منطقه ویژه پارسیان

آغاز عملیات اجرایی ۱۷ طرح سرمایه زیرساختی در منطقه ویژه پارسیان

لینک کوتاه کپی شد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان گفت: در سفر دوم رئیس جمهور و هیئت دولت به استان هرمزگان، ۱۷ طرح زیر ساختی و سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان آماده بهره برداری و کلنگ زنی است.

سید علی اصغر علامه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تحریریه معدن و صنایع معدنی خبرگزاری صداوسیما با تشریح برنامه‌های سفر رئیس جمهوری و هیئت دولت به استان هرمزگان افزود: ۱۷ طرح عمرانی، اقتصادی، تولیدی در دو حوزه زیرساختی منطقه و سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان افتتاح و کلنگ زنی می‌شود.

وی گفت: این طرح‌ها شامل ۱۰ طرح زیر ساختی منطقه با اعتبار ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و ۷ طرح سرمایه گذاری با اعتبار ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان افتتاح اسکله شماره ۳ بندر پارسیان را یکی از مهم‌ترین طرح‌های منطقه دانست و تأکید کرد: اسکله شماره ۳ بندر تخصصی پارسیان با اعتبار ۲۵ میلیون یورو با کاربری تخلیه و بارگیری مواد نفتی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی این اسکله در یک سال اخیر آغاز شده و اکنون آماده بهره برداری است، گفت: این اسکله ظرفیت پهلوگیری کشتی‌های ۱۰۰ هزار تنی را دارد.

علامه در ادامه به تشریح دیگر پروژه‌های قابل افتتاح زیر ساختی منطقه ویژه در سفر رئیس جمهور پرداخت و تصریح کرد: طرح‌های روشنایی معابر و خدمات عمومی، ۳۰ کیلومتر خط انتقال برق ۲۰ ولت، ساختمان‌های حراست و نگهبابان بندر پارسیان، ساختمان رفاهیات بندر پارسیان و ساختمان تجهیزات با اعتباری بالغ بر هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آماده افتتاح و بهره برداری است.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان با اشاره به اینکه کلنگ زنی طرح‌های زیر ساختی منطقه در سطح متوسط و بزرگ مقیاس است ادامه داد: همچنین سه طرح زیر ساختی شامل کانال هدایت آب‌های سطحی، احداث فضای سبز و بخشی از فیبر نوری با مجموع اعتبار هزار میلیارد تومان کلنگ زنی می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت تولید و تامین برق مورد نیاز صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان افزود: در سفر پر خیر و برکت رییس جمهوری به استان هرمزگان و حضور نماینده رئیس جمهور درپارسیان، طرح احداث نیروگاه برق سیکل ترکیبی در فاز اول تولید ۵۰۰ مگاوات با اعتبار ۲۵۵ میلیون یورو کلنگ زنی خواهد شد.

علامه در ادامه تشریح طرح‌های حوزه سرمایه گذاری بیان داشت: طرح پارک متانول هلدینگ خلیج فارس با اعتبار ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو، طرح فولاد حدید با اعتبار ۲۰۰ میلیون یورو، طرح گسترش پتروشیمی مهتاب با اعتبار ۴۶۲ میلیون یورو، طرح پوشش کود خرداد با اعتبار ۱۷ میلیون یورو، طرح احداث متیونین و طرح احداث ساروج فوستان از جمله طرح‌های سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان است.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان سال ۱۳۸۴ با هدف تمرکز بر صنایع انرژی بر و بر اساس آمایش سرزمینی شروع به کار کرد و هم اکنون در سه حوزه بندری، صادرات و واردات و جذب سرمایه‌گذار فعالیت دارد.

نزدیکی منطقه ویژه پارسیان به قطر، عربستان و امارات، از مزیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی این منطقه است. حدود ۴۰ پروژه زیرساختی درطی دو سال انجام و حدود ۲۰ قرارداد سرمایه‌گذاری با بخش خصوصی و دولتی و شرکت‌های پتروشیمی منعقد شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه پارسیان پیش از این اعلام کرده بود: همزمان با آماده سازی زیرساخت این منطقه ویژه، مبادلات تجاری مواد و صنایع معدنی در آن صورت می‌گیرد و هم‌اکنون کشتی‌های تا ۹۰ هزار تنی می‌توانند در این بندر، پهلو بگیرند.

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه