تهیه و تدوین خط مشی عمومی حوزه اجتماعی و فرهنگی کیش

تهیه و تدوین خط مشی عمومی حوزه اجتماعی و فرهنگی کیش
لینک کوتاه کپی شد

نشست هم اندیشی پایش نظام مسائل و بررسی راهبردهای فرهنگی و اجتماعی کیش با هدف تهیه سیاست اجرایی خط مشی عمومی و افزایش میزان عقلانیت حوزه سیاست گذاری مبتنی بر اجرا در کیش برگزار شد.

نشست هم اندیشی و گفتگو محور در حوزه"پایش نظام مسائل و بررسی راهبردهای فرهنگی و اجتماعی" با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و هیئت همراه؛ صبح چهارشنبه هشتم آذر در جمعی از نمایندگان دانشگاه ها، ارگانها، نهادهای مختلف و برخی از روسای ادارات سازمان که نقش مهمی در ارتقاء سطح حوزه فرهنگی و اجتماعی جامعه بر عهده دارند در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش، برگزار شد.

بنابراین گزارش، رویکرد اصلی این نشست با هدف بررسی آسیب های اجتماعی در راستای تدوین بسته سیاست اجرایی خط مشی عمومی حوزه اجتماعی و فرهنگی بود چرا که کارآمدی نظام حکمرانی محلی در حوزه های مختلف مبتنی بر مسئله شناسی و تدوین بسته های سیاستی دقیق می باشد که این مهم به عنوان یکی از موضوعات اصلی مورد بحث و بررسی حاضرین در جلسه قرار گرفت.

همچنین ابعاد مسئله شناسی و تدوین بسته های سیاستی دقیق برای هر مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو بسته سیاستی با رویکردی عالمانه و آگاهانه مبتنی بر قوانین بالا دستی در سطح کشور تهیه و تدوین می شود.

این گزارش می افزاید: تمام تلاش در حوزه سیاست گذاری افزایش میزان عقلانیت در سیاست گذاری است و می تواند تاثیر بسزایی در تدوین بسته های سیاستی و مبتنی بر اجرا داشته باشد تا پیامدهای پیش رو تبدیل به ضد هدف نشود.

بی تردید برخی از قوانینی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود خیلی بومی شده و متناسب با وضعیت و اقتضای جزیره نیست که در این زمینه می توان به ممنوعیت واردات خودور اشاره داشت که به عنوان یکی از چالش های پیش رو با آن مواجه هستیم.

به طور حتم نشست هم اندیشی پایش نظام مسائل و بررسی راهبردهای فرهنگی و اجتماعی کیش زمینه ساز تهیه نظام مسائل منطقه آزاد با همکاری مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خواهد شد تا خط مشی حوزه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد مجموعه قوانین بالادستی تدوین شود.

سلسله نشست های هم اندیشی پایش نظام مسائل و بررسی راهبردهای فرهنگی و اجتماعی کیش با حضور کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با حوزه های مختلف در جزیره ادامه خواهد داشت.

گفتنی است در این نشست هم اندیشی مسائلی همچون " آیین نامه ها و ضوابط تدوین شده ویژه مراکز گردشگری و ارتقاء سطح مهارت فعالان این حوزه، اهتمام ویژه بر جامعه دانشجویی و آموزش عالی، تاثیر عدم معافیت مالیات برارزش افزوده که نقش مهمی در ارتقاء فرهنگ جامعه دارد، معضلات حمل و نقل و اجرای قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، ابعاد جمعیت شناختی، علت افزایش هزینه ها، گرانی مسکن و..." از جمله موضوعاتی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه