مدیرعامل شرکت صنایع نیرو و انرژی پاک فولاد (صناپ):

نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور است

نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور است
لینک کوتاه کپی شد

فولاد مبارکه در شرایط فعلی کشور ضمن احساس مسئولیت اجتماعی و همچنین برای تأمین بخشی از برق موردنیاز خود اقدام به احداث ابر پروژه نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی کرد. در واقع فولاد مبارکه در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری مناسبی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر کرده و دو پروژه بسیار بزرگ را آغاز کرده که یکی از آن‌ها پروژه ۶۰۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی در استان اصفهان است و بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور به حساب می‌آید.

به گزارش طلانیوز : محمدرضا جعفرزاده، مدیرعامل شرکت صنایع نیرو و انرژی پاک فولاد (صناپ) در گفت‌وگو با خبرنگار فولاد، از اهمیت انرژی‌های تجدیدپذیر، چشم‌انداز این شرکت در حوزه انرژی تجدیدپذیر، وسعت نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه و دیگر مسائل مربوطه سخن گفت که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

چشم‌انداز و دغدغه شما در مورد مقیاس و اهمیت این پروژه برای انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران چیست؟

آفتاب شرق، پروژه‌ای مهم با سرمایه‌گذاری شرکت فولاد مبارکه یک حرکت روبه‌جلو در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران است. این نیروگاه که با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات، بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور و بیست و پنجمین نیروگاه بزرگ جهان است، نه‌تنها بر تعهد ما به شیوه‌های پایدار در انرژی تأکید می‌کند، بلکه به استقلال انرژی و اهداف زیست‌محیطی کمک می‌نماید.

چه چیزی این نیروگاه خورشیدی را چه در ایران و چه در صحنه جهانی متمایز می‌کند؟

یکی از عوامل تمایز این نیروگاه نسبت به دیگر نیروگاه‌ها وسعت آن است که زیربنایی به مساحت ۱۲۰۰ هکتاری در استان اصفهان دارد. علاوه بر این، ما ادغام فناوری‌های پیشرفته را در اولویت قرار داده‌ایم. پنل‌های خورشیدی خریداری‌شده برای این نیروگاه در خط مقدم نوآوری است و ظرفیت تولید ۶۶۰ وات است که حداکثر توان تولیدی پنل در سراسر جهان است. افزون بر اینکه نیروگاه آفتاب شرق مجهز به فناوری‌های دیگری همچون سلول‌های خورشیدی دووجهی و ردیاب نور خورشید در طول روزاست که توان بهره‌برداری این نیروگاه را افزایش می‌دهد. تلاش ما این است که از فناوری‌هایی برای افزایش بهره‌وری و تولید انرژی استفاده کنیم که نیروگاه ما پایداری و اثربخشی لازم را داشته باشد.

در مورد وضعیت فعلی پروژه و دستاوردهای به‌دست‌آمده، توضیح دهید.

ما مطالعات اولیه و فرایندهای مناقصه را تکمیل کرده‌ایم و یک پیمانکار توانمند را برای تحقق این چشم‌انداز شناسایی کرده‌ایم. در حال حاضر در مرحله اجرا هستیم و مراحل ساخت اولیه در حال انجام و پنل‌های لازم از قبل تهیه شده است. تیم ما با پشتکار در تلاش است تا بتواند نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه را به نمونه‌ای ممتاز از نحوه اجرای پروژه‌های خورشیدی در مقیاس بزرگ با دقت و آگاهی زیست‌محیطی تبدیل کند.

فراتر از نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه، آیا اقدام دیگری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر انجام داده‌اید؟

صناپ به‌طور فعال پروژه‌های متعددی را در زمینه انرژی بادی دنبال می‌کند، ازجمله یک نیروگاه بادی بزرگ ۲۰۰ مگاواتی در سنگان. در صورت تحقق، این پروژه به‌عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه بادی کشور خواهد بود. در حال حاضر، ما در مرحله امکان‌سنجی هستیم و اطمینان حاصل خواهیم کرد که تمام جنبه‌های پروژه قبل از شروع به‌طور دقیق مورد بررسی قرارگرفته است. هدف ما تنها این نیست که در انرژی خورشیدی پیشرو باشیم، بلکه تنوع‌بخشی به مجموعه خود و کمک به چشم‌انداز انرژی‌های تجدیدپذیر ایران به‌طور جامع مقصود ماست.

با توجه به مقیاس نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه، آیا می‌توانید جزئیاتی در مورد تأثیرات زیست‌محیطی و مزایایی که انتظار می‌رود این نیروگاه خورشیدی برای منطقه و کل کشور به همراه داشته باشد مطرح کنید؟

مسئله نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه فقط تولید برق نیست، بلکه در مورد ایجاد تأثیر مثبت پایدار بر محیط‌زیست و جوامع محلی است. با استفاده از انرژی خورشیدی در چنین مقیاس بزرگی، هدف ما کاهش قابل توجه انتشار آلودگی‌ها، گازهای گلخانه‌ای و کربن است که به تلاش‌های گسترده‌تر ایران در مبارزه با تغییرات اقلیمی کمک می‌کند. علاوه بر این، انتظار می‌رود این پروژه فرصت‌های شغلی بسیاری را ایجاد کند، رشد اقتصادی را تحریک و رفاه کلی منطقه فعالیت خود را افزایش دهد.

صناپ چگونه تضمین می‌کند که این پروژه‌ها با اهداف پایدار مطابقت دارند و انتظارات ذی‌نفعان مختلف را برآورده می‌کنند؟

امکان‌سنجی ما جامع است و ارزیابی‌ تأثیرات زیست‌محیطی، بازخورد جامعه و دوام طولانی‌مدت را در نظر می‌گیرد. ما با جوامع محلی، کارشناسان محیط‌زیست و نهادهای نظارتی تعامل داریم تا مطمئن بشویم که پروژه‌های ما نه‌تنها استانداردهای لازم را برآورده می‌کنند، بلکه از آن‌ها فراتر می‌روند.

با پیشرفت صناپ، نقش این شرکت را در شکل دادن به آینده انرژی‌های تجدیدپذیر چگونه می‌بینید؟

چشم‌انداز ما در صناپ پیشگامی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر است. پروژه‌های ما، مانند نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه و نیروگاه بادی سنگان، فقط برای تأمین نیازهای فعلی نیستند، بلکه تصور و کمک به آینده‌ای با انرژی مداوم و همیشگی هستند. هدف ما الهام بخشیدن به دیگران، چه در داخل و چه در سطح بین‌المللی، برای پذیرش راه‌حل‌های انرژی تجدیدپذیر و کار جمعی به سمت سیاره‌ای پاک‌تر و سبزتر است.

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه