منطقه آزاد اروند

تردد خودرویی اتباع عراقی، منطقه آزاد اروند را تبدیل به قطب گردشگری می‌کند

تردد خودرویی اتباع عراقی، منطقه آزاد اروند را تبدیل به قطب گردشگری می‌کند
لینک کوتاه کپی شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، تردد خودرویی دو منطقه مجاور در استان‌های خوزستان و بصره عراق را تحولی بزرگ در حیطه گردشگری قلمداد کرد.

مهندس «علی زارعی» رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره هم‌افزایی‌هایی که میان وزرای گردشگری ایران و عراق مبنی بر بهره‌مندی شهروندان دو کشور از تردد آسان، ساده و ارزان صورت پذیرفته است، بیان کرد: امروزه عموم ملل و دُوَل دنیا به مراودات خرد و کلان با مناطق همجوار روی آورده و همین مسئله موجب پیامدهای مثبتی شده که در حیطه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اثرات آن در مناطق مذکور مشهود و ملموس واقع شده است.

وی با اشاره به ورود نمادین نخستین خودروی عراقی از مرز شلمچه که در توافق سطوح بالای مملکتی با مسئولان عراقی لحاظ شده است، گفت: استفاده شهروندان عراقی از مجوز «کارنه دو پاساژ» و معافیت از پرداخت عوارض‌های مرتبط، می‌تواند موجب رونق گردشگری در منطقه شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، تصریح کرد: از پنجم مهرماه مقارن با روز جهانی گردشگری و مصادف با سالروز شکست حصر آبادان، ورود خودروهای عراقی به کشور در قالب این مجوز از سر گرفته شد. این مجوز به کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند تعلق می‌گیرد که با این رخداد، عراق نیز به جمع 54 کشور پیوست.

زارعی ادامه داد: بر این اساس، متقاضیان عراقی در کشور مبدا، باید به نهادهای متولی مراجعه و سازوکار تردد خودروهای خود را به انجام برسانند و فرآیند تردد ایشان از مرز نیز در حداقل زمان ممکن و کمترین هزینه از مرزهای کشور صورت می‌پذیرد.

مهندس زارعی افزود: در صورت دارا بودن پلاک بین‌المللی، ورود این خودروها به کشور بلامانع است، اما در غیر این‌صورت مالکان خودروهای خارجی که از مرز شلمچه در منطقه آزاد اروند وارد کشور می‌شوند، به اداره راهنمایی و رانندگی خرمشهر ارجاع داده شده تا با نصب پلاک گذرموقت، امکان تردد در خاک ایران را پیدا کنند.

وی با بیان اینکه مدت زمان این مجوزها 5 ماه است، یادآور شد: در بحث سوخت این خودروها نیز هیچ محدودیتی وجود ندارد و اتباع می‌توانند با استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها، نسبت به سوخت‌گیری اقدام نمایند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند اظهار کرد: این سازمان ضمن تمکین از تصمیماتی که در دولت اخذ می‌گردد، موضوع تردد مجدد خودروهای عراقی در منطقه را به فال نیک گرفته و برنامه‌ریزی لازم جهت استقبال گسترده، نظام‌مند و سودآور از این مسئله را در دستور کار قرار خواهد داد.

مهندس زارعی یادآور شد: حمایت سازمان منطقه آزاد اروند از تردد خودروهای خارجی در منطقه نافی حمایت از کسب و کارهای خرد نخواهد بود و به‌طور حتم فعالیت‌هایی که در منطقه منجر به درآمدزایی و امرار معاش از طریق تردد اتباع می‌شود را طی سازوکاری تضمین خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین موضوع تردد خودروهای خارجی در منطقه آزاد اروند بررسی و ضمن ایجاد بستر لازم برای تردد امن، موجبات رفاه شهروندان نیز در این بین فراهم خواهد شد.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه