// کد مطلب: ۱۵۷۶۲۲

مدیریت کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی خبرداد:

پیشرفت ۹۰ درصدی در تولید انواع کاتالیست

پیشرفت ۹۰ درصدی در تولید انواع کاتالیست
لینک کوتاه کپی شد

مدیریت کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به خودکفایی که در بخش‌های مختلف صنعت پتروشیمی و کاتالیست‌ها داشته‌ایم، گفت: پیشرفتمان در تولید انواع کاتالیست به ۹۰ درصد رسیده اما در دانش فنی تولید کاتالیست کمی جلوتر هستیم.

بیژن چگنی در چهارمین روز از هفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با حضور در استودیو «به قله نزدیکیم» شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به قرار گرفتن صنعت پتروشیمی ایران در آستانه ۶۰ سالگی، گفت: تنوع بازار ایران و حضور در بازارهای جهانی قدرت اقتصادی آن را نشان می‌دهد. در بازاری که رقبای ما رفتارهای سیاسی و تحریمی داشتند تا ما را به زانو در بیاورند، صنعت پتروشیمی تبدیل به نقطه قوت کشورمان شده است.

رئیس هیئت مدیرها شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه امروز محصولات پتروشیمی ایران از آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا مشتری دارد، افزود: در دولت سیزدهم و با اجرایی کردن دیپلماسی انرژی که رئیس جمهور و وزارت نفت در پیش گرفتند، آمریکای لاتین هم در هدف‌گذاری بازار پتروشیمی قرار گرفته است. امروز ما برای صدور خدمات فنی در ونزوئلا و برزیل برنامه‌ریزی کرده‌ایم و در بخش‌های دیگر مثل بازار پلیمر، محصولات پتروشیمی خلیج فارس سرآمد است.

چگنی با اعلام اینکه هلدینگ خلیج فارس علی رغم محدودیت‌های بسیار و موانع، فروش خوبی دارد و ۴۰ درصد فروش پتروشیمی کشور در دست این هلدینگ است، گفت: با کمک گرفتن از دیپلماسی انرژی در این دولت برای فروش محصولات پتروشیمی مسیرهای جدید باز شده و پیشرو هستیم، به نحوی که امروز برخی از کشورهای دیگر که مورد تحریم قرار گرفته‌اند از تجارب ما برای فروش محصولاتشان استفاده می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه در ساخت بسیاری از تجهیزات استراتژیک و کاتالیست‌ها به نقطه خودکفایی رسیده‌ایم، گفت: در حوزه دانش فنی ساخت کاتالیست به بالای ۹۰ درصد و در ساخت کاتالیست‌ها به حدود ۹۰ درصد خودکفایی رسیده‌ایم. این تفاوت اندک هم از این جهت است که هنوز تعدادی از دانش فنی کاتالیست‌ها به مرحله تجاری‌سازی نرسیده‌اند. با این حال خوشحالیم که از سال گذشته تعدادی از کاتالیست‌های کاربردی صنعت پتروشیمی وارد بازارهای خارجی شده و به سبد صادراتی افزوده شده‌اند.

رییس هیئت مدیره هلدینگ خلیج فارس، با اعلام اینکه سال گذشته شاهد ۷ درصد افزایش رشد تولید محصولات پتروشیمی بودیم، گفت: در شرایطی قرار داریم که شرکت‌های پتروشیمی مطابق با تاکید مقام معظم رهبری علاوه بر توجه به افزایش کمی، به دنبال کیفیت و تنوع هم هستند تا جایگاه خود را در داخل و خارج از کشور حفظ کنند. محصولات پتروشیمی در دوره‌های زمانی کوتاه با تغییر کیفیت و گرید مواجه هستند و هر روز این کیفیت‌ها ارتقاء می‌یابد و دسترسی به برخی از گریدهای گران و خاص در توان هر کشوری نیست. به عنوان نمونه اخیرا دانشمندان ما یک گرید از PVC را که مصارف پزشکی دارد و بسیار گران است تولید کرده‌اند و در همین نمایشگاه هفدهم از آن رونمایی شد.

چگنی با تاکید بر اینکه باید روی مسئله تبیین عملکرد صنعت پتروشیمی و جایگاهی که در این سال‌ها در منطقه و جهان کسب کرده است کار بیشتری صورت گیرد، خاطر نشان کرد: نگاه‌های زیادی به عملکرد صنعت پتروشیمی است و مردم خودمان و سایر کشورها باید بدانند که ما در چه شرایطی و با چه مشقاتی این میزان پیشرفت داشته‌ایم و امروز هیمنه آمریکا شکسته شده است. ما با بنزینی که برای ونزوئلا فرستادیم قدرت این کشور را تضعیف کردیم و امروز ایران در محور کشورهایی قرار گرفته که می‌خواهند حقشان را از امریکا بگیرند و در این مسیر دانش فنی و همراهی دانش بنیان‌ها کمک زیادی داشته است.  روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

تبلیغات متنی

ارسال دیدگاه