در راستای کاهش قیمت تمام شده محصولات ذوب آهن اصفهان انجام شد

راه اندازی سیستم اتوماسیون کوره متدیک نورد ۳۰۰ و ۵۰۰

راه اندازی سیستم اتوماسیون کوره متدیک نورد ۳۰۰ و ۵۰۰
لینک کوتاه کپی شد

سیستم اتوماسیون کوره متدیک نورد ۳۰۰ و ۵۰۰ به همت تلاشگران ذوب آهن اصفهان و در راستای کاهش قیمت تمام شده محصولات این مجتمع عظیم صنعتی با موفقیت راه اندازی شد.

سعید خسروی بختیاری سرپرست نورد 300 با اشاره به اینکه هدف از انجام اتوماسیون کوره حرارتی این کارگاه گرم کردن شمش تا دمای 1200 درجه حرارت با صرف کمترین میزان گاز طبیعی مصرفی است، گفت : اعمال گاز های فرایندی کک و کوره بلند به منظور کاهش قیمت تمام شده محصول، سبب کاهش آلاینده ها و همچنین ایجاد کمترین لایه های اکسیدی بر روی سطوح شمش می شود.

وی افزود : پس از راه اندازی سیستم اتوماسیون کوره متدیک علاوه بر کاهش موارد ذکر شده، در فصل سرد سال نیز با محدودیت گاز طبیعی و توقفات مکرر مواجه نشدیم.

اتوماسیون کوره نورد، 20 میلیارد تومان صرفه اقتصادی رقم زد
سرپرست نورد 300 گفت : قبل از انجام پروژه اتوماسیون کوره های حرارتی، مصرف میانگین سالیانه گاز طبیعی در سال های 1400و1398و1399بالغ بر 22میلیون متر مکعب در سال بود در حالی که پس از اتمام این پروژه میزان مصرف گاز طبیعی به 13میلیون متر مکعب کاهش یافت که با احتساب قیمت هر متر مکعب گاز طبیعی برابر با 2400تومان نزدیک به 20میلیارد تومان صرفه جویی حاصل گردید.

محمد رضا لطیفی سرپرست کارگاه نورد 500 نیز در این خصوص گفت : هدف از اتوماسیون کوره متدیک نورد 500 گرم کردن شمش با درجه حرارت مطلوب جهت خط تولید با کاهش هزینه ها و صرفه جویی اقتصادی جهت کاهش قیمت تمام شده محصول می باشد .
وی افزود : پس از راه اندازی سیستم فوق و هماهنگی اتوماسیونی نورد های 300و500 با گازرسانی به دلیل اشتراک در گاز ارسالی و ارزش حرارتی، مصرف گاز طبیعی به طور چشمگیری کاهش یافت.
لطیفی خاطر نشان ساخت : در سالهای قبل و در فصل سرد سال با محدودیت گاز طبیعی مواجه بودیم در حالی که پس از راه اندازی سیستم فوق در ابتدای سال 1401 علاوه بر کاهش مصرف گاز طبیعی با هیچ گونه محدودیت در گاز و توقفات مکرر کارگاه در فصل سرد سال مواجه نشدیم.

اصغر زمانی آبنیلی سرپرست اتوماسیون نورد نیز گفت : شروع پروژه بروزرسانی تجهیزات اتوماسیونی اتاق فرمان کوره از سال 1396 با طراحی، ساخت و آماده سازی تابلوهای PLC آغاز گردید. در سال 1398 و در تعمیرات اساسی نورد کلیه تابلوها و سیستم های قدیمی دمونتاژ و عملیات نصب و راه اندازی و طراحی صفحات مانیتورینگ صورت پذیرفت تا بستر بهینه سازی مصرف سوخت و ارتقاء راندمان کوره آماده شود .
وی با اشاره به اینکه کلیه مراحل طراحی، نصب ، اجرا و بهره برداری از سیستم های جدید توسط پرسنل اتوماسیون نورد و نت برق و بدون دخالت شرکت های پیمانکاری انجام گرفته است افزود : عملیات فوق منجر به حداقل نمودن مصرف گاز طبیعی و میزان اکسید شدن شمش در کوره ها و همچنین افزایش طول عمر کوره را در پی دارد.

سلمان بهرامی مسئول کوره های حرارتی نورد 300 هدف از بهره برداری کوره متدیک را ایجاد شمش گرم با کمترین انرژی مصرفی،کمترین گاز طبیعی مصرفی،کمترین آلایندگی وکمترین فرسودگی تجهیزات عنوان نمود و گفت : برای رسیدن به اهداف فوق نیازمند روش مناسب جهت بهره برداری از کوره متدیک بودیم که با توجه به دستورالعمل های مربوط به کوره های حرارتی و تجربیات مسئولین و پرسنل کوره و همکاری مدیریت اتوماسیون ، سیستم اتوماسیون کوره متدیک نورد 300 طراحی و اجرا گردید.
وی بیان کرد : جهت تثبیت و تداوم کاهش گاز طبیعی و استمرار در تولید بهتر و همچنین کاهش توقفات پیشنهاد می شود مدیریت کک سازی با توجه به افزایش گاز کک مصرفی ، به منظور تصفیه هر چه بهتر گاز کک ارسالی تصمیمات ویژه ای اتخاذ نماید.

راه اندازی سیستم اتوماسیون کوره متدیک نورد ۳۰۰ و ۵۰۰

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه