یادداشت - محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه

دستاوردهای پی‌درپی تولید در سایه نهضت خودباوری

دستاوردهای پی‌درپی تولید در سایه نهضت خودباوری
لینک کوتاه کپی شد

کسب ۶۱ رکورد در گروه فولاد مبارکه طی سال ۱۴۰۱ یک نهضت بود و نه یک اتفاق و این شرکت با صددرصد ظرفیت خود مشغول فعالیت است؛ به‌طوری‌که میزان تولید این گروه به ۱۰ میلیون و ۲۴۴ هزار تن رسیده و دارای سهم ۳۴ درصدی از تولید فولاد کشور است.

در حال حاضر، صنعت کشور به‌طور میانگین با 60 درصد ظرفیت و در برخی صنایع با 30 درصد در حال تولید است، اما خوشبختانه فولاد مبارکه با صددرصد ظرفیت خود فعالیت می‌کند. با در نظر گرفتن نقش تأثیرگذار فولاد مبارکه و دستاوردهای آن، می‌توان این شرکت را به‌عنوان الگوی ملی بنگاه‌داری معرفی کرد.

یکی از مزایای اصلی فولاد مبارکه در مقایسه با دیگر بنگاه‌ها در وجود نیروی انسانی مؤثر و متخصص است. این شرکت امروز با نگاه توسعه ملی در حال فعالیت است و تحقق اهداف خود را بر پنج اصل استوار کرده است: استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تولید؛ توسعه کمی، کیفی و متوازن؛ توسعه سرمایه‌های انسانی؛ تمرکز بر نوآوری و فناوری‌های نوین؛ تبدیل‌شدن به صنعت سبز. این شرکت برای بهره‌مندی از فناوری‌های نوین، حرکت و اقدامات خود را از نیمه دوم سال 1400 به‌صورت جدی آغاز کرده و به پیشرفت‌های خوبی در این زمینه نائل آمده است.

کسب 61 رکورد در گروه فولاد مبارکه طی سال 1401 یک نهضت بود و نه یک اتفاق و این شرکت با صددرصد ظرفیت خود مشغول فعالیت است؛ به‌طوری‌که میزان تولید این گروه به 10 میلیون و 244 هزار تن رسیده و دارای سهم 34 درصدی از تولید فولاد کشور است.

فولاد مبارکه بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق‌های فولادی تخت با سهم حدود 34 درصدی در کشور و سهم 20 درصدی در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) و با ظرفیت تولید 11 میلیون و 400 هزار تن آهن اسفنجی در سال بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی جهان است. ارزش فعلی بازار شرکت فولاد مبارکه 510 هزار میلیارد تومان است و این یعنی شرکت سهم 1.5‌درصدی در تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور و سهم 6.5 ‌درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت دارد. همچنین زنجیره تأمین گسترده این شرکت مشتمل بر بیش از 2500 تأمین‌کننده کالا و خدمات و شبکه گسترده مشتریان آن نیز شامل بیش از 1000 کارخانه و کارگاه است.

روند توسعه‌ها و رشد تولید این شرکت از سال 1370 با افزایش ظرفیت از 2.4 میلیون تن به 4.2 میلیون تن و با تکمیل طرح‌های توسعه زیر سقف در سال 1387 ادامه یافت. در ادامه توسعه‌های گروه فولاد مبارکه با الحاق مجتمع فولاد سبا در سال 1385 و فولاد هرمزگان به شرکت فولاد مبارکه در سال 1390 و افزایش ظرفیت شرکت تا 6.4 میلیون تن به بار نشست و باتوجه‌به عملکرد درخشان سال 1401 و برنامه‌های در دست اقدام سال جاری به‌ویژه به بار نشستن توسعه‌ها و افزایش ظرفیت واحد ریخته‌گری مداوم شرکت و توسعه فولاد سبا و سفیددشت تا پایان سال 1402 تولید 11 میلیون و 100 هزار تن را هدف‌گذاری کرده‌ایم.

در سال 1401 به‌موازات رشد تولید در فولاد مبارکه شاهد رشد چشمگیر تولید در سایر شرکت‌های گروه فولاد مبارکه بودیم. تولید کنسانتره در سنگان با رشد 104 درصدی به 3 میلیون و 2 هزار تن و تولید گندله این شرکت با رشد یک‌درصدی به 4 میلیون و 57 هزار تن افزایش یافت. در فولاد سفیددشت نیز تولید آهن اسفنجی با رشد 12 درصدی به 803 هزار تن افزایش یافت و تولید تختال فولاد هرمزگان با رشد 6.7 درصدی به یک‌میلیون و 538 هزار تن رسید. همچنین تولید کلاف سرد شرکت امیرکبیر کاشان با رشد 4.77 درصدی به 246 هزار تن افزایش یافت و تولید ورق گالوانیزه شرکت ورق‌خودرو و چهارمحال‌وبختیاری با رشد 1.6 درصدی به 253 هزار تن و تولید شرکت گالوانیزه تاراز نیز با رشد 3.22 درصد به 171 هزار تن افزایش‌ یافته است. در فولاد مبارکه نیز با تولید 7 میلیون 216 هزار تن تختال از ظرفیت اسمی شرکت عبور کردیم و در گروه فولاد مبارکه میزان تولید از 10 میلیون و 244 هزار تن تختال عبور کرد. ضمن اینکه با عملکرد خوب همکاران مجتمع فولاد سبا میزان تولید کلاف گرم در این بخش در سال 1401 از یک‌میلیون و 434 هزار تن کلاف فراتر رفت.

تولید و عرضه 14 محصول جدید و توسعه سبد محصولات در گروه فولاد مبارکه در سال 1401 در حالی رقم خورد که همکاران ما بدون حضور حتی یک کارشناس خارجی این محصولات ارزشمند را تولید و عرضه کردند و این به معنای نهضت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود و خودباوری است که همه این اتفاقات در سایه حضور نیروی خبره و ماهر و اعتماد به سرمایه‌های انسانی رخ‌ داده است.

توسعه و تنوع این تعداد محصول جدید در نوع خود کم‌نظیر بوده است، ضمن آنکه این محصولات که هریک از اهمیت بسیار زیادی در توسعه صنعت کشور برخوردار است. فولاد زنگ‌نزن برای استفاده در صنایع خودرویی، تولید تختال و ورق فولاد الکتریکی، کلاف سرد CK45 مورداستفاده در صنایع خودرویی، تولید کلاف سرد M600 مورداستفاده در ساخت موتورهای الکتریکی، تولید تختال API X65 مورداستفاده در تولید خطوط تولید انتقال نفت و گازترش، تولید کلاف سرد DCO1-RAD مورداستفاده در ساخت رادیاتور با خواص ویژه و انواع ورق‌های فولادی موردنیاز در مصارف ساختمانی، مخازن، شاسی خودروهای سنگین، فولادهای دوفازی فریتی و مارتنزیتی.

تولید این میزان محصول جدید با استفاده از ظرفیت‌های موجود به معنی خوداتکایی و خودباوری است و این چیزی است که امروز جوانان ما به آن نیاز دارند.

منبع: ویژه‌نامه بهره‌برداری، کارنامه 1401 شرکت فولاد مبارکه

دستاوردهای پی‌درپی تولید در سایه نهضت خودباوری

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه