مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در حاشیه نمایشگاه سمپوزیوم فولاد کیش عنوان کرد؛

دستیابی به تولید ۱۳.۶ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۱۰

دستیابی به تولید ۱۳.۶ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۱۰
لینک کوتاه کپی شد

امین ابراهیمی با بیان اینکه فولاد خوزستان از سال ۵۳ فعالیت خود را آغاز کرده است به همین دلیل امروزه با چالش فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات مواجه شده است، افزود: این شرکت بر مبنای برنامه هایی که دارد چشم انداز دستیابی به تولید ۱۳.۶ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۱۰ را ترسیم کرده است.

به گزارش اختصاصی طلانیوز : مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در نشست خبری  با اصحاب رسانه در حاشیه نمایشگاه سمپوزیوم کیش، ضمن اشاره به اینکه صنعت فولاد ایران از ۱.۸ میلیون تنی قبل از انقلاب به ۴۵ میلیون تن رسیده است، گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه و تولید  ۱۳۶۰ مگاوات برق در دستور کار قرار گرفته است. 

 

وی با تاکید بر اینکه فولاد خوزستان برای اینکه بتواند ۲۵ درصد بازار فولاد را در اختیار بگیرد ۴ افق برای خود تعیین کرده است، اظهار کرد:  در گام دوم پروژه های بالادست و پایین دست تعریف شده است که یکی از آنها زمزم ۳ است که از دیشب مشعل زمزم روشن شده و با توجه به اینکه سوپر مگامدول است که ظرفیت تولید ۲ میلیون تن آهن اسفنجی را دارد و قبل از اینکه یک پروژه توسعه ای باشد یک پروژه محیط زیستی بوده و امروز در زمینی ۲۱ هکتاری ایجاد شده است که بزرگترین سوپرمگامدول کشور است و برای ۳۰۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است.

 

مدیرعامل فولاد خوزستان، با تاکید بر اینکه فولاد مبارکه در گام نخست زیرساخت هایی مانند ایجاد پست برق، بازچرخانی و... انجام داده است، اظهار کرد: فولاد خوزستان قراردادی با صندوق توسعه ملی برای بخش نیروگاهی نهایی کرده است و تا پایان سال ۱۴۰۳ واحد گازی و پایان سال ۱۴۰۴ فاز نهایی آن بهره برداری خواهد شد و ساخت نیروگاه۲۰۰ مگاواتی خورشیدی را در دستور کار داریم و هم اکنون مناقصه برای شناسایی پیمانکار در حال انجام است و پروژه نیروگاه ۳۵۰ مگاواتی شادگان هم اکنون جزو برنامه های مناقصه است و تا پایان امسال تعیین تکلیف می شود و در نهایت ۱۳۶۰ مگاوات ظرفیت برق وارد مدار خواهد شد. 

 

ابراهیمی با اشاره به اینکه پروژه تامین هزار مگاوات نیروگاه با وزارت نیرو و صنعت تعریف شده است، گفت: در حال حاضر تغییر نگاهی در مدیران و سهامدار عمده فولاد خوزستان رخ داده است و هر چند هفته یکبار پروژه جدیدی در فولاد خوزستان بهره برداری می شود.

 

​مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان با اشاره به اینکه قیمت آهن اسفنجی به دلیل عرضه هایی که اتفاق می افتاد غیر منطقی است، گفت: در حال حاضر به دنبال این هستیم که صادرات آهن اسفنجی به عراق داشته باشیم و به دنبال توسعه صادرات به ترکیه هستیم چراکه مازاد تولید به نسبت تقاضا در این بخش داریم.

 

ابراهیمی با اشاره به اینکه فولاد خوزستان طرح جامع توسعه تعریف کرده است که به دنبال ایجاد تعادل در زنجیره فولاد از سنگ تا محصولات کلین است، اظهار کرد: به همین دلیل چند پروژه تولید ورق را در دستور کار قرار داده ایم که ۵۰ درصد از محصولات اولیه تا حلقه های پایین در فولاد خوزستان فرآوری شود و این برمبنای چشم انداز تبدیل شدن  فولاد خوزستان به هاب فولادی در منطقه جنوب غرب کشور است.

 

ابراهیمی با اشاره به اینکه یکی از چالش های اصلی صنعت فولاد تامین مواد اولیه است، گفت: با توجه به اینکه برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در کشور به ۱۶۷ میلیون تن سنگ آهن نیاز است و از آنجایی که ذخایر سنگ آهن اکتشافی کشور حدود ۳.۳ میلیارد تن است جوابگوی ۱۵ سال بیشتر نیست، از این رو باید اکتشافات توسعه یابد. 

 

گزارش : فاطیما زراعت دوست 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه