گروه مپنا

ابلاغ تحویل موقت واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی

ابلاغ تحویل موقت واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی
لینک کوتاه کپی شد

تحویل موقت (PAC) واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی پس از موفقیت‌آمیز بودن دوره بهره‌برداری آزمایشی، اول مرداد ماه انجام و صورتجلسه تحویل موقت این واحد 30 مهر 1402 توسط کارفرما به شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های مپنا ابلاغ شد.

آغاز بهره‌برداری از این واحد با برنامه‌ریزی و تلاش شبانه روزی ارکان پروژه قبل از پیک شبکه در شرایط ایمن و مطمئن محقق شد. این اقدام نقش موثری در پایداری شبکه و کاهش ناترازی تولید شبکه برق کشور دارد.

این پروژه شامل احداث سه واحد بخار به همراه توسعه پست ۴۰۰ کیلوولت، در راستای عقد قرارداد بیع متقابل بین شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و شرکت تولید برق توس مپنا، اجرایی شده است. بر اساس این مدل قرارداد، وزارت نیرو مکلف است مقدار سوخت مایع (نفت گاز) صرفه جویی شده ناشی از اجرای طرح های تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی یا معادل ارزی آن را حداکثر در مدت دو سال تا سقف سرمایه گذاری انجام شده، در اختیار سرمایه گذار قرار دهد.

بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشتمل بر سه واحد توربین بخار، هر کدام به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و در مجموع ۴۸۰ مگاوات به همراه شش دستگاه بویلر بازیاب حرارت با سیستم خنک کن ACC و پست ۴۰۰ کیلو ولت می‌شود که به صورت EPC به شرکت توسعه یک واگذار شده است. نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار و در ۲۵ کیلومتری جاده مشهد به قوچان واقع شده است.

در این پروژه شرکت گروه مپنا به همراه کارخانجات برای تامین تجهیزات اصلی و شرکت توسعه یک مپنا به عنوان پیمانکار اصلی نقش داشته‌اند. کارفرما و سرمایه‌گذار در این پروژه شرکت تولید برق توس مپنا است.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه