صنعت فولاد ایران

نشست معرفی توانمندی‌های صادراتی صنعت فولاد ایران

نشست معرفی توانمندی‌های صادراتی صنعت فولاد ایران
لینک کوتاه کپی شد

نشست معرفی توانمندی‌های صادراتی صنعت فولاد ایران با حضور جمعی از مدیران و مسوولین فولاد ایران و همچنین بازرگانانی از کشور‌های مختلف جهان به همراه اصحاب رسانه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار گردید.

به گزارش طلانیوز: در این نشست علیرضا منصوری، مدیر صادرات مجمتع فولاد مبارکه گفتدر مورد شعار فولاد مبارکه (از سنگ تا رنگ) که در سال۱۹۹۱ به‌عنوان نخستین تولیدکننده فولاد تخت در ایران معرفی شد، سخن گفت و افزود: این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات تخت با ۸ کوره قوس الکتریکی و ۹ زیرمجموعه در منطقه می‌باشد.

او گفت:  ۸۴ درصد تولیدات ما در سال ۲۰۲۳ راهی بازارهای داخلی و ۱۶ درصد راهی بازار صادراتی شده است. در میان بازارهای صادراتی ۷۸ درصد به کشورهای خاور دور و ۱۴ درصد به خاورمیانه و ۸ درصد به اروپا صادرات داشتیم.

وحید یعقوبی، معاون اجرایی و هماهنگی انجمن تولیدکنندگان فولاد در این نشست اظهار داشت: سال گذشته ۷.۸ میلیارد دلار صادرات صنعت فولاد ثبت شد که امسال پیش بینی می‌کنیم این رقم افزایش پیدا کند. پیش بینی می‌شود با رفع محدودیت‌های انرژی صنعت فولاد امسال ۱۰ میلیارد دلار ارزآوری به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: صنعت فولاد نه تنها مصرف آب را کم کرده؛ بلکه آب شیرین را تولید می‌کند و با سرمایه گذاری روی انتقال آب از دریای عمان، آب را به استان‌های یزد و اصفهان انتقال می‌دهد. از این رو صنعت فولاد نه تنها صنعت آب‌بری نیست؛ بلکه تنش‌های آبی را هم ساماندهی می‌کند.

در ادامه این نشست محمدحسین ثقفی، عضو هیات مدیره فولاد آلیاژی پاسارگاد (PASCO)، ضمن معرفی خطوط تولید و سبد محصولات این شرکت فولادی در نشست معرفی توانمندی‌های صادراتی فولاد ایران در اکسپو ۲۰۲۴ گفت: در حوزه محصولات آلیاژی و کلاف به دنبال بازار‌های صادراتی هستیم. در بازار‌های آلیاژی سعی داریم مثل یک سوپرمارکت عمل کنیم و نیاز مشتریان را پاسخگو باشیم؛ بنابراین تلاش‌مان این است که جای خود را در حوزه کلاف در بازار‌های صادراتی باز کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۳ میلیون تن گندله و ۲ میلیون تن آهن اسفنجی تولید می‌کنیم. سال گذشته نزدیک ۱۵ هزارتن گرید‌های مخصوص چاه‌ها نفت تولید کردیم.

وی افزود: محصول جدیدی در حوزه شمش نیز تولید خواهیم کرد و در خط کلاف نیز از سایز ۱۲ تولید و در خط لوله نیز از ۲ اینچ تا ۸ اینچ تولید می‌کنیم.

photo11099738567

دکتر احسان دشتیانه، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در  نشست معرفی توانمندی های صادراتی  فولاد ایران در اکسپو۲۰۲۴، ضمن تشریح روند تولید فولاد در جهان و ایران، از صبا فولاد خلیج فارس (فصبا) به عنوان یکی از سه صادرکننده بزرگ بریکت در دنیا نام برد و قابلیت صادراتی این شرکت فولادی را تشریح کرد.

وی گفت: به گفته این مدیر فعال فولادی، شرکت صبا فولاد خلیج فارس در سال ۱۴۰۲ موفق به تولید بیش از یک میلیون و ۲۳۲ هزار تن بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) شد.

وی بیان کرد، وی ضمن تشریح محدودیت گاز صنایع و همچنین تفاوت نرخ گاز خانگی و صنعتی، به اصلاح تفاوت نرخ گاز خانگی و صنعتی پرداخت.

احسان دشتیانه، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در نشست معرفی توانمندی‌های صادراتی فولاد ایران صبا فولاد خلیج فارس را یکی از سه صادرکننده بزرگ بریکت در دنیا اعلام کرد و افزود: شرکت صبا فولاد خلیج فارس در سال ۱۴۰۲ موفق به تولید بیش از یک میلیون و ۲۳۲ هزار تن بریکت گرم آهن اسفنجی (HBI) شده است.

علی قلی زاده سرپرست دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست مطرح کرد: تخصیص اعتبارات ارزی بر اساس بخشنامه بانک مرکزی در خصوص عملکرد خدمات و تولیدات ارائه می‌شود؛ صنعتگران می‌توانند از این خدمات استفاده کنند. صنعتگران می‌توانند از مشوق‌های صادراتی بانک مرکزی بهره‌مند شوند.

وی افزود: سال گذشته هماهنگ‌ترین سال از لحاظ تأمین انرژی با وزارتخانه‌های نفت و نیرو بود که با هماهنگی‌های صورت گرفته شاهد افرایش تولید و کاهش تبعات ناشی از محدود انرژی هستیم. امسال گسترده شدن شبکه خانگی یک معضل برای تأمین برق واحدهای صنعتی است که جلسه‌هایی با حضور وزارت نیرو و انجمن‌های مختلف برگزار می‌شود تا به تخصیص انرژی کمک کند.

 

 

 

 

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه