در همایش روز صنعت و معدن استان تهران مطرح شد

صنعتگران و تولیدکنندگان نیازمند حمایت دولت هستند نه تدوین قوانین

صنعتگران و تولیدکنندگان نیازمند حمایت دولت هستند نه تدوین قوانین
لینک کوتاه کپی شد

رئیس اتاق بازرگانی تهران در همایش روز صنعت و معدن در جمع صنعتگران با انتقاد از عملکرد مسئولان در تدوین قوانینی که نه تنها مشکلات را برطرف نکرد بلکه فضا را آشفته کرد، گفت: برنامه‌ای ۴ ساله تدوین کرده ایم، با مشکلات زیادی مواجه هستیم و امیدواریم با حمایت دولت بتوانیم آن‌ها را رفع کنیم.

آقای نجفی عرب افزود: قوانین زیادی تدوین شده است که بعضا سبب مشکلات بیشتری برای تولیدکنندگان شده مانند تولید رقابت پذیر، برخی از این قوانین برای تصحیح اقتصاد به وجود آمد، اما این قوانین فضای اقتصادی ما را نه تنها رفع نکرد بلکه ملتهب هم کرد.

به گزارش اختصاصی طلانیوز، پس از برگزاری روز ملی صنعت و معدن در روز دهم تیرماه که با حضور حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، عباس علی آبادی وزیر صنعت معدن و تجارت و بخشی از کارآفرینان برتر کشور در سالن اجلاس سران برگزار شد، یک همایشی در ادامه مسیر موفقیت و ارائه راهکارها و حل چالش‌ها به منظور گرامیداشت روز صنعت و معدن با حضور برادران معاون صنایع عمومی وزارت صمت، عزت‌الله اکبری تالار پشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، علیرضا فخاری، استاندار تهران و علی رسولیان، معاون وزیر صمت برگزار شد.

رئیس خانه صنعت و معدن جوانان استان تهران در این همایش با اشاره به اینکه در تهران ۱۰ هزار واحد صنعتی و تولیدی وجود دارد که در نتیجه بازدید‌های متعدد، ۳۹ واحد برگزیده، انتخاب شدند، گفت: امسال، سال مهار تورم و رشد تولید است که برعهده تولیدکنندگان و به‌ویژه تولیدکنندگان جوان است. کیفیت کالا‌های تولید شده در ایران بسیار بالا است، اما شرکت‌هایی که بانک‌ها حامی آن‌ها هستند، این حوزه را برای تولیدکنندگان تنگ کرده و مجال نفس کشیدن را نمی‌دهند. تولیدکنندگان قادر به رقابت با شرکت‌هایی که بانک‌ها حامی آن‌ها هستند، نیستند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز در جمع صنعتگران با تاکید بر اینکه برنامه‌ای ۴ ساله تدوین کرده‌اند و با مشکلات زیادی مواجه هستند، تصریح کرد: با حمایت دولت، امیدوار هستیم که بتوانیم مشکلات را رفع کنیم. چندین قانون برای تصحیح اقتصاد به وجود آمده است که بعضاً سبب مشکلات بیشتری برای تولیدکنندگان شده‌اند، مانند قانون تولید رقابت‌پذیر. اما این قوانین فضای اقتصادی را نه تنها رفع نکرده‌اند، بلکه مشکلات بیشتری را به وجود آورده‌اند.

0

نجفی عرب با تاکید بر لزوم حذف کارت بازرگانی بیان کرد: این کارت از سال ۱۳۳۴ برای مدیریت حوزه تجارت و صادرات بوجود آمده است؛ اما در حال حاضر دریافت آن بیش از ۶ ماه به طول می‌انجامد و امروزه نیازی به داشتن کارت بازرگانی برای تجارت نیست. به طور مثال کشور ترکیه که در همسایگی ایران است کارت بازرگانی ندارد و این موضوع را از مسئولان مطالبه خواهیم کرد که کارت بازرگانی حذف شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: مشخص است که در ۴۳ سال نتوانستیم با قیمت گذاری دستوری عرضه و تقاضا را تنظیم کنیم و به همین دلیل با همکاری اندیشکده شریف، طرح‌های مستند آماده شده تا قیمت گذاری دستوری حذف و جایگزین آن لایحه‌ای تنظیم شده، که تقدیم مجلس می‌شود. این لایحه شامل لبنیات، خودرو، آرد، نان، قند و شکر، دارو، صنعت، فولاد و صنایع لوازم خانگی است.

نجفی عرب با اشاره به قیمت گذاری دستوری که باعث رکود ۸۰ واحد تولیدی کوچک شده است، تصریح کرد: امیدواریم این لایحه بتواند در رفع مشکلات این حوزه موثر واقع شود. وی به عنوان نماینده تولیدکنندگان، از دولت خواستار حمایت و حل مشکلات تولیدکنندگان است. او با اشاره به اینکه صادرات باید از سرمایه‌گذاری و فعالیت تولیدی پشتیبانی شود، خواستار رفع موانع صادراتی و افزایش تسهیلات بانکی برای تولیدکنندگان شد.

در ادامه این همایش مسئولان حاضر نیز با اشاره به اهمیت تولید و صنعت در توسعه کشور، خواستار حمایت از تولیدکنندگان و ایجاد شرایط مساعد برای رشد تولید و اشتغال در کشور شدند.

علی رسولیان معاون وزیر صمت با بیان اینکه در استان تهران اقدامات موثری در حوزه شهرک‌های صنعتی اتفاق افتاده است، گفت: در یک سال گذشته بیش از ۱۰۰۰ هکتار زمین برای توسعه واحد‌های صنعتی قرار گرفت. بخش عمده‌ای از پروژه صنعت برق برای تأمین انرژی شهرک‌های صنعتی راه‌اندازی شد. دولت مجوز ساخت ۴۰ شهرک صنعتی را صادر کرده است. علاوه بر این باید به دانش‌بنیان شدن مراکز نیز کمک کنیم.

رسولیان افزود: همچنین کارگاه‌های صنعتی برای فعالان اقتصادی در نظر گرفته شده که مجموع آن شهرک‌های صنعتی خوانده می‌شوند. بنگاه‌ها باید شیوه حکمرانی خود را تغییر دهند به این ترتیب که زیست بوم آن‌ها تغییر کند. آقای علیرضا فخاری استاندار تهران نیز در جمع تولیدکنندگان برتر، صنعتگران را موتور محرک تولید ملی خواند چرا که اگر قرار باشد کشوری را بر اساس عملکرد بسنجند سهم صنعت چشمگیر است.

استاندار تهران گفت: در بازدید‌های دوشنبه‌های صنعتی با حضور در واحد‌های صنعتی متوجه شدیم با خلا ارتباط و پیوستگی بین واحد‌های صنعتی مواجه هستیم، فاصله بین تصمیم گیران با تولید کنندگان باید کم و از سر راه برداشته شود. استان تهران حدود ۴۷ درصد سهم صنعت کشور را داراست و تغییر واحد‌ها از واحد‌های صنفی به صنعتی در دستور کار است.

گفتنی است، هدف این همایش گرامیداشت روز صنعت و معدن بود و مقامات مختلف در آن به اهمیت صنعت و تولید در توسعه اقتصادی کشور اشاره کردند. همچنین، مشکلات موجود در حوزه صنعت و تولید نیز مورد بررسی و بحث قرار گرفت و برخی از راه‌حل‌ها و پیشنهادات برای حل آن‌ها ارائه شد.

 

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه