مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

آغاز به کار اورژانس کسب و کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور

آغاز به کار اورژانس کسب و کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
لینک کوتاه کپی شد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی از راه‌اندازی اورژانس کسب و کار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد و اعلام کرد: یک بانک آف شور دیگر در کیش در حال افتتاح است و موافقت اصولی آن نیز توسط بانک مرکزی صادر شده است و فقط به دنبال رسیدن به ترکیب هیات مدیره این بانک هستیم.

 حجت الله عبدالملکی در مراسم آغاز به کار اورژانس کسب و کار اظهار کرد: با وجود اینکه طبق یکسال گذشته با ارتباط مستمر با کارآفرینان و سرمایه‌گذاران، مشکلات آن‌ها را پیگیری و بررسی کردیم، تصمیم گرفتیم برای نظام مند کردن این فرآیند و با توجه به اینکه حل برخی مشکلات نیاز به اقدامی در سطح ملی دارد، اورژانس کسب و کار را در معاون حقوقی و امور مجلس راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: البته بر اساس آخرین بررسی صورت گرفته بر مبنای استاندارهای بین‌المللی، تسهیل فضای کسب و کار در مناطق آزاد بهتر از سرزمین اصلی و بسیاری از کشورهاست و به زودی گزارشی از آن را منتشر خواهیم کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: شماره پنج رقمی اورژانس کسب و کار ۰۲۱۷۹۹۳۶ است و تمامی سرمایه گذاران و ساکنین مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد می‌توانند با این شماره تماس بگیرند و مشکلات و نظرات و انتقادات خود را با ما مطرح کنند.

وی تاکید کرد: بیش از ۱۲۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد طی یکسال گذشته تایید شده است و باید منتج به قرارداد شود که آمار جذب سرمایه در هفت ماهه امسال را به زودی اعلام خواهیم کرد.

عبدالملکی اظهار کرد: درباره ساخت پل خلیج فارس اختلاف نظری با قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان مجری وجود داشت که این مسئله نیز در دست پیگیری بوده و رییس جمهور نیز در این خصوص  دستورات لازم را صادر کرده است.

وی افزود؛  پل خلیج فارس یک پروژه راهبردی است که دستور شخص رئیس جمهوری را نیز برای ساخت دارد متأسفانه اختلاف نظر با قرارگاه خاتم  و یک سری پرداخت ها منطقی نبود و به همین دلیل پروژه متوقف شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در خصوص منابع مالی پیش بینی شده برای ساخت این پروژه افزود : یکی از منابع ما فروش املاک دارایی‌های سازمان منطقه آزاد قشم است که همین الان نیز در جریان است و در پروژه هزینه می‌شود گرچه سرعت کار کم است.

عبدالملکی یادآور شد: یکی دیگر از منابع مالی پیش بینی شده ردیف بودجه بود که سازمان برنامه و بودجه در یک فرایند نامعلوم ردیف آن را در بودجه ۴۰۲ حذف کرد. با ورود دکتر منصور به سازمان برنامه و بودجه پیگیریم که این ردیف به بودجه برگردد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: درباره تغییر ساختار دبیرخانه باید گفت که انتقال دبیرخانه به ذیل مجموعه وزارت اقتصاد خللی ایجاد نخواهد کرد. البته اگر دبیرخانه ذیل نهاد ریاست جمهوری باشد مسلما بهتر بوده و فعالیت‌ها با سرعت بیشتری قابل  پیگیری است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چگونه بر اورژانس کسب و کار نظارت می‌کنید و آیا گزارشی از عملکرد این مجموعه در اختیار رسانه‌ها قرار می دهید یا خیر گفت: بخشی از مسائل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یک نوع ارزیابی به شمار می‌رود و در امتیاز بندی و رتبه بندی تاثیرگذار است. حتما گزارش عملکرد اورژانس کسب و کار را به صورت دوره‌ای در اختیار رسانه‌ها و مسئولان قرار خواهیم داد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین درباره بانک آف‌شور در مناطق آزاد گفت: البته یک بانک آف شور در منطقه آزاد کیش راه‌اندازی کردیم اما باید زمینه و بستر برای توسعه آن و راه اندازی بیمه آف شور نیز فراهم شود.

عبدالملکی با بیان اینکه این بانک با سرمایه مورد نظر بانک مرکزی راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: یک بانک آف شور دیگر در کیش در حال افتتاح است و موافقت اصولی آن نیز توسط بانک مرکزی صادر شده و فقط به دنبال رسیدن به ترکیب هیات مدیره این بانک هستیم.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه