// کد مطلب: ۱۶۶۱۶۹

نامه فوری گمرک برای رفع ابهام واردات آیفون

نامه فوری گمرک برای رفع ابهام واردات آیفون
لینک کوتاه کپی شد

رئیس کل گمرک خواستار رفع ابهام و تعیین تکلیف مصوبه پیشنهادی برای ممنوعیت واردات آیفون شد.

به گزراش طلانیوز: رئیس کل گمرک در نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت خواستار رفع ابهام و تعیین تکلیف مصوبه پیشنهادی برای ممنوعیت واردات آیفون شد. پیش از انتشار این نامه رئیس انجمن واردکنندگان این بخشنامه را «پر از ابهام و تناقض» توصیف کرده و گفته بود:‌ «مانند فیلم‌های برخی کارگردانانی است که پایانی باز دارند و فقط تمام فشار این داستان را روی گردن ما انداخته‌اند.»

محمد رضوانی‌فر، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در این مکاتبه‌ای خطاب به رئیس سازمان توسعه تجارت نامه‌ای با عنوان «ضرورت رفع ابهام ممنوعیت واردات نشان تجاری اپل و شفافیت سود بازرگانی گوشی تلفن همراه هوشمند» نوشته است.

رئیس کل گمرک با اشاره به «ابهامات مطرح‌شده و سؤالات مکرر و متعدد خدمت‌گیرندگان، بازرگانان و مصرف‌کنندگان» درباره مصوبه ممنوعیت واردات آیفون ، خواستار بررسی «اثرات درآمدی و پیامد‌های احتمالی» این تصمیم شده است.

این‌ها سؤالات و ابهاماتی است که رضوانی‌فر مطرح کرده است:

آیا واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل، با توجه به اضافه شدن یک بند به مندرجات ذیل یادداشت فصل ۸۵، ممنوع است یا خیر؟

درصورتی‌که ممنوعیت موضوع بند یادداشت مذکور به‌صورت عام نبوده، مشخص شود واردات چه مدل‌هایی از تلفن همراه با نشان تجاری یاد شده طبق مصوبه مزبور ممنوع است؟

با توجه به اینکه در بند اضافه‌شده به یادداشت‌های فصل ۸۵ ذکرشده که «درصورت لغو ممنوعیت در آینده توسط مراجع ذی‌صلاح سود بازرگانی نشان تجاری یادشده ۹۶ درصد پیش‌بینی خواهد شد»، به‌روشنی مشخص نیست در‌حال‌حاضر و با ابلاغ این مصوبه سود بازرگانی تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری یادشده چه مقدار است.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه نامه خود تأکید کرده است که مشخص شدن سود دقیق بازرگانی برای تعیین ارزش کالای قاچاق موضوع بند «ح» ماده ۱ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضروری است.

پنجمین موردی که به آن اشاره‌ شده هم مربوط به ماده (۷) آیین‌نامه لزوم ثبت و اطلاع‌رسانی مقررات در پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب و کار موضوع تصویب‌نامه نهم اردیبهشت هیئت وزیران است که بر اساس آن، مقررات ۱۵ روز پس از انتشار در پایگاه مرتبط با معاونت حقوقی ریاست جمهوری، لازم‌الاجرا است. رئیس کل گمرک ایران با یادآوری این آیین‌نامه می‌گوید:

با توجه به اینکه تصویب‌نامه مزبور حق و تکلیفی برای مردم ایجاد نموده و تاریخی برای اجرای آن در متن مصوبه قید نشده، دستور فرمایید تاریخ دقیق اجرای تصویب‌نامه یاد شده را برای رعایت حقوق مکتسب موضوع ماده (۱۱) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، مشخصاً اعلام نمایند.

- محمد رضوانی‌فر، رئیس کل گمرک

در روزهای گذشته هیأت‌ وزیران سود بازرگانی تلفن‌های همراه شرکت اپل را ۹۶ درصد تعیین کرد و خبر احتمال ممنوعیت واردات آیفون با این میزان سود جنجالی شد. بعد از انتشار این تصویب‌نامه و گمانه‌زنی درباره احتمال حذف ممنوعیت واردات آیفون در ازای این میزان سود، گمرک ایران در ابلاغیه‌ای تأیید کرد که واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوع است و بار دیگر بر رقم ۹۶ درصدی سود بازرگانی تأکید کرد.

حاشیه‌های این خبر بسیار و هر دو نامه دارای ابهاماتی بود؛ چراکه تاکنون واردات برند Apple به‌طور کامل ممنوع نبوده و آیفون‌های ۱۲ و ۱۳ و مدل‌های قبل از آن به کشور وارد می‌شد. از سوی دیگر این ابهام ایجاد شد که آیا واردات آیفون به طور کامل به کشور ممنوع شده است؟ و آیا این تعرفه ۹۶ درصدی شامل همه مدل‌های آیفون خواهد شد؟

در واکنش به این ابلاغیه‌ها، رئیس انجمن واردکنندگان موبایل به «زومیت» گفت که احتمال آزادسازی واردات آیفون بسیار زیاد است اما کمیسیون اصل ۹۰ تصمیم نهایی را در این مورد خواهد گرفت. دست آخر طولی نکشید که مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت به ایسنا توضیح داد که ورود مدل‌های جدید گوشی‌های هوشمند آیفون (۱۴،۱۵ و بالاتر) ممنوع است اما واردات مدل‌های قبلی آیفون ممنوعیتی ندارند. تمام این گفته‌ها بر حاشیه‌های وضعیت مبهم گوشی‌های آیفون در ایران افزود.

بیشتر از یک سال و نیم از اعمال ممنوعیت واردات تجاری و مسافری گوشی‌های آیفون می‌گذرد و اکنون همزمان با درخواست رئیس کل گمرک برای رفع ابهام درباره واردات آیفون، رئیس انجمن واردکنندگان موبایل خبر داده است که طبق اعلام گمرک از ۱۶ خرداد دیگر اجازه واردات آیفون ۱۳ داده نمی‌شود.

 

/منبع: زومیت

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه