دکتر محمد گل محمدى، سرپرست “مجتمع معدنى و صنعتى سنگ آهن سنگان” در گفت وگو با گروه رسانه اى پردازش خبر داد

تحقق ۷ هزار متر عملیات اکتشافى در پهنه سنگان

تحقق ۷ هزار متر عملیات اکتشافى در پهنه سنگان
لینک کوتاه کپی شد

پهنه صنعتی-معدنی سنگان، واقع در خراسان رضوی که به پایتخت سنگ‌آهن خاورمیانه شناخته می‌شود، دارای بیشترین ذخایر اکتشافی منطقه است.

پهنه صنعتی-معدنی سنگان، واقع در خراسان رضوی که به پایتخت سنگ‌آهن خاورمیانه شناخته می‌شود، دارای بیشترین ذخایر اکتشافی منطقه است. ایمیدرو، به عنوان متولی اصلی اکتشاف و استخراج سنگ‌آهن این منطقه، به همت مجتمع “سنگ‌آهن سنگان” سال گذشته تامین ۳۰ درصد خوراک صنایع فولادی کشور را برعهده داشته است. از این روی، گروه رسانه‌ای پردازش، گفت‌وگویی با دکتر محمد گل‌محمدی، سرپرست و رییس هیات اجرایی مجتمع سنگ‌آهن سنگان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولید کلوخه سنگ‌آهن در کشور داشته که در ادامه می‌خوانیم.

گل‌محمدی، با اشاره به چهار دهه فعالیت این مجتمع، دانش، توان و ظرفیت انسانی منطقه سنگان را از عوامل پویایی و پایداری چرخه فولاد کشور برشمرد و تصریح کرد: پهنه معدنی سنگان دارای پنج سرمایه‌گذار عمده در حوزه تولید کنسانتره و گندله است که مجموع ظرفیت سرمایه‌گذاران پهنه معدنی سنگان تا سال‌جاری، سالانه ۵/۱۷ میلیون تن کنسانتره و ۱۵ میلیون تن گندله برآورد شده است.

وی با اشاره به آمار منتشر شده از سازمان ایمیدرو افزود: مجتمع سنگ‌آهن سنگان در سال گذشته، موفق شد نزدیک به ۳۰ درصد خوراک موردنیاز فولادسازان کشور را تامین نماید؛ ضمن آن‌که، در سال ۱۴۰۱ بالغ‌بر ۷۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن عملیات معدنکاری انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن، رشد ۶۲ درصدی داشته است.

سرپرست مجتمع سنگ‌آهن سنگان، افزایش ۳۰ درصدی عملیات معدنکاری را در دستور کار این مجتمع دانست و ابراز امیدرواری کرد که چشم‌انداز بیش از ۱۰۰ میلیون تن عملیات معدنکاری در منطقه معدنی سنگان تا پایان سال‌جاری به همت ابواب جمعی این مجتمع محقق گردد.

به گفته او، این مجتمع در سال ۱۴۰۱ بالغ‌بر ۲۲ میلیون تن کلوخه سنگ‌آهن تولید کرده که رشد ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن دارد و بخش عمده این کلوخه به میزان بیش از ۱۵ میلیون تن به سرمایه‌گذاران مستقر در پهنه سنگان تحویل داده شده است.

گل‌محمدی، حجم عملیات باطله‌برداری مجتمع سنگ‌آهن سنگان را بیش از ۴۹ میلیون تن در سال ۱۴۰۱ عنوان و خاطرنشان کرد که این میزان رشد ۹۳ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشته که این مهم نشان از اهتمام ویژه پیمانکاران و مشاوران مستقر در پهنه را داراست.

وی اکتشاف را یکی از رسالت‌های اصلی مجتمع سنگ‌آهن سنگان برشمرد و با بیان این مطلب که سه وظیفه اصلی اکتشاف، استخراج و فروش در دستور کار این مجموعه قرار دارد، تصریح کرد که این مجتمع در سال گذشته بیش از ۷ هزار متر عملیات اکتشافی انجام داده که نشان از رشد هزار و ۱۰۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ دارد.

گل‌محمدی، استفاده حداکثری از توان مجتمع سنگان برای بهره‌گیری از ظرفیت‎های سطحی و عمقی ماده معدنی منطقه و رشد صددرصدی در سال‌جاری را در دستور کار این مجموعه برشمرد و ابراز امیدواری کرد: مجتمع سنگ‌آهن سنگان در ۶ ماهه نخست امسال رکورد اکتشاف مدت مشابه سال گذشته خود را خواهد زد و با اخذ پروانه حفاری از وزارت صمت، تا پایان سال ۱۴۰۲ برنامه اکتشاف ۱۴ هزار متر حفاری در پهنه سنگان در خراسان رضوی را در دستورکار خود قرار داده است.

سرپرست مجتمع سنگ‌آهن سنگان، استفاده از تمامی ظرفیت کلوخه تولیدی این مجتمع را از برنامه‌های این مجموعه خواند و با اشاره به فعالیت مستمر واحد خردایش سنگان، افزود: این مجتمع درنظر دارد تا به همت واحد خردایش، سنگ‌آهن دانه‌بندی با عیارهای کم، متوسط و بالا به فولادسازان کشور عرضه نماید.

به گفته او، عرضه سنگ‌آهن دانه‌بندی شده مجتمع سنگ‌آهن سنگان در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن بوده که رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشته است.

گل‌محمدی با اشاره به مسولیت این مجتمع در حوزه زیرساختی تصریح کرد: به همت شرکت “تامین و توسعه زیرساخت‌های شرق ایران” کلیه نیازهای زیرساختی سرمایه‌گذاران در افق کوتاه‌مدت ۱۴۰۴ مرتفع خواهد شد.

گل‌محمد، نقش لجستیک و تامین ماشین‌آلات معدنی (حمل و حفاری) را از جمله عوامل مهم برای تحقق برنامه ۱۰۰ میلیون تنی معدنکاری این مجتمع در سال ۱۴۰۲ برشمرد.

شایان ذکر است، مجتمع سنگ‌آهن سنگان با رویکردی “بومی‌گزینی” در تولید اشتغال و با همت کلیه سرمایه‌گذاران و پیمانکاران مستقر، تاکنون برای بالغ‌بر ۱۵ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی کرده است.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه