق آهنی

 • روش تولید
 • ابعاد و ضخامت ورق
 • برند تولید کننده
 • نوسانات قیمت ارز و قیمت جهانی فلزات
 • میزان عرضه و تقاضا
 • هزینه های مربوط به حمل و ارسال

ورق فولاد مبارکه

 شرکت فولاد مبارکه فعالیت مستمری در زمینه تولید انواع ورق از جمله ورق سیاه دارد. به گونه ای که سهم قابل توجهی در حدود 50 درصد از نیاز کشور توسط این کارخانه تأمین می شود.

 این شرکت استانداردهای متعددی نظیر DIN 17100، DIN 17155 ، JIS1301، SAE، IRACOR و IRAFORM را در تولید ورق سیاه درنظر گرفته است.

حوزه کاربرد و استفاده ورق فولاد مبارکه به دلیل تنوع در ابعاد، سایز و مشخصات فنی بسیار گسترده است. به طوری که امروزه ورق فولاد مبارکه در سوله سازی، ساختمان سازی، لوازم خانگی، تیر ورق، قطعات و خودرو سازی ،لوله فلزی ، قوطی پروفیل، گاردریل و صنایع سبک و سنگین کاربرد دارد.

این شرکت در فرآیند نورد سرد ورق هایی از ضخامت 0.4 میل تا 2 میل را در انواع روغنی و گالوانیزه و اسید شو تولید میکند. و در فرآیند نورد گرم ورق هایی از ضخامت 2 میل تا 15 میل را در ورق سیاه تولید میکند. در صورتی که نیاز به ضخامت بالاتر مانند ورق 20 میل در پروژه باشد نیاز است تا از سایر برندها مانند کاویان، اکسین، گیلان و یا سمنان استفاده شود.

 ورق فولاد مبارکه اصفهان در عرض های 1.5،1.25،1 متر و طول های 2، 2.5 و 6 متر تولید میشوند.

 • توجه داشته باشید برای دریافت قیمت ورق فولاد مبارکه اصفهان می توانید به سایت شرکت فولاد جهان مهر مراجعه نمایید یا با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

ورق آهنی سیاه

ورق سیاه کاویان

برجسته ترین ویژگی این شرکت تولید ورق سیاه در عرض های 1.25 و 1.5 متر و طول 6 متر و در ضخامت های بالای 8 میل میباشد. امروزه شرکت کاویان حضور پررنگی در بازار آهنی آلات و تولید ورق سیاه دارد. به گونه ای که سهم قابل توجهی از نیاز صنعت و ساخت و ساز را به خود اختصاص داده است.

ورق سیاه کاویان را تحت استانداردهای مختلفی تولید و به فروش می رساند. از جمله آن ها می توان به ورق A516،A283،ST52،ST37 اشاره کرد.

این ورق ها در ساختمان سازی، خودروسازی، مخازن تحت فشار، ماشین آلات و … کاربرد دارد.

کیفیت یکی از محورهای اصلی ورق کاویان برای تولید انواع آهنی آلات بوده است. در همین راستا استانداردهای داخلی و خارجی مختلفی را برای تولید محصولاتی با کیفیت در نظر گرفته است. استاندارد ASTM، EN10045، EN10163 و DIN از جمله این موارد است.

 • توجه داشته باشید برای دریافت قیمت ورق کاویان می توانید به سایت شرکت فولاد جهان مهر مراجعه نمایید یا با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

ورق اکسین اهواز

مهمترین ویژگی ورق سیاه اکسین کیفیت و ابعاد خاص این شرکت میباشد. این شرکت بر خلاف شرکت های دیگر توانایی تولید ورق سیاه در عرض 2 و 2.5 متر و طول 6 و 12 متر را دارد. همچنین این شرکت تولید انبوه خود را بر تولید ورق هایی با ضخامت بالای 8 میل متمرکز کرده است.

یکی از ویژگی های دیگر این شرکت، انجام تمامی مراحل تولید فولاد به صورت صفر تا صد است. به گونه ای که از استخراج سنگ تا نورد شمش و تولید ورق سیاه توسط شرکت صورت می پذیرد.

استانداردهای تولیدی تقش مهمی در تولید انواع محصولات این برند به ویژه ورق سیاه دارد. از جمله استاندارد ISO9001 کیفیت، OHSAS18001 ایمنی و بهداشت و ISO14001 ویژه صنایع پتروشیمی.

 • توجه داشته باشید برای دریافت قیمت ورق فولاد اکسین اهواز می توانید به سایت شرکت فولاد جهان مهر مراجعه نمایید یا با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

 

کدام ورق آهنی سیاه بهتر است؟

ورق آهنی سیاه معمولاً به صورت رول، برشی و فابریک (شیت) در بازار موجود میباشد. فولاد مبارکه اصفهان با توجه به تولید ورق فولادی در ضخامت های پایین، توانایی عرضه ورق بصورت رول و فابریک را دارا میباشد اما از آنجاییکه شرکت های اکسین و کاویان ورق هایی با ضخامت بالا تولید میکنند صرفا امکان عرضه این محصولات بصورت شیت میباشد.

ورق سیاه با ضخامت کم (کمتر از 15 میلی متر)

در تولید ورق سیاه نازک یا همان ضخامت های کم، ورق فولاد مبارکه کیفیت بالاتری دارد. البته این بدان معنا نیست که کیفیت ورق های تولیدی دو شرکت اکسین و کاویان پایین است. بلکه با توجه به تجربه و فرآیند ساخت، کیفیت ورق سیاه کمتر از 15 میلی متر در شرکت فولاد مبارکه اصفهان بالاتر است.

ورق سیاه ضخیم (بالای 15 میلی متر)

در حال حاضر فقط دو شرکت اکسین و کاویان در زمینه تولید ورق های ضخیم فعالیت دارند. در بین این دو نیز محصولات شرکت اکسین از کیفیت بالاتری نسبت به کاویان برخوردار است.

ورق آهنی سیاه

خرید ورق سیاه با بهترین قیمت

مجموعه فولاد جهان مهر از سال 1350 فعالیت خود را از منطقه شاپور تهران ( خیابان قزوین فعلی) در زمینه تهیه و تامین انواع آهنی آلات ساختمانی مانند تیرآهنی معمولی ، میلگرد، لوله گاز و... آغاز کرد. پس از گذشت 27 سال و تاسیس بازار آهنی شادآباد تهران، ضمن استقرار در بازار آهنی، حوزه کاری خود به سایر بخش ها مانند صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، و امکان تمامی اقلام فولادی نظیر ورق آهنی سیاه، ورق آلیاژی ، لوله مانیسمان و … را برای مشتریان خود فراهم نمود.

این مجموعه به صورت رسمی در سال 1389 شرکت فولاد جهان مهر را ثبت نموده است و با ارائه فاکتور رسمی و واردات مستقیم از چین، ترکیه و اروپا سعی بر تامین نیازهای مشتریان معتبر خود نموده است.

در سال 1394 با توجه به گسترش اینترنت و نیاز مشتریان به دسترسی سریعتر قیمت، سایت شرکت فولاد جهان مهر به آدرس www.jamsteelco.com راه اندازی شد و ضمن ارتباط بهتر با مشتریان، به ارائه مشاوره رایگان فنی توسط تیم مهندسی مجموعه از طریق تلفن 88654200-021 به مشتریان ارائه نموده است.

این شرکت با پشتوانه تجربه نیم قرنی خود در تامین انواع مقاطع فولادی، ورق سیاه و ورق آلیاژی و لوله فولادی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی، ماشین سازی، کشتی سازی، ساختمانی و...، و تلاش برای تامین متریال مورد نیاز این صنایع در کوتاهترین زمان و با مناسبترین قیمت از کارخانجات و برند های معتبرایرانی و خارجی ، همچنین اخذ و ارائه گواهینامه بین المللی از این کارخانجات، هم‌اکنون یکی از مهمترین تامین کنندگان مقاطع آهنی و فولاد کشور محسوب می‌گردد.

 در ادامه نکات مهم برای خرید ورق آهنی را اشاره می کنیم و پیشنهاد می کنیم برای دریافت قیمت ورق آهنی سیاه و انواع ورق آلیاژی ( st44 , a283 , a516 gr 70 , st52 , a283 , ck45 , 17mn4 , s355j2g3 , s235jr , s275jr , St52 normalize ) با تلفن 88654200-021 تماس بگیرید.

ورق آهنی سیاه

 

*این مطلب رپرتاژآگهی میباشد و سایت طلانیوز هیچگونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه